Je kunt niet bij deze club werken zonder supporter te zijn' DONDERDAG 17 MEI AJAX - VITESSE Voorheen hield ik me ook bezig met het eer ste zaterdag-team. Of dat anders is, dan wer ken met een jeugdelftal? Ja, met het zaterdag team draait het vooral om de gezelligheid. Bij ouderen gelden andere fysiologische regels en is het moeilijker progressie te boeken, dan bij een speler van de CI Met soccer-aerobics kun je eigenlijk het beste zo vroeg mogelijk beginnen om een zo opti maal mogelijk resultaat te behalen." Hoe is het lesgeven begonnen? „Ik kan niet zeggen dat ik dit beroep als klein jongetje voor ogen had. Wel groeide op een gegeven moment mijn interesse in bepaalde trainingsleren en de fysiotherapie. Daarom heb ik in dat laatste mijn opleiding gevolgd, daarnaast heb ik een aantal gespeciali seerde cursussen gedaan. Momenteel geef ik les op het gebied van fit ness- en hersteltraining op de Academie voor Lichamelijke Opvoe ding. Bovendien heb ik een eigen praktijk waar ik me bezighoud met fysiotherapie. Dit is, samen met hersteltrainen, mijn specialiteit. Wat betreft Ajax ben ik in 1988 begonnen bij het Sportmedisch Centrum in de Meer. Het tweede elftal en de Al stonden toen onder mijn hoede. Sinds 1995 geef ik hier soccer- aerobics en vanaf 1997 zijn daar de individuele trainingen bijgekomen. Nee, bij het tweede elftal werk ik niet meer. Ajax geeft tegenwoordig een aparte invulling aan elk team en daarom is mijn werk bij het tweede na drie jaar beëindigd." Aan welke bekende sterren heb je lesgegeven? „Ja, dat zijn er natuurlijk heel wat. Bij soccer- aerobics heb ik de succesvolle lichting met onder meer Kluivert onder mijn hoede gehad. Wat betreft individuele trainingen ken ik Rafael van der Vaart en Youssouf Hersi heel goed. Van der Vaart heb ik een heel seizoen zelfs mogen begeleiden. Wat ik hem moest leren? Zijn explosiviteit moest bijgeschaafd worden, alsmede zijn tweebenigheid. Ja, en nog wel wat meer dingen. Bijvoorbeeld het uitzoeken van het juiste moment om een actie te maken. Of ik een grote invloed heb gehad op dat wat hij nu is? Dat kan ik niet zeggen. Ik ben maar een bouwsteen tot zijn succes. Het is natuurlijk wel leuk om te zien datVan derVaart een hele gro te aan het worden is, maar ik beschouw me zelf slechts als een prikkel tot datgene wat hij bereikt. Ik ben zeker niet de maker van de voetballer Van derVaart.Wel is het leuk om iemand zo te zien groeien. Of mensen zoals ik meer aandacht verdienen van de media? Nee hoor, ik ken mijn plek en het doel is zoveel mogelijk kennis over te brengen op de spelers." Wat vergt dit werk van je? „Er komt heel wat bij kijken. Niet alleen op lichamelijk gebied, maar ook op het mentale vlak hebben de spelers een intensieve training no dig. Mijn taak is het om geestelijk op gelijke hoogte te staan met de voetballers. Ik kan geen onzin aan die jongens verkopen, want dan lopen ze meteen weg. Daarom moeten ze zich ervan bewust worden, dat wat ik doe, in hun belang is. Het opleiden van de jeugd is eigenlijk een sport op zich. Geluk en frustratie liggen, net als bij een échte wedstrijd, dicht bij elkaar. Wanneer ik een goede verstandhouding opbouw met een speler, geldt dat als een overwinning." Vind je dat jongeren meer sporten dan vroeger? „Er is een periode geweest dat jongeren te weinig aan sport deden. Dat kwam mede door dat er te weinig gymles werd gegeven. Gezellig basketballen of voetballen is iets anders dan serieus bewegingsonderwijs. Dat aspect werd onderbelicht. Juist in bepaalde fases van het leven, zoals bij de jeugd, vind ik dat lichaamsoefeningen essen tieel zijn. Bij Ajax zie je ook steeds meer gym- vormen. Kijk maar naar het soccer-aerobics. Alles is hier professioneler geworden. De trainingen zijn gericht op specifieke onder delen. Krachttraining, meten van het vet percentage, hartslag- en conditie/snelheids testen, alles wordt apart bekeken. Een goede zaak. Nee, ik maak geen voedingsschema's voor de spelers. Daar hebben we bij Ajax een diëtiste voor. Wat betekent Ajax voor je? „Kijk, je kan niet werken bij deze club zonder supporter te zijn. Dat is volgens mij onmoge lijk. Daarnaast ben ik een geboren Amsterdam mer en dan heb je weinig keus wat betreft an dere clubs. Of ik in de toekomst bij het eerste van Ajax wil werken? Natuurlijk zou ik dat willen. Maar zoiets kun je niet voorspellen. Het enige wat je kunt doen is wachten en kijken of die kans zich voordoet." Herman te Pas

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2001 | | pagina 19