Ajax kiest weer voor de jeugd "PIEK" WILLEM PIEK Onder trainer Van Gaal kende Ajax tussen 1991 en 1996 de meest succesvolle periode sinds de jaren '70. De opvolger van Louis van Gaal, de Deen Morton Olsen werd direct geconfronteerd met het vertrek van diverse dragende spelers en het probleem De B(r)oertjes. Om het verlies van onder andere Kluivert, Bogarde, Davids enz. te com penseren verloochende Ajax het principe waarmee het groot werd: de eigen jeugd. Diverse spelers werden aangetrokken zonder dat dit tot grote successen leidde. Het was dan ook niet verwonderlijk dat Morten Olsen binnen anderhalfjaar het veld moest rui men voor oud speler Jan Wouters. In tegenstelling tot zijn voorganger deed Wouters weer een beroep op spelers afkomstig uit de eigen jeugd. Doordat het verwachtingspa troon van de buitenwacht hoger was dan feitelijk door de spelers waargemaakt kon wor den werd ook Wouters vorig jaar voortijdig ontslagen. Aan het begin van dit seizoen werd Co Adriaanse gepresenteerd als de nieuwe trainer van de Amsterdammers. In tegen stelling tot bij zijn voorganger lijkt het erop dat Adriaanse wel de tijd wordt gegund om in alle rust te bouwen aan een nieuw team. Een elftal dat de successen uit het verleden weer moet doen herleven. VANDAAG De historie AJAX Tel. 0314 324400 Fax 0314 360904 SCHEIDSRECHTERS R.H.J. Temmink ASS. SCHEIDSRECHTERS R. Wassink G.W.A. Takacs De 101 jarige club werd opgericht op 14 maart 1900 als FC Ajax en speelde haar eerste officiële competitiewedstrijd op 29 september 1900 tegen het alom gevreesde DOSB. Het eerste grote succes werd behaald in 1918 toen de Amsterdammers zowel de afdelingstitel als de kampioenspou le wonnen. Tot aan de invoering van het betaalde voetbal in 1954 wist Ajax nog regelmatig dit succes te evenaren. Ajax werd niet de eer ste landskampioen in de nieuw ge creëerde hoofdklasse, de latere eredivisie. Die eer moest de club la ten aan het Rotterdamse Sparta. Bekendste namen uit die beginpe riode van het (semi)professionalis- me waren Eddy Pieters Graafland en Rinus Michels. Onder leiding van diezelfde Michels werd in 1965 een weg ingeslagen wat uiteindelijk zou leiden tot het op de wereldkaart zetten van zowel Ajax als het Nederlandse voetbal. Een jaar eer der, in 1964, eindigde Ajax op een vijftiende plaats met slechts drie punten meer dan degradant Sittardia. Wel debuteerde in dat rampjaar een speler die later zou uitgroeien tot één van de beste spelers ter wereld. Zijn naam? Johan Cruijff. In 1966 werd Ajax direct landskam pioen, een kunstukje dat de daar opvolgende twee jaren geëvenaard werd. Dat Ajax langzamerhand aansluiting kreeg bij de wereldtop bleek wel uit het bereiken van de Europacup I finale in 1969. Tegen het sluwere AC Milan werd kansloos met 4-1 verloren. Een jaar later won Feyenoord wel, als eerste Nederlandse club, de Europacup. Dat uitgerekend de aartsrivaal uit Rotterdam deze beker won werkte voor de Amsterdammers als een rode lap op een stier. Het vervolg is bekend. Ajax won achtereenvol gens tegen Panathinaikos, Inter Milan en Juventus, drie maai op rij de Europacup. Zoals zo vaak bra ken er na deze successen de (2 x 7) magere jaren aan. Pas in 1987 werd onder leiding van de man die symbool stond voor de successen in de jaren '70, JC, de Europacup voor bekerwinnaars gewonnen. Na dit succes braken er vervolgens weer enkele inktzwarte jaren aan met als absolute dieptepunten de 'zwartgeldaffaire' en het 'staafinci- dent'. Echter, zoals in de jaren '60 al bleek heeft de club het tot kunst verheven om na moeilijke perioden sterker te voorschijn te komen. Zo ook begin jaren '90. In 1992 won Ajax, met Van Gaal als trainer, de Uefacup en drie jaar later werd in de finale om de Champions League in Wenen AC Milan met 1-0 versla gen. In 1996 wisten de Amsterdammers wederom de fina le te bereiken maar nu bleek Juventus, na het nemen van straf schoppen, de sterkste. In de twee de helft van de jaren '90 daalde de club langzaam maar zeker af tot de subtop van het Nederlandse voet bal maar het heeft er alle schijn van dat ook aan deze zwakkere periode spoedig een eind komt. eigen jeugd een kans. Uiteraard moeten die spelers wel een meer waarde hebben en als ze in de ogen van de Amsterdammer niet goed functioneren worden ze dan ook zonder pardon weer teruggezet. Dat overkwam dit seizoen al enke le spelers. Hosé en Bobson weten daar alles van. Ook werd de coach opgezadeld met een erfenis uit het verleden. Aankopen zoals Van Halst, Verlaat en Rudy konden niet meer rekenen op een plaats in de selectie en hebben de club inmid- Het elftal Zoals eerde gezegd heeft Co Adriaanse de lijn van zijn voorgan ger Jan Wouters doorgetrokken. Ook Adriaanse geeft spelers uit de Opgericht: 18 maart 1900 Stadion: Amsterdam ArenA (capaciteit 51,000) Internet: www.ajax.nl Technische staf; Co Adriaanse (directeur betaald voetbal) Peter Boeve (assistent) lohn van 't Schip (assistent) Leo van Veen (hersteltrainer) Wil Coort (keeperstrainer) Bestuur: Michael van Praag (voorzitter) Arie van Os (financiële zaken) Jaap Ellerbroek (commerciële zaken) Donald Feldman (jeugdzaken) Management Arie van Eijden (algemeen directeur) Jeroen Slop (financieel directeur) Hoofdsponsor: ABN Amro is het juiste adres, want hij staat als een aan de spits van de prijzen-politiek Lever dus aan hem de METALEN, hij geeft U de MAZZEL zonder dralen. DOETINCHEM Keppelseweg 404 AJAX 1 Fred Grim 12 Bogdan Lobont (Roe) 2 Ferdi Vierklau 3 And ré Bergdolmo (Noo) 4 Thomas Galasek (Tsj) 5 Christian Chivu (Roe) 6 Aron Winter 7 Andy van der Meyde 8 Richard Witsche 9 Shota Arveladze (Geo) 10 Richard Knopper 14 Brutil Hosé 15 Tim de Cler 17 Wamberto (Bra) 18 John O'Brien (VS) 19 Nikos Machlas (Gri) 20 Cedric van der Gun 21 Kevin Bobson 22 Abubakari Yakubu (Gha) 23 Rafael van der Vaart 24 Ole Tobiasen 25 Petri Pasanen (Fin) Piuslkeda Youssouf Hersi OFFICIAL: R.H. Karremans DE GRAAFSCHAP Stefan Postma Jurgen Wevers Martijn Besselink Milan Berck Beelenkamp René Bot Purrel Frankel Komi Tchangai (Togo) Jan Vreman Harald Berendsen Michel Nok EricRedeker John van den Brom Marco Apolloni (Ita) Arno Splinter Dennis den Turk Robert Fuchs Martijn Meerdink Ruslan Valeev (Oek) Willem Hupkes Erik Viscaal Z/'co Turn ba (DRC) Marino Promes Rody Turpijn Kostas Dedeletakis (Gri) Bakary Diakité (Dui) Jeremy Overbeek-Bloem Glenn van Veen 3

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2001 | | pagina 3