I Kees Zwamborn en Ton Pronk overleggen. „De diverse tips die binnenkomen worden in eerste instantie verwerkt door Herman Borman en Cas Harms. Daarbij gaat het al gauw om tweehonderd spelers per jaar. Die groep wordt ingekrompen als in augustus, september en oktober het kaf van het koren wordt gescheiden. Pas in de laatste fase wordt de technische staf erbij betrokken. Die moeten de definitieve beslissing nemen of een speler geschikt is voor Ajax of niet. Elk jaar komen er gemiddeld 25 tot 30 nieuwe spelers bij Ajax. Het zijn de vervangers van de jongetjes die - doordat ze een jaartje ouder zijn geworden - doorschuiven van de E- naar de D-junioren." GEVOEL „Scouten is voor mij vooral veel werken op gevoel. Natuurlijk letten we wel op details en gebruiken we TIPS (de beoordelingscriteria: techniek, inzicht, persoonlijkheid, snelheid) als handleiding. Er is een aantal dingen waar een Ajacied aan moet voldoen: hij moet technisch zijn en tweebenig. Verder moet hij snel zijn, over een goede balsnelheid beschikken en aan een aantal tactische facetten voldoen. En als hij al wat ouder is, moet hij in ieder geval beter zijn dan de spelers die we hier al hebben lopen. Soms zie je een speler waarvan je denkt:"dat is iemand die heel interessant kan worden." Dan gaat het puur om intuïtie. Dat had ik bijvoorbeeld bij Kanu, Finidi en Litmanen. En nu, bij Ibrahimovic, heb ik dat gevoel weer." „In de jaren zeventig was het scouten een stuk eenvoudiger. Dan liep je over de Middenweg naar De Meer en hoefde je maar om je heen te kijken: er werd op alle velden gevoetbald. Tegenwoordig is dat niet meer zo. Jongeren hebben nu zoveel andere interesses: computer spelletjes, internet, discotheken. Dat is ook één van de redenen dat er zo veel goede spelers van 16 of 17 jaar oud ineens afvallen.Toch ben ik ervan overtuigd dat er nog genoeg talent rondloopt in Amsterdam en omstreken. Maar alles staat of valt met het resultaat van Ajax I hoewel de doorbraak van Rafael van derVaart ook wel een positieve uitwerking zal gaan hebben op de jeugd." „In principe richt de scouting van Ajax zich dus vooral op jonge spelers. Dat is de doelstelling, want dat is de kracht van Ajax. De prioriteit ligt bij de jeugd van acht tot en met veertien jaar. Het scouten van spelers die al 15 tot 17 jaar zijn, is een probleem in Nederland. In de vijver waar wij vissen, zijn nu meerdere clubs actief. Ajax heeft geen monopoliepositie meer. Bovendien is de keuze voor de spelers groter. Sommigen spelen liever in de BI van FC Utrecht of Telstar dan in de B2 van Ajax. Ze hebben geen geduld meer." FRIVOLITEITEN „Een ander voordeel van het scouten van hele jonge spelers, is dat ze nog door Ajax zélf gevormd kunnen worden.We proberen ze hun 'frivoliteiten' niet te ontnemen. Maar onder tussen moeten ze wel wennen aan het spel en het systeem van Ajax. Voor oudere spelers is het veel moeilijker om zich aan te passen aan het Ajax-systeem. Buiten Nederland ligt de prioriteit van de te scouten spelers vooral in H Daan Schippers Europa. Om te beginnen in Scandinavië want daar lijkt de mentaliteit nog het meeste op de onze. Scandinavische spelers passen zich makkelijker aan. In Afrika scouten we tegen woordig minder omdat de internationale speelkalender nog steeds niet gelijk loopt met die van ons in Europa. En wanneer zo'n speler geselecteerd wordt voor het nationale team, is de club hier hem meteen twee tot drie weken kwijt. Het is momenteel erg moeilijk om een goede links- en rechtsback te vinden, maar we zijn er heel hard mee bezig. En wij niet alleen, héél Europa is momenteel op zoek naar een goede links- en rechtsback. Ze zijn er wel, maar het probleem is:Ajax houdt alleen van de top." „Het is noodzakelijk dat er elk jaar één of twee spelers doorbreken in het eerste elftal. Lukt dat, dan doen we het redelijk. Het is makkelijk om vanuit de huiskamer kritiek te leveren op het huidige scoutingsapparaat, maar het is nou eenmaal niet meer zo eenvoudig als vroeger. Jongetjes van 14 en 15 jaar lopen bijvoorbeeld al rond met zaakwaarnemers.Wij doen hier in ieder geval ons stinkende best om te zorgen dat Ajax geen talent over het hoofd ziet."

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2001 | | pagina 19