I RENE WORMHOUDT INDIVIDUEELTRAINER DONDERDAG 17 MEI Een club als Ajax vergt veel van zijn spelers, leder seizoen is het zaak het publiek weer in opperste extase te brengen. Niets mag aan het toeval worden overgelaten. Lichamelijk en mentaal moet bij de Ajacieden alles snor zitten om aan het hoge verwachtingspatroon te voldoen. De Amsterdamse voetbaltrots heeft daarom mensen in dienst die het vermogen hebben 'voetbal-briljantjes' af te leveren. De namen van deze onzichtbare steunpilaren zullen nooit landelijke bekendheid vergaren. Desalniettemin zijn ze onmisbaar voor het goede functioneren van onze club. Rene Wormhoudt is één van deze niet weg te denken onderdelen achter de Ajax-schermen. Een gesprek met de 38-jarige Amsterdammer die jonge spelers klaarstoomt voor de toekomst. Wat zijn je werkzaamheden bij Ajax? Ik geef individuele trainingen aan Ajax-spelers die actief zijn bij het Nederlands elftal onder de zestien en achttien jaar. Dat gebeurt op deToe- komst. Een coach ziet bepaalde tekort komingen van een voetballer en dan is het mijn taak deze te verbeteren. Het is een heel specifieke manier van trainen. Ik geef extra aandacht aan punten, die nog ont wikkeld kunnen worden. Denk bijvoorbeeld aan het opschroeven van de startsnelheid, de wendbaarheid en het indammen van de voor keursbeweging, op het moment dat dit tot voorspelbaarheid leidt. Wat een voorkeursbeweging is? Een speler is snel geneigd om naar één kant te draaien en dat voortdurend te herhalen. Het probleem is dan, dat andere essentiële bewegingen worden verwaarloosd. Door te werken met verschil lende baloefeningen probeer ik een speler completer te maken. Draaien, kappen, wenden, keren, alles moet zo perfect mogelijk lopen. Door de niet-voorkeurskanten bij te schaven, verbetert de coördinatie. ledereen die voetbalt weet, dat je het liefst dat doet, waar je goed in bent. De mindere kanten worden zo onderbelicht. Bij Ajax mag zoiets niet gebeuren en daar werk ik aan." Je geeft bijvoorbeeld les in soccer- aerobics. Wat is dat? „Soccer-aerobics lijkt in geen geval op de nor male vorm van aerobics, dus denk niet aan dansende mensen in een gymzaal. Onder begeleiding van muziek, wordt er gewerkt aan de wendbaarheid van de spelers. Wat betreft de oefeningen moet je denken aan rotatie-vormen en vrij intensieve grondcontacten. Ik ben van mening dat de teambuilding door deze oefenvormen groeit. Met zijn allen een half uur gezamenlijk sporten in een gymzaal, versterkt het groepsgevoel, zeker bij jonge jongens. Verder geef ik bedrijfsfitness aan personeels leden, die werkzaam zijn binnen de Arena en word ik per I juli hersteltrainer van het eerste elftal van Haarlem. Dit was ik ook bij de Am sterdam Admirals, maar daar ben ik sinds een jaar mee gestopt. Het werd allemaal wat te veel. Of je me kunt typeren als een workaholic? Misschien wel, ik heb in ieder geval wel veel prikkels nodig, die me blijven motiveren." Wat geniet je voorkeur: soccer- aerobics of individuele trainingen? „Ze zijn beide even leuk.Voordeel van indivi duele trainingen is, dat ze buiten plaatshebben en dat is natuurlijk lekker. De geur van het gras, met je kicksen over het veld lopen, is natuurlijk waar het in het voetbal allemaal om draait. Soccer-aerobics gebeurt in een gymzaal en dan mis je het groene veld.Toch blijft het geweldig om les te geven aan een groep enthousiaste jonge voetballers.

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2001 | | pagina 17