ABUBAKARIYAKUBU: I KONINKLIJKE KLASSE De afgelopen wedstrijden kreeg Abubakari Yakubu de kans om te laten zien wat hij in huis heeft. De 19-jarige centrale verdediger is hard en snel, daadkrachtig en loopt over van energie. En hij is zeer ambitieus: „Dit jaar ben ik nog stand-in, volgend jaar wil ik een basisplaats." „Helemaal niets wist ik van Nederland.Toen ik ruim drie jaar geleden door Ajax werd benaderd om stage te komen lopen, was dat dus een sprong in het duister. Maar ik nam me voor om mijn onzekerheid opzij te zetten en alles te geven om Ajax van mijn kwaliteiten te overtuigen. Ton Pronk was degene die me bij het jeugd-WK in Egypte met het Ghanese elftal onder 17 aan het werk had gezien. Hij schatte in dat ik over de mogelijkheden beschikte om een echteAjacied te worden.Twee weken lang mocht ik met de Al en A2 meetrainen en wat wedstrijdjes meedoen. Dat ging heel aardig.Toen ik mijn contract mocht tekenen, was ik een paar dagen van de wereld, al realiseerde ik me dat ik alles moest achterlaten voor een nieuw leven." „Het feit dat ik in het pleeggezin van de familie Kok terechtkwam - ik woon er nu nog - heeft me flink geholpen met de aanpassing aan het leven in Nederland. Ik kreeg als het ware een nieuwe vader en moeder die op me letten en voor me zorgden. Mijn gastgezin heeft ook nog een zoontje van vier, Jesper. Samen met hem leerde ik Nederlands praten." „Waar ik het meest aan moest wennen? De rijkdom, de overvloed. Van geld uit de muur halen, daar had ik nog nooit van gehoord. Een magnetron? Kende ik niet. En dat alles hier zo strak georganiseerd is. Op tijd is op tijd, was één van de eerste dingen die ik hier hoorde.Twaalf uur afspreken is hier ook twaalf uur. In Ghana kan twaalf uur ook weieens half twee zijn, snap je? Het feit dat je, als je te laat komt, eventjes een belletje moet geven, moest me in het begin echt duidelijk gemaakt worden, maar dat pikte ik al snel op." PROGRESSIE „Ja, ik ben erg leergierig. Met iedere aanwijzing ben ik blij. Als John van't Schip of Jan Wouters me dingen aanrijkten, nam ik dat blindelings aan. De meeste progressie heb ik gemaakt onder Jan Olde Riekerink, nu trainer van het tweede elftal. Jan is zelf verdediger geweest en kon me helder en geduldig uitleggen waar ik aan moest werken en waarop ik moest letten." „Op zich zit ik lichamelijk sterk in elkaar en loop ik over van energie, maar na een dag met twee intensieve trainingen zit ik goed stuk. Dan moet ik echt mijn rust pakken. Gelukkig ben ik iemand, die zich thuis goed kan vermaken. Dan zet ik m'n muziek op, ga dansen en zing uit volle borst mee - reggae is mijn favoriete muziek.Af en toe gezellig de stad in gaan hoort er ook bij, maar niet teveel, hè. Als het uitgaan invloed op mijn spel heeft, zou ik niet goed bezig zijn. Ik ben niet naar Nederland gekomen om te feesten." „Eigenlijk is Yakubu mijn voornaam en Abubakari mijn achternaam. Abubakari betekent'koning', maar met die naam wilde ik niet op m'n shirt lopen - vond ik teveel eer. Daarom heb ik het omgedraaid. De Ghanese gemeenschap in Nederland is niet zo groot. De meeste mensen kennen elkaar wel. Dat geeft steun wanneer je het even moeilijk hebt en je gedachten vaker dan wenselijk naar thuis afdwalen. Vooral met de Ghanese voetballers in Nederland heb ik veel en goed contact: bij Feyenoord Chris Gyan, bij NAC Kofi Mensah en bij Vitesse Matthew Amoah." ZIEL „Je zou dit seizoen als mijn doorbraak kunnen beschouwen. Ik heb al redelijk wat wedstrijden gespeeld. Het was niet gemakkelijk om dat voor elkaar te krijgen; in de voorbereiding en tijdens de eerste wedstrijden liep ik een beetje met m'n ziel onder mijn arm. Soms zat ik op de bank, soms niet, ik deed nog regelmatig met het tweede mee. Best moeilijk dus, want je kunt nog zo overtuigd zijn dat je er klaar voor bent, het is aan de trainer om je die speelminuten te gunnen. Cristian Chivu en Petri Pasanen draaiden lekker als centraal duo achterin, dus echt veel hoop was er niet. Mijn grote kans kreeg ik toen Chivu aan zijn hamstring geblesseerd raakte." Yakubu speelt de bal, voordat Ernest Faber van PSV kan ingrijpen. 6 VRIJDAG 27 APRIL AJAX - NAC

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2001 | | pagina 6