I HANS BIJ VAN K, afc ajax AL 25 JAAR JEUGDSECRETARIS 'JE KRIJGT ERVEEL VOORTERUG' Wanneer iemand de jeugdopleiding van Ajax door en door kent, is het Hans Bijvank. Al 25 jaar vervult de Amsterdammer de rol van jeugdsecretaris. „Het is een uit de klauwen gelopen hobby." trainer, elk kaderlid en zelfs haast iedere gere nommeerde buitenlandse club weet wie het bes te benaderd kan worden om zijn wens geregeld te krijgen bij de jeugdafdeling van Ajax. I VERSLAGEN „Maar het zijn louter administratieve werkzaam heden die ik verricht," vertelt de 56-jarige jeugd secretaris op zijn eigen rustige manier. „In de breedste zin van het woord. Veel voorberei dingswerkzaamheden,zoals het regelen van toer nooien en vriendschappelijke wedstrijden. Maar tegelijk ook verslagen maken, notulen van verga deringen uitwerken en met vele mensen praten. Ik sta er echter niet helemaal alleen voor," stelt hij meteen gerust. „Ik heb hulp van personeel dat mijn opdrachten uitvoert en ook brieven ver- stuurd.Tja, het is eigenlijk niet met enkele zinnen op te noemen wat mijn functie inhoudt. Je ziet het al tijdens zo'n talentendag. Ik zorg ervoor dat de inschrijvingen goed verlopen. Er komen zo'n tweeduizend aanmeldingen binnen en we kun- ZONDAG 18 MAART AJAX - SPARTA Sindsdien brengt de Amster dammer, die in april 1993 door het Ajax-bestuur werd benoemd tot Lid van Ver dienste, bijna al zijn vrije uren door op het jeugdcomplex. Hij heeft immers nog ge woon een fulltime baan als leraar op basisschool Louis Bouwmeester in Sloter- vaart/OvertoomseVeld. „Op dit moment sta ik voor groep vijf. De kinderen vra gen natuurlijk regelmatig naar mijnAjax-avonturen.Ze zien je op tv. Maar het mooi ste vinden ze het wanneer mijn mobiele telefoon in de klas afgaat. Die vergeet ik nog regelmatig uit te zetten. Ook op de voorlaatste dag van de twee talen- tenweken is het weer een drukte van belang op jeugdcomplex De Toekomst. Spelers in de leef tijdscategorie tussen 7 en 12 jaar proberen in een partijtje van een uur de volgende selectie ronde af te dwingen.Tijdens de eerste week was het midden van het land aan de beurt, de twee de week is weggelegd voor de talenten uit de re gio Amsterdam. Terwijl moeders en vaders ze nuwachtig in de kantine rondhangen, langs het veld de fotocamera's veelvuldig laten klikken of zelfs een heuse camcorder bedienen, kijkt Bijvank vanuit zijn eigen werkkamer gelaten toe. Het kantoor van de jeugdsecretaris is omgedoopt tot André Kraan-zaal, vernoemd naar de voormali ge vice-voorzitter.Voor het interview wordt even uitgeweken naar de wat grotere Louis van Gaal zaal, waar tot voor kort de Supportersvereniging haar vergaderingen hield. „Hier zit je wat rusti ger. In mijn werkkamer is constant in- en uitloop van verschillende mensen." Het geeft het belang van de persoon Bijvank aan bij Ajax. Elke jeugd- nen maar ruim duizend talenten uitnodigen. Wanneer ze hier komen, moet iedere jongen in de goede kleedkamer terechtkomen en het juis te nummer dragen op zijn hesje tijdens het wed strijdje." In 1966 zette Bijvank zijn eerste schreden bij de Amsterdamse club. „Mijn broer speelde hier. Ik ging altijd naar hem kijken.Alle wedstrijden, maar ook trainingen. Op een gegeven moment werd ik benaderd door mijn buurman Dick Boering. Hij was toen het hoofd van de basisschool in Bui- tenveldert waar ik les gaf. Dick zocht een elftal leider voor de B2-pupillen, nu de E-jeugd.Voor het eerst gingen ze namelijk met een tweede elf tal in die categorie spelen. Hij vond me daarvoor een geschikt persoon. Dat verliep direct uitste kend en al snel kreeg ik ook de oudere jeugd op de zondag erbij." Tegelijk nam Bijvank de C2- junioren onder zijn hoede. Daar zou het niet bij blijven.Tijdens het seizoen 1975-76 stopte Karei Kamlag als wedstrijdsecretaris van de pupillen. Bijvank was zijn opvolger.Te- H vens ging hij de kantine op jeugdcomplex Voorland be heren. Zo'n achttien jaar ge leden volgde hij tenslotte Rob Been op als algemeen jeugdsecretaris.

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2001 | | pagina 17