DRIES BOUSSATTA I HETVERLOREN SEIZOEN VAN AZ I AFC AJAX n ïen Dries Boussatta in topvorm hoort in Oranje' ZONDAGS) MEI Jan Kromkamp is ook blij. foto: Pix Online/Hans Willink Dries Boussatta speelde bij verschillende ama teurclubs, voordat hij uiteindelijk, samen met Ed gar Davids, bij Ajax belandde. „We werden tege lijkertijd ontdekt, tijdens het straatvoetbaltoer nooi bij De Meer. Ik mocht naar Ajax, maar ken de daar weinig voorspoed.Tijdens mijn periode bij de B-junioren raakte ik zwaar geblesseerd aan mijn knieschijf. Daar kwam nog eens bij dat ik me moest laten opereren aan mijn linkerschouder. Dat hielp me niet. Bovendien was er destijds een zeer goed Ajax en werd het steeds moeilijker om er tussen te komen. Finidi George was op dat moment eerste keus en ik werd af en toe als op vulling voor de selectie gebruikt. Ik stond soms zelfs rechts- of linksback.Ajax had ook een fan tastisch tweede elftal, daarmee zijn we kampioen van Nederland geworden.Aan het einde van dat seizoen kon ik kiezen; of nog een jaar als 21 -jari ge in het tweede spelen of ergens anders proberen i A, aan de -jk* schouder, dit keer zijn rechter, ondergaan. Een terugkeer in de hoofdmacht van FC Utrecht leek uitgesloten. Ondanks zijn kwetsuur toonde AZ in 1998 interesse in de ongelukkige speler: „Het was natuurlijk afwachten wat de ploeg zou doen, omdat AZ net gepro moveerd was. Toch deed ik het en dat pakte goed uit. We draai den een ge weldig seizoen en eindigden op de negende plaats. De toenmalige trainer Willem van Hanegem maakte van AZ een zeer succesvolle ploeg. Hij heeft mij het plezier in het voetbal teruggeven." bak te komen. Van Louis van Gaal mocht ik blij ven, maar het was voor mijn ontwikkeling beter om naar een andere club te gaan I HAARLEM In het seizoen 1994/1995 startte Bous satta in de basis van Eerste Divisieclub Haarlem. De Marokkaan debuteerde daar in het betaalde voetbal. „Mijn toenmalige coach bij Ajax, Gerard van der Lem, deed nog een goed woordje voor me bij FC Utrecht, maar die club vond me te licht. Daar kwamen ze na mijn eer ste seizoen bij Haarlem op terug. Ze wilden me graag hebben." In 1995 belandde de rechtsbuiten dus bij de club uit de Domstad en maakte zijn debuut in de Eredivisie. „De toenmalige trainers Simon Kis tenmaker, Ronald Spelbos en Jan Wouters zagen het helemaal in mij zitten. Maar toen MarkWot- te in het seizoen 1997/1998 trainer werd, ver liep alles minder naar wens. Hij en technisch di recteur Hans van Breukelen hadden duidelijk een andere visie dan ik." Tot overmaat van ramp moest Boussatta wederom een operatie aan zijn Dries Boussatta juicht nadat hij KL op een 0-1 voorsprong heeft gezet tegen Sparta. KL speelde zich twee weken geleden, door in Rotterdam met 0-3 te winnen, definitief in veilige haven. I ORANJE De successen van Dries Boussatta bij AZ gingen niet aan Frank Rijkaard voorbij. De toenmalige bondscoach gunde de rechtsbuiten in 1998 zijn debuut in het Nederlands elftal, in de vriend schappelijke interland te gen Duitsland, (in Gel- senkirchen, I -1red). Het was de eerste keer in de historie van Oranje dat een Marokkaan met een Nederlands paspoort voor het Nederlands A- elftal uitkwam. Waarom koos de spits niet voor een Marokkaans interlandcarrière. Simpel; ik heb die keus nooit kunnen maken, omdat de Marok kaanse bondscoach nooit interesse in mij heeft getoond.Toen ik voor Oranje geselecteerd werd, wilde hij me plot seling wel heb- ben.Toen heb ik bedankt." In 1999 speelde de Amster dammer nog voor Ne derland tegen Portugal in Parijs (0-0) en Marokko in Arnhem (1-2). De carrière van Boussat ta zat in de lift. In het seizoen 1999/2000 eindig de hij Dries Boussatta hoort tot de zeldzame generatie Amsterdamse straatvoetballers, die op het Balboa-plein in de Mercatorbuurt tot laat in de avond tegen een balletje trapte. Frank Rijkaard en Ruud Gullit speelden daar ook, voordat ze doorbraken en nationale helden werden. In tegenstelling tot deze Amsterdammers, heeft Boussatta nog nooit iets gewonnen. En dat stoort de snelle rechtsbuiten van AZ: „Europees voetbal spelen of een prijs winnen, dat is waar het mij om gaat."

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2001 | | pagina 9