I AFC AJAX DONDERDAG 17 MEI AJAX-VITESSE Sinds Pasanens twee doelpunten in de uitwed strijd tegen NAC wordt de Volare-melodie, waarmee Litmanen jarenlang werd toegezon gen, ook gebruikt om Pasanen te bejubelen. „In Finland kennen de mensen Ajax dankzij de prestaties in de Champions League en Jari Lit manen. Hij is erg populair. Ik heb hem nu mee gemaakt bij het nationale elftal en dan praten we wel over Ajax. Hij vertelt leuke anekdotes over zijn tijd hier." In tegenstelling tot landgenoot Litmanen, die een keuze maakte tussen ijshockey en voetbal, :;'n. feHi heeft Pasanen nooit problemen gehad om te kiezen voor de sport waarmee hij tegenwoordig zijn geld verdient. „Voetbal was altijd sport num mer één voor me. Ik heb net als alle kinderen in Finland ijshockey gespeeld, maar nooit in club- verband.Alleen voor m'n plezier. Litmanen was wel bij een club actief en had echt talent om een topijshockeyer te worden." De eerste Fin die ooit in Ajax- dienst actief was, heette Petri Tiainen, de linkshalf die eind jaren tachtig onder Johan Cruijff niet wist door te breken. „Tiainen was werkzaam bij mijn club FC Lahti. Hij vertelde over zijn ervaringen in Amsterdam en hij heeft me ook foto's laten zien. Verder kende ik de geschiedenis van Ajax en heb ik ook de recente successen in de Cham pions League gevolgd." Als Ajax volgend seizoen weer actief wil zijn op het hoogste Europese niveau, moet de club op zijn minst als derde eindigen. „Als we derde worden kunnen we ons kwali ficeren voor de Champions League. Ja, hadden we meer wedstrijden gewonnen, dan hadden we nu mischien zelfs al tweede kunnen staan. Maar als bestaat niet in de voetballerij. Je kan het verleden niet veranderen." Vooruitblikkend op de wedstrijd van vandaag tegen de naaste concurrent uit Arnhem: „Het zal niet makkelijk zijn om Vitesse te verslaan.Ja, de bekerwedstrijd herinner ik me nog. Het was de eerste wedstrijd na de winterstop en ik speelde tegen Bob Peeters. Het niveau van die wedstrijd was goed. Hoewel we verloren, had ik er een goed gevoel over." Over alle loftuitingen die Pasanen toe bedeeld krijgt: „Nog enkele wedstrijden te gaan voordat het zomer is. Dan zien we wel waar ik sta en waar Ajax staat. En dan kan ik op vakantie naar Finland." Daan Schippers

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2001 | | pagina 7