Leo Beenhakker en onder meer de spelers Dennis Bergkamp, Rob en Richard Witschge, Bryan Roy, Aron Winter en Ronald de Boer, Sep tember 1991 vertrok Beenhakker naar Real Ma drid en werd zijn assistent gepromoveerd tot hoofdcoach. Dit is het begin van de periode Van Gaal. Van Gaal won met Ajax in 1992 de UEFA Cup en met deze overwinning evenaarde Ajax de successen van andere Europese top clubs die ook alle Europa Cups wisten te win nen. Door de successen werden vele spelers weggekocht door Zuid-Europese topclubs. Maar een hele lichting nieuwe talenten stond alweer klaar. Van Gaal liet onder meer Davids, Seedorf en Kluivert debuteren in Ajax-1. Tevens haalde hij Ronald de Boer terug van zijn FC Twente-avontuur. Ook ene Fin, Jari Litmanen kwam naar Amsterdam. Met de terugkeer van Frank Rijkaard bij Ajax in het seizoen 1993/1994 werd een uiterst suc cesvolle periode ingeluid. Ajax werd kampioen in 1994, 1995 en 1996, won de Nederlandse Supercup in 1993, 1994 en 1996, won de Champions League in 1995, de wereldbeker in 1995 en de Europese Supercup in 1996. In 1996 werd afscheid genomen van Stadion De Meer en verhuisde Ajax naar de Arena. In 1997 werd nog wel de halve finale van de Cham pions League bereikt, maar daarna stroomde het elftal langzaam leeg en stokte de succes sen. Ook Van Gaal verliet Ajax en nieuwe trainer werd de Deen Morten Olsen. Tevens kwamen er nieuwe spelers onder wie Michael Laudrup, Sunday Oliseh en Shota Arveladze. In 1998 werd het kampioenschap met groot vertoon ge wonnen. Ajax had 17 punten voorsprong op PSV en won ook de beker na een 5-0 overwin ning op PSV. Olsen werd het daaropvolgende seizoen op non-actief gezet en Jan Wouters nam het van hem over. Ajax werd dat seizoen (98/99) zesde. Opnieuw vertrokken er veel spe lers naar het buitenland. Jari Litmanen en Edwin van der Sar vertrokken en Danny Blind stopte met voetballen. Ook Michael Laudrup vertrok weer uit Amsterdam. Voor het seizoen 99/00 haalde Wouters Nikos Machlas naar de Arena en Jan van Halst verruilde het Twente shirt in voor een Ajax tenue. Het elftal draaide niet, Wouters werd ontslagen, Westerhof nam het over en Ajax eindigde uiteindelijk als vijfde en wist zich nog net te plaatsen voor Europees voetbal. Voor het seizoen 2000/2001 had Ajax een nieu we hoofdcoach gecontracteerd. Co Adriaanse kwam over van Willem II. De selectie van Ajax was niet veel veranderd ten opzichte van het vo rige seizoen. Brian Laudrup was gestopt met voetballen, Kofi Mensah ging naar NAC en Frank Verlaat naar Werder Bremen. Wel laat Adriaanse al gauw weten op een aantal spelers geen be roep te willen doen. Babangida, Dani, Gorré en Jan van Halst werden verbannen uit de selectie en mochten naar een andere club uitzien. Nieuw in de selectie zijn Tomas Galasek, André Bergdolmo en Petri Pasanen. Cedric van der Gun werd teruggehaald van FC Den Bosch en Andy van der Meyde van FC Twente. De doel stelling die Adriaanse voor Ajax in het vooruit zicht had gesteld, was het behalen van Euro pees voetbal. Ajax speelde een wisselvallig seizoen. In de competitie werd begonnen met een 5-0 over winning op Fortuna Sittard, maar werd de vol gende wedstrijd met 3-0 van Sparta verloren. Tot nu toe leden de Amsterdammers zeven ne derlagen. Zevenmaal werd er gelijk gespeeld en er waren 16 overwinningen. Op 17 decem ber jl. wonnen de Amsterdammers met 5-1 van FC Twente. De grootste overwinning vormde de 9-0 tegen Sparta. In de beker werd Ajax uitgeschakeld door Vitesse in de sudden death. In het UEFA Cup-toemooi ten slotte verpletterde Ajax in de le ronde KAA Gent eerst met 0-6 om het thuis nog eens dunnetjes over te doen: 3-0. In de 2e ronde was Lausanne te sterk Uit werd met 1-0 verloren en thuis kwam Ajax niet vertier dan 2-2. Momenteel bivakkeren de Amsterdammers op de 4e plaats en zijn met Roda en Feyenoorti in een strijd gewikkeld om een plek in de Champions League. FC TWENTE - AJAX ZONDAG 20 MEI 2001 5

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2001 | | pagina 7