AMSTERDAM TOURNAMENT 2001 zon 19 augustus De voorbereiding was voor trainer-coach Co Adriaanse en zijn spelers naar be horen verlopen. De nadruk lag, zowel tijdens de trainingen als bij de oefen duels tegen amateurs, op het op peil krijgen van de conditie. Aron Winter en Richard Witschge ver lieten vroegtijdig het trainingskamp, naar eigen zeggen omdat ze niet langer met Co Adriaanse wilden werken. Met hun vertrek ging de gemiddelde leeftijd van de selectie behoorlijk omlaag. Ook Ferdi Vierklau, Mitchell Piqué en Cedric van der Gun haakten geblesseerd af. In de aanloop naar het Amsterdam Tour nament meldde Tim de Cler zich in de Amsterdamse ziekenboeg met een ge broken kaak. De eerste echte krachtmeting vond plaats in de Amsterdam Arena, tegen AC Milan. Vooraf werden de Milanezen doorde media omschreven als'vakantie- gangers', omdat de voorbereiding van de Italianen onder leiding van deTurkse trainer Fatih Terim pas in Amsterdam echt van start ging. Op het veld zagen de Milanezen er, zeker in de eerste helft, totaal niet uit als toeristen. Onder impulsen van de nieuwe Por tugese aanwinst Rui Costa verschenen Milan-aanvallers Filippo Inzaghi en Andrei Sevtsjenko benauwend vaak voor doel man Fred Grim. Door een aantal fraaie reddingen bleef het slechts bij één tegen doelpunt, van Rui Costa. Ajax oogde vooral defensief kwetsbaar en dat lag niet alleen aan de verdedi gers John O'Brien, Yakubu Abubakari, Petri Pasanen en Cristian Chivu.Detwee buitenste aanvallers Mido en Andy van der Meyde lieten hun verdedigende ta ken te vaak versloffen, waardoor ook Tomas Galasek en Rafael van der Vaart niet aan opbouwende acties toekwamen. Het door Adriaanse beoogde 4-2-4 sys teem is, zeker als niet alle spelers zich tactisch voorbeeldig gedragen, behoor lijk risicovol. Daar kwam in het duel tegen Milan nog bij dat in de voorhoede het talent Zlatan nog niet uit de verf kwam, behoudens enkele mooie maar rendementloze acties. In de tweede helft stonden de Ajacieden beter opgesteld en oogden de Italia nen vermoeid. Shota Arveladze, sa men met Zlatan het centrale aanvals- duo vormend, kreeg een grote kans op de gelijkmaker. De Georgiër pro duceerde niet veel meer dan een afzwaaier. De 1-0 nederlaag in eigen huis was voor de Ajacieden een tegenvaller. Ook het Amsterdamse publiek droop teleurgesteld af naar huis, te meer omdat de tweede wedstrijd tussen Liverpool en Valencia evenmin de hooggespannen verwachtingen in loste. Het doelpunt van Ajacied-in-Liver- pool-shirt Jari Litmanen was het enige dat reden gaf tot juichen, maar toen waren de meeste suppor ters al naar huis. Andy van der Meyde speelde in plaats van de wegens interland verplichtingen afwezige Pius Ikedia. Mido speelde tegen AC Milan aanvallend sterk. AJAX - RODA JC

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2001 | | pagina 19