DE MAN ACHTER HET SUCCES Dankzij Martin O'Neill heeft Celtic in amper een jaar tijd een complete gedaanteverwisseling ondergaan. De 49-jarige manager, opvolger van John Barnes en Kenny Dalglish, gaf zijn spelers het broodnodige zelfvertrouwen en liet zijn ploeg compact en in een vaste samen stelling spelen. Het resultaat, de 'treble', was overweldigend. Het gevolg een tweestrijd met Ajax, met een niet te versmaden hoofdprijs als inzet: De groepsfase van de Champions League. EUROPACUP VOOR LANDSKAMPIOENEN ROOTS MANAGER Het afgelopen seizoen was er - zelfs voor de meest fanatieke aanhangers van Celtic - één waar ze vooraf alleen maar van konden dromen. Na enkele magerejaren, waarin de hegemonie van aartsvijand Glasgow Rangers geduld moest worden, bracht O'Neill Celtic in no-time terug naar de top van het Schotse voetbal. Het heeft de Noord-Ierse manager, wiens hart al zijn leven lang bij Celtic ligt, nu al onsterfelijk gemaakt in het katholieke deel van de Schotse hoofd stad. In het volgende portret met aan sluitend een interview stelt de Kick Off deze bijzondere manager aan de fans van Ajax voor. Martin O'Neill kende zijn sportieve hoogtepunt als speler in de lente van 1980. Met Nottingham Forest speelde hij in de finale van de Europa Cup voor Landskampioenen tegen Hamburger SV.Tegen de prachtige achtergrond van een volgepakt Bernabeu-stadion in Madrid werden de Duitsers met 1-0 verslagen (doelpunt John Robertson, de huidige assistent-trainer van Celtic). Daarmee spoelde O'Neill zijn kater van een jaar eerder weg. Ook toen stond Nottingham Forest in de finale van de Europa Cupi. Manager Brian Clough vond het echter niet no dig de pas van een blessure herstelde O'Neill op te stellen in het met 1-0 gewonnen duel tegen Malmö FF. Tijdens het WK van 1982 excelleerde Martin O'Neill op het middenveld van Noord-lerland. Hij was aanvoerder van het team dat gastland Spanje in een sensationele wedstrijd met 0-1 ver sloeg. Martin O'Neill werd geboren in het Noord-Ierse dorpje Kilrea, in de buurt van het grensgebied met Ierland. De familie O'Neill was fervent aanhanger van Celtic, mede doordat de Schotse spelers in het midden van de vorige eeuw regelmatig in Ierland kwamen voetballen. Martin O'Neill was in zijn jonge jaren diep onder de indruk ge raakt van de Hongaarse vedette Puskas. Ooit las O'Neill in een boek dat zijn held een tennisbal tweehonderd maal hoog kon houden. Na anderhalve week oefenen en spijbelen kon Martin O'Neill het ook. Desondanks ging dejonge Martin eerst op gaelic-football, de traditionele Ierse sport. Voetbal speelde hij pas vanaf zijn zestiende. Heimelijk, want de gaelic- football regels verboden het om er een andere sport bij te doen. Voetbal ging hem steeds beter af. Inmiddels verhuisd naar Belfast, stortte Martin O'Neill zich op zijn derde passie: de advocatuur. Hij studeerde rechtswe tenschappen, maar kreeg op 19-jarige leeftijd een contract voorgeschoteld van Nottingham Forest. Het was een dermate goede aan bieding dat O'Neill besloot de advoca tuur vaarwel te zeggen en zich hele maal te richten op het profbestaan. Het zou een goede keuze zijn, want Martin O'Neill bestormde zowel de Engelse als de Europese velden. Boven dien kon hij zijn geliefde familie redden uit het oorlogsgeweld dat inmiddels was losgebarsten in de straten van Bel fast. Zijn Ierse familie vond eveneens onderdak in de Engelse industriestad Nottingham. Na zijn actieve carrière, stortte O'Neill zich op het vak van manager. Na enkele kleine clubs te hebben geleid, brak O'Neill door bij Leicester City. Hij maak te van deze kleine club een vooraan staande vereniging in de Premier League. Bij Celtic weet Martin O'Neill nu zijn successen te prolongeren. De wedstrijd tegen Ajax is het eerste duel voor hem als manager in de Europa Cup 1, die hij als speler dus al eenmaal op zijn naam schreef: „Vanavond in de Amsterdam Arena staat ons een moeilijke wedstrijd te wachten, ledereen vertelt me dat Ajax Martin O'Neill met één van de prijzen van Celtic. (Foto: Hans Willink) AJAX - CELTIC

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2001 | | pagina 15