I DE WEDSTRIJD VAN VANDAAG: AJAX-SPARTA I AFC AJAX Vandaag zijn de kasteelheren van Sparta op bezoek in de Amsterdam Arena. Ongetwijfeld met de borst fier vooruit, want onder leiding van de nieuwe coach Willem van Hanegem is de Rotterdamse formatie aan een tweede jeugd begonnen. Waakzaamheid is dus geboden, vooral met het oog op de zeperd die Ajax in de tweede speelronde van dit seizoen ondervond in Rotterdam, toen Sparta met 3-0 van Ajax won. Co Adriaanse heeft zijn ploeg, na een matige competitiestart, behoorlijk op de rails gekregen. Sinds de winterstop vergaarde Ajax veertien punten uit zes duels.Thuis werd gewonnen van FC Utrecht en een remise behaald tegen Willem II. Uit boekte Ajax overwinningen op De Graaf schap, Fortuna Sittard en RBC Roosendaal. Afgelopen zondag werd tegen FC Groningen met 3-3 gelijkgespeeld. Door deze goede reeks heeft Ajax de derde plaats stevig in handen. Rechtstreekse concurrent Vitesse bakt er, sinds de bekerzege in Amsterdam op 26 januari, nog maar weinig van. Optimisten dromen soms al hardop over de tweede plaats, maar of dat reëel is, valt te betwijfelen. Het vasthouden van de der de plek is voor Ajax het eerste doel. Vanmiddag dient echter eerst een herboren Sparta aan de zegekar te worden gebonden. De Rotterdammers lijken herrezen nu'De Kromme' aan het roer staat en de verloren zoon Dennis de Nooijer op Spangen terugkeerde.Veel is er al gezegd en geschreven over'Het Schokeffect'. Zo genaamde deskundigen zeggen dat dit fenomeen niet bestaat, maar vaststaat dat Sparta sinds de komst van Van Hanegem met 0-3 won van NEC en FC Twente met 5-1 versloeg. Vorig seizoen eindig de Ajax-Sparta in een 3-2 overwinning voor de thuisploeg. In een slechte wedstrijd werden de Spartanen Zijm en Bezzai het veld uitgestuurd. Ar- veladze,Verlaat en de inmiddels gestopte Brian Laudrup scoor den destijds voor Ajax. Anders Nielsen en Bram Marbus te kenden voor de Rot terdamse productie. Van het toenmalige team staan alleen Fred Grim en Cristian Chivu nog in de basis van het elftal, dat on der leiding stond van Hans Westerhof. Bram Marbus is sinds de komst van Willem van Hanegem naar de reservebank verbannen. De heenwedstrijd van dit seizoen eindigde, zoals eerder gememoreerd, in een 3-0 zege voor de Spartanen. De momen teel tegen degradatie vechtende formatie wist in de tweede speelronde Ajax vrij makkelijk te ver slaan. Michel Langerak, clubtopscorer Ali Elkhat- tabi en Bram Marbus zorgden ervoor dat de bus reis terug naar Amsterdam geen plezierige erva ring werd. De opstelling van Ajax is, ten opzichte van de wedstrijd in Rotterdam, op diverse plaatsen ge wijzigd. Destijds speelden André Bergdol- mo, Richard Witschge, Richard Knopper, Aron Winter en Kevin Bobson. Vandaag ontbreken de meesten van dit kwintet om uiteenlopende redenen in de startopstel ling. Minimaal één bekend gezicht keert vandaag te rug in de Amsterdam Arena. John Nieuwenburg, Richard Witschge schermt de bal af, Anders Nielsen komt er niet aan te pas. vorig jaar door Jan Wouters gehaald als een van de mogelijk nieuwe steunpilaren van de Amster damse formatie, zal de grasmat betreden in het shirt van Sparta.Voor een uitgebreid interview met Nieuwenburg over Ajax, Sparta en de wed strijd van vandaag, verwijzen wij u graag naar pa gina 9 van de Kick Off. Dankzij de komst van Wil lem Van Hanegem speelt ook deze Ajax-huurling als herboren. De laatste keer dat Ajax thuis verloor van Spar ta was op 20 augustus 1989. Het werd toen I -2. Aron Winter tekende voor de openingstreffer van dat duel. De Spartanen Gerald Sandel en éénmalig international EdwinVurens velden later het vonnis over de Amsterdammers. Overigens werd Ajax dat seizoen wel kampioen, met 49 punten uit 34 wedstrijden. Sparta eindigde als twaalfde met 31 punten. Na 1989 volgden louter overwinningen in eigen huis. In het successeizoen l994/'95 werd het maar liefst 8-0.Vanaf het sei zoen 1990 tot 1999 wist Sparta in Amsterdam slechts één keer te scoren.

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2001 | | pagina 5