zijn op het ontstaan van blessures.Als een elftal in een neerwaartse spiraal zit, zullen er meer spelers geblesseerd raken en vice versa. Het slechte veld in de Arena is denk ik ook van in vloed. Ik kan het niet hardmaken, maar enkele verrekkingen zijn volgens mij wel aan het slech te veld toe te schrijven." Een enkele keer doet de medische staf ook maatschappelijk werk. „Als een speler met pro blemen kampt, proberen we hem de weg te wij zen. Maar uiteindelijk moet hij er zelf uitkomen. Een spelersgroep moet zichzelf dusdanig samen gesteld hebben, dat ze het als een uitdaging moet zien om ondanks problemen goed te voetballen. Als een speler thuis problemen heeft, moet hij toch kunnen scoren. Als hij niet met tegenslag kan omgaan, is hij niet geschikt voor topsport." I OVERBELASTING Veel blessures zijn het gevolg van overbelasting. „Een voetballer is altijd op zoek naar het beste en gaat daarvoor tot het uiterste.Voetbal is een zoektocht naar het maximaal mogelijke. Sinds het tijdperk Cruijff zijn de handelingen per tijds eenheid ongeveer 45 procent omhoog gegaan. Toen was het rustig tik-tik en kwam er opeens een versnelling. Tegenwoordig zit er gelijk een man in je nek. En het voetbal wordt nog altijd sneller." Net als de voetballerij is ook de medische we reld aan verandering onderhevig. „Een mens blijft natuurlijk hetzelfde.Voetballers zijn hele lieve en normale mensen. Maar om hen heen verandert een hoop.Vroeger kon je alleen een röntgenfo to maken.Tegenwoordig kan je een MRI en al lerlei soorten scans laten maken en komen er steeds nieuwe behandelmethodes. Er is ook een club voor clubartsen, waarin zich van elke Betaald Voetbal Organisatie één of meer verte genwoordigers van de medische staf bevinden. Deze club probeert de kwaliteit van de medische zorg te waarborgen." Het hoofd van Ajax' medische staf is geen voet baller in hart en nieren. „Nee, zelf ben ik eigen lijk een roeier. Wel ben ik voetbal steeds leuker gaan vinden. In de tien jaar dat ik hier nu werk, heb ik een rood-wit hart gekregen.Jaren geleden betrapte ik me erop dat ik moest juichen toen ik op de radio hoorde dat er tegen PSV gescoord werd.Toch ben ik geen kenner van het spelletje. Ik zie geen systemen maar ik ben na al die jaren nu wel zover dat ik zie hoe de opbouw van een aanval verloopt." Daan Schippers „Spelers kunnen ook naar ons toekomen wan neer ze een beginnende angina voelen opkomen. Of wanneer ze denken de ziekte van pfeiffer of een ernstiger ziekte onder de leden te hebben." De meeste blessures die de medische staf te genkomt, zijn niet ernstig. „Oppervlakkige den kers zien vaak alleen maar de zware enkel- en kruisbandblessures. Die komen echter maar één of twee keer per jaar voor. Waar we elke dag mee te maken hebben, zijn kneuzingen. Je loopt al snel een blauwe plek op als je een knietje krijgt op de training.Wat ook veel voorkomt, zijn pro blemen met de enkel en de knie gevolgd door liesklachten." Het ontstaan van blessures is vaak het gevolg van diverse factoren, zoals kwetsbaarheid van de spe ler of de weersomstandigheden. „Maar ook de trainer speelt een rol",zegt de dokter.„Die moet goed opletten of er niet te zwaar getraind wordt en de spelers zich niet overbelasten. Ook een slechte sfeer binnen het team kan van invloed naar een manier om snel en consequent te wer ken." Tegenwoordig bestaat Ajax' medische staf uit tien leden met Piet Bon aan het hoofd. „De medische staf is een apart team binnen de technische staf. De fysiotherapeuten (Pirn van Dord en Ed de Vink) zijn de eerste aanspreekpunten voor de spelers. Daarnaast hebben we een inspannings- fysioloog (Jos Geysel), een diëtiste, een sport masseur (Rob Koster), een conditietrainer (Lasz- lo jambor) en een hersteltrainer (Leo van Veen). Wij werken ook samen met traumatoloog Fred Bakker van het VU Ziekenhuis." I BLESSURES Als de medische staf eens een keer het nieuws haalt, is het wanneer een speler ernstig gebles seerd raakt. De knieblessure van OleTobiasen en de enkelblessure van Richard Knopper zijn daar voorbeelden van. „Maar het zijn niet alleen de zware blessures waarvoor we er zijn",aldus Bon. STEWARD, AgN MM] ZONDAG 25 FEBRUARI AJAX - FC UTRECHT I 19

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2001 | | pagina 19