BRING UP THE AJAX! VOETBALHEMEL VERSTENEN Met 3-0 als uitgangspunt kwam het in de uitwedstrijd vooral aan op degelijk defensief werk. De thuishaven van Queens Park, Schotiands oudste club, ontving Celtic en Ajax. 'Bring up the Ajax!' klonk het vanaf de met bijna 84.000 toeschouwers ge vulde tribunes van Hampden Park. Met de debuterende Horst Blankenburg hielden de Amsterdammers stand in het verwachte Schotse geweld. Ster speler Jimmy Johnstone, bijnaam de Vlo, wist één keer te scoren. Maar daar bleef het bij. „Men zegt altijd dat Ajax kan aanvallen en Feyenoord kan ver dedigen. We hebben hier afgerekend met de fabel dat we defensief waarde loos zijn. Dat is voor mij het belangrijkste van deze wedstrijd." Stelde Ruud Krol na afloop. Ajax was door en won dat jaar zijn eerste Europa Cup 1, in Londen tegen het Griekse Panathinaikos. „Het stadion lag in een sombere grauwe volksbuurt. Het weer werkte ook niet mee", kan Leo van Veen zich nog herinneren van het eerste duel. „Maar eenmaal in het stadion ging een voetbalhemel open. De sfeer, de am biance. Wat gingen ze daar tekeer." Pas elf jaar later, in het seizoen 1982-1983, konden de Schotten zich revancheren. Beide ploegen hadden een facelift ondergaan, maar bij Ajax was Johan Cruijff teruggekeerd. Als speler. Bij Celtic was trainer Billy McNeill de enige die als speler de vorige ontmoetingen had meegemaakt. Bepalende speler in het eerste duel was niet zoals verwacht Cruijff, maar Jesper Olsen. De Deense linksbuiten zorgde voor de 1-0 en bracht de Schotse laatste linie tot wanhoop. De verdediger McGrain, Olsens directe tegenstander, prees de aanvaller tegenover de media: „Jammer dat ik niet op de tribune zat. Dan had ik pas echt kunnen genieten van Olsen. Nu stond ik meestal voor aap. Wat een virtuoos, wat een techniek." „Wij hebben het publiek daar in de eer ste wedstrijd stil gekregen. Het was één van onze beste wedstrijden", weet Peter Boeve nog, net als Van Veen Aja- cied in de beide duels tegen Celtic. „We kregen daar een staande ovatie voor ons spel. Dat heb ik nog nooit mee gemaakt na een uitwedstrijd." De 2-2 uitslag in Glasgow leek hoopvol voor de return in het Olympisch Stadion. De 35-jarige Cruijff deed mee, ondanks een knieblessure. „Het probleem is dat het zeer jonge elftal nog aan mij moet wennen. Dat merkje soms al bij heel eenvoudige dingen. Het vereist veel praten om de dingen een beetje naar mijn hand te zetten,"zei de nummer 14 al voorafgaand aan de twee duels met Celtic. Bij een 1-1 stand verliet Cruijff het veld van het Olympisch Stadion na, wat later bleek, zijn laatste Europese wedstrijd in het Ajax-tenue. Met nog vier minuten te gaan dachten de Amsterdammers de tweede ronde binnen bereikte hebben. „Het was een gemis, hij was een echte leider, en persoonlijkheid," memoreert huidig hersteltrainer van Ajax, Leo van Veen. „Maar dat hadden we op moeten van gen. We dachten de wedstrijd in han den te hebben en dat we een ronde verder waren." Het liep anders. George McCluskey liet het gehele Olympisch Stadion verstenen door één minuut voor tijd onverwacht nog te scoren. Ajax en geheel voetbalminnend Amsterdam waren in rouw gedompeld. Peter Boeve kan zich de teleurstelling nog goed her inneren. Strijdvaardig: „Maar het blijkt dat we dat in 2001 recht kunnen zetten. We krijgen een tweede kans." Erol Erdogan Celtic-spelers lopen juichend weg na de beslissende 1-2 in 1982. (Foto: George Verberne) I woe 8 augustus AJAX - CELTIC

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2001 | | pagina 7