I BEZETTING Iedere dag gaat Bijvank na schooltijd direct naar DeToekomstTegen vier uur, half vijf stuurt hij zijn bolide het parkeerterrein op. 's Avonds tegen acht uur, half negen zet hij de wagen koers rich ting huis. „Maar dat hangt ook vaak van de pe riodes af. Op dit moment worden de bezettin gen van de diverse toernooien weer rondge maakt en zijn we druk bezig met het samenstel len van een F-elftal. Daarmee gaan we volgend seizoen voor het eerst spelen. Omdat ik vier da gen in de week werk, kan ik op vrijdag zelfs de hele dag vrijmaken voor Ajax. Ook het hele weekend ben ik op De Toekomst. Zondag open ik zelfs het complex om kwart over zeven. Op zaterdag kun je me er vanaf 10 uur vinden, 's Middags ga ik in principe ook nog mee met de AIDan vul ik ook de formulieren in en ben te vens afgevaardigde van het bestuur." „Het is voor mij een uit de klauwen gelopen hob by," vervolgt Bijvank wanneer hij het gesprek even moest onderbreken voor een kort tele foongesprek. Daaruit blijkt weer dat de jeugd- secretaris rekening had gehouden met zijn kor te afwezigheid en reeds had geregeld dat in die tijd ook alles op rolletjes kan verlopen. „Een hob by vind je leuk.Anders doe je het niet. Ik ben niet getrouwd en ik ben niet iemand die een avond je voor de tv gaat zitten. Oké, het blijft vrijwilli gerswerk en het is af en toe ook zwaar zodat je je even moet opladen om je weer voor honderd procent te geven. Maar je krijgt er vele extra din gen voor terug. Ik ben de hele wereld afgereisd met Ajax. Met de Al ben ik twee keer naar Peru geweest, maar ook twee keer naar Japan, naar de Verenigde Arabische Emiraten, Mexico. Waar ik nog graag heen zou gaan? Ik ben nog nooit in Brazilië en Suriname geweest. Dat lijkt me ook leuk." Het vervullen van een zilveren ambtstermijn als jeugdsecretaris levert ook een heel dossier aan Zijn het vaak buitenlanders en dan vinden ze het prachtig dat de meester een vreemde taal spreekt.Twee van mijn vroegere leerlingen spe len nu in de DIOok op de talentendagen is er eentje geweest." In periodes van afwezigheid, wordt de algemeen jeugdsecretaris in die func tie vervangen door Floris Thoolen. „Ik probeer de voorafgaande weken alles zo voor te bereiden dat ik zon der veel problemen wegkan. En op Floris kan ik bouwen. Beiden zijn we toevallig de enigen zon der voetbalverleden bij Ajax. Ik heb sowieso nooit gevoetbald.Vroeger turnde ik en nu vind ik skiën erg leuk. In de Kerstvakantie heb ik nog twee weken de sneeuw opgezocht. Het talent om te voetballen ontbrak bij me. Alles wat mijn broer op dat gebied wel had, had ik niet. Hij heeft van zijn tiende tot zijn tweeëntwintigste voor Ajax gespeeld. Een pure linksbuiten. In die tijd had hij echter Piet Keizer voor zich en die speelde altijd. Mijn broer moest het voornamelijk doen met wedstrijden in het tweede elftal. Hij wilde niet langer wachten en vertrok naar FC Volen- dam. Daar heeft hij nog vier jaar in het eerste elf tal gespeeld voordat hij kreeg te maken met een ernstige knieblessure." I TACTIEK In een trainingspak zullen we Bijvank zelden te genkomen. „Af en toe. Maar een functie op het veld heb ik nooit geambieerd. Ik heb te weinig verstand van het tactische gedeelte van het voet bal om een goede trainer te zijn. Laat mij maar mooi doen wat ik nu doe." Bijvank heeft door de jaren heen veel contacten opgebouwd in het ZONDAG 18 MAART AJAX - S jeugdvoetbal. Zo ook met Herman van der Graaff, de jeugdsecretaris van Feyenoord. Beiden kennen elkaar door en door. „Er wordt wel eens gezegd dat we zo eikaars taken kunnen overne men. Leo Beenhakker sprak ons ook altijd aan als Herman Bijvank en Hans van der Graaff." Vanmiddag neemt Bijvank weer plaats tussen an dere hoofdpersonen uit de geschiedenis van de Amsterdamse club op het tribunegedeelte onder de Koninklijke lounge. „Dat is een prachtige plaats.We zitten op de middenlijn," om de ligging met een handgebaar te illustreren. „Ik mis nor maal geen thuisduel. Uit kan ik nooit mee door mijn werkzaamheden op het jeugdcomplex. Er is altijd een wedstrijd om tien en om twaalf uur. Vroeger ging ik wel eens naar PSV en Feyenoord uit. Maar dat komt er tegenwoordig niet meer van." Zijn verwachtingen voor het duel tegen Sparta zijn hoopvol. „De club is sinds de komst van Willem van Hanegem in de winning-mood. Dat hebben we tegen. En Ajax heeft het altijd moei lijk met Sparta. Desondanks gok ik op een klei ne winst." Sander Berends ervaringen op. „Ik weet nog dat Patrick Kluivert met zijn moeder hier kwam. Dat was nog op Voorland. Alle kinderen moesten zich tegelijk in schrijven. Het maakte niet uit met hoeveel ze waren, dat ging altijd zon der problemen. Patrick werd bege leid door zijn moeder. Ze had altijd het beste met hem voor.Tegenwoor- dig verloopt alles zakelijker. Ik haal het inschrijven nog maar eens aan. Dat gebeurt nu volgens een strakke plan ning." Vanaf 1986 maakt hij tevens deel uit van de ledenraad van Ajax. „We hebben een adviserende stem in de beslissingen van het hoofdbe stuur."

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2001 | | pagina 19