VOLWASSEN TOPSCORER Natuurlijk was de trilogie van Celtic het afgelopen seizoen een uit muntende teamprestatie. Maar niemand kan er om heen dat toch vooral Henke Larsson verantwoordelijk was voor de jongste successen. Met 53 doelpunten maakte hij het seizoen 2000/2001 tot een onvergetelijk jaar in de al zo rijke historie van de Schotse gigant. Een jaar waarin het landskampioenschap, de beker en de League Cup werden gewonnen. echter gemerkt dat je niet te snel de overstap moet wagen. Desondanks heb ik veel geleerd in de Nederlandse com petitie. Ik heb me daar in alle rust kun nen ontwikkelen, om uiteindelijk de speler te worden die ik nu ben." Maar de transformatie is wel heel op merkelijk. „Dat komt ook doordat Feyenoord anders voetbalde dan Celtic nu. Daar stond ik alleen in de spits en dat was ik van huis uit niet gewend. Bij Celtic speel ik samen met Chris Sutton voor in. Hij is de diepste spits, moet verdedi gers afieiden waardoor ik meer ruimte krijg. Bovendien beschikt Celtic over een heel goede ploeg. Een aantal spe lers heeft de capaciteiten om mij per fect aan te spelen. Doordat de passing goed is verzorgd, gaat het voetballen ons makkelijker af. Overigens vind ik dat ik het in Nederland ook goed heb gedaan." Wat voor een dub is Celtic „Celtic is een grote club. En dan bedoel ik echt groot. De traditie voel je als je in of rondom het stadion bent. Celtic ademt al langer dan een eeuw voetbal uit en het is prachtig om voor zo'n mooie vereniging uit te mogen komen. Bovendien, Celtic heeft in 1967 als enige Schotse club ooit de Europa Cup voor Landskampioenen gewonnen en die titel telt nog steeds!" Hoe gaan jullie tegen Ajax spelen? „Daar heb ik geen idee van. Dat laat ik lekker over aan onze manager, Martin O'Neill. Wel wil ik zeggen dat ik het echt een leuke loting vind. Toen ik in Nederland tegen Ajax speelde, behoor de de club tot de Europese top. Sterker nog, er was geen team beter dan het Ajaxvan middenjaren negentig.Alleen al daarom wordt het een boeiende confrontatie." Het verleden telt vandaag helaas niet, wat weet je van het huidige Ajax? „Het wordt een moeilijke wedstrijd voor ons, dat lijkt me duidelijk. Ajax is en blijft een ervaren club als het om Europese wedstrijden gaat. Ik kan me herinneren dat Ajax een grote, fana tieke supportersschare heeft. In de Arena heb ik nog nooit gespeeld, om dat ik in mijn laatste jaar bij Feyenoord geblesseerd was toen we bij Ajax op bezoek gingen." BI woe 8 augustus AJAX - CELTIC Europees topscorer Henke Larsson. (Foto: Hans Willink) In Nederland kennen we Henke Lars son nog van zijn periode als spits bij Feyenoord. Toen was hij echter nog lang niet zo trefzeker als nu, al is het een bekend gegeven dat de meeste aanvallers het moeilijk hebben na een overgang naar Rotterdam. Larsson vormde op die ongeschreven regel geen uitzondering. Na zijn transfer naar Celtic begon het scorende leven van de spits daarom pas goed. Wellicht dat ook zijn veranderde uiterlijk daar debet aan was. De hem zo typerende dreadlocks werden vervangen door een 'coupe Kojak'. Met nog nauwelijks haar op zijn hoofd jast Larsson tegenwoor dig de ene na de andere bal tegen de Schotse touwen. Ook in het nationale elftal van Zweden weet de van Kaap Verdiaanse ouders afstammende voetballer het net regel matig te vinden. Zweden is dan ook nog in een spannende race met Turkije en Slowakije gewikkeld om deelname aan het WK 2002 af te dwingen. Mocht Zweden deze kwalificatiereeks positief besluiten, krijgt Larsson eindelijk de kans zich op het mondiale podium te bewijzen. De vraag is echter wie er dan aan zijn zijde zal staan. Hier bij Ajax hopen we dat antwoord in huis te heb ben. Want Zlatan Ibrahimovic geldt, vooral in zijn eigen land, als dè opvol ger van Henke Larsson. Alleen al daar om wordt het vandaag een uiterst boeiende wedstrijd, omdat de titel 'Beste spits van Zweden' op het spel staat. Althans, zo wil de Zweedse me dia het graag zien. Voor beide teams gaat het natuurlijk om niets minder dan plaatsing voor de groepsfase van de Champions League. De Kick Off sprak met Henke Larsson over het maken van doelpunten, Zla tan Ibrahimovic, Celtic en nog veel meer. In Nederland stond je nou niet bepaald bekend als de koele topscorer die je inmiddels wel bent. Hoe kan dat? „Toen ik naar Nederland verhuisde, was ik met mijn 22 jaar nog betrekkelijk jong. Tegenwoordig gaan spelers nog veel eerder naar het buitenland. Ik heb

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2001 | | pagina 21