IN DE VOETSPOREN VAN LITMANEN I PASANEN: „IKVOEL ME HIER OP M'N GEMAK" Petri Pasanen kwam in augustus uit het niets de gelederen van Ajax versterken. De toen 19-jarige Fin ging samen met Cristian Chivu het hart van de Ajax-defensie vormen. Negen maanden later blijkt dat Pasanen een aanwinst is. De derde Fin in de geschiedenis van Ajax valt al bijna niet meer weg te denken uit het eerste elftal. Wanneer Petri Pasanen de persruimte van Ajax binnenkomt, is het eerste wat hij zegt: „Snel graag, ik moet zo naar Nederlandse les", gevolgd door: in English please. Zoals alle buitenlandse Ajacieden verplicht zijn, dient ook Pasanen zo snel mogelijk te pro beren de Nederlandse taal onder de knie te krijgen. Gemiddeld heeft hij één tot twee les sen per week. Deze week volgt hij er drie. Later zegt hij in het Ned lands: „Het gaat steeds beter.' Maar het interview doet hij vooralsnog liever in het Engels. Het bekende beeld dat Scan- dinaviërs rustige en ingetogen ensen zijn, wordt door Petri Pasanen bevestigd. Aan praten lijkt hij een broertje dood te hebben. „Het is waar dat de men sen in Finland rustiger en nuch terder zijn dan in Nederland. Hier is iedereen meer open. Ik praat liever niet over mijn privéleven. Dat blijft voor mezelf. Ik heb het daar wel eens over met André Bergdolmo, die uit Noorwegen komt. Daar zijn de mensen hetzelfde als in Finland." Op 17 september maakte Pasanen in de uitwedstrijd tegen AZ zijn debuut voor Ajax. Er zijn spelers die een succes voller begin hebben gekend, want Ajax liep tegen een 3-2 nederlaag op in Alkmaar. Maar Pasanen voldeed en heeft zich ondertussen op gewerkt tot een vaste waarde. De verdediger leek geen problemen te kennen om aan Nederland te wennen. „Natuurlijk kende ik wel aanpassingsproblemen," zegt hij. „Ik kreeg te maken met nieuwe spelers en bovendien wordt er hier anders gespeeld dan in Finland. Het niveau is veel hoger en het gaat er hier profes sioneler aan toe. In Finland is voetbal een veel socialere sport dan in Nederland. Daar weten de spelers alles van elkaar, doen ze veel samen en is een voetbalteam meer een vriendenploeg. Ik moest in .Nederland ook wennen aan een nieuwe omgeving. Bovendien sprak ik de taal niet. Het begin was het moeilijkst. Ik moest allerlei dingen regelen, een huis zoeken en dat soort alledaagse zaken. Gelukkig heeft Ajax me goed met alles gehol pen. Ik voel me nu comfortable in Amsterdam. De stad is veel groter en drukker dan waar ik vandaan kom, maar ik ben ervan overtuigd dat ik een goede stap heb gemaakt." Toch blijkt het overduidelijk dat Pasanen soms naar zijn vaderland verlangt. „Finland staat op de eerste plaats. That's my home. Ik mis vooral mijn vrienden. Nee, ze komen zelden op bezoek, omdat het heen-en-weer vliegen nogal duur is. Af en toe bellen we met elkaar. Ik kan alleen niet zeggen dat ik de kou echt mis.Al valt dat in de zomer best wel mee. Dan kan het ook dertig graden zijn, net als soms hier in Nederland.Alleen's winters vind ik het er erg koud." Pasanen maakte dankzij zijn goede prestaties bij Ajax ondertussen ook indruk opAntti Muurinen,de bonds coach van het Finse nationale elftal. Hij debuteerde tegen Ierland op de positie van rechtsback en speelde tegen Luxemburg en Engeland eveneens op die plek. „Ik voel mezelf nog geen vaste waarde bij het nationale elftal. Ik werd vooral opgeroepen vanwege de vele geblesseerden, maar als ik goed blijf spelen zal ik in de toe komst misschien wel basisspeler worden." In het nationale elftal ontmoette Pasanen onder anderen Jari Litma- nen,zijn Finse voorganger bij Ajax.

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2001 | | pagina 6