I CO ADRIAANSE af0 aja 'BIJ DE BUURMAN LIJKT HET GRAS ALTIJD GROENER' A wfr" n VRIJDAG 26 JANUARI AJAX-VITESSE 17 Co Adriaanse is nu ruim een halfjaar trainer/coach bij Ajax. Hij was vijf jaar lang ver antwoordelijk voor het opleiden van talenten bij dezelfde club. Mede daarom is het niet vreemd dat hij graag voetballers uit de eigen opleiding opstelt.Voor de suppor ters die vol spanning naar Teletekst, de krant of op Internet kijken of er'eindelijk' een nieuwe Ajacied is aangetrokken, is het de afgelopen tijd een saaie boel geweest. Maar dat is niet zonder reden: „Kijk eerst eens naar het gras in de eigen tuin. Bij de buur man lijkt het gras altijd groener. We moeten eerst observeren wat we zelf aan talent in huis hebben", aldus Adriaanse. Samen met technisch directeur Leo Beenhakker is Co Adriaanse verantwoordelijk voor het aan trekken van nieuwe spelers. Co kijkt naar de middellange termijn, Leo bewaakt de lange ter mijn. De samenwerking verloopt naar wens.Ad riaanse: „Toen ik werd benoemd, heb ik aange geven dat er ook een technisch directeur moest komen. We hebben heel lang gezocht naar een geschikte kandidaat. Die man moest namelijk heel veel kunnen. Ik vond Louis van Gaal een heel geschikte technisch directeur en heb dat ook persoonlijk aan hem gevraagd. Hij had toen nog geen aanbieding van het Nederlands elftal. Bin nen Ajax werd dat idee gesteund. Louis vond zichzelf daar echter nog niet rijp genoeg voor. Hij was zeer vereerd dat ik hem vroeg; Louis zou mijn baas worden." „Leo Beenhakker is toen ook door de media ge noemd. Kijk je naar de kwaliteiten die bij de func tie horen, dan beantwoordt Beenhakker aan ie dere eis: Hij heeft eerder bij Ajax gewerkt, zowel bij de jeugd als bij het eerste elftal en is dus goed op de hoogte van de Ajax-familie. Op de tweede plaats kent Leo het trainersvak door en door. Hij kan zich inleven in het werk van een trainer.Ten derde communiceert hij heel goed; zowel schrif telijk als mondeling. En hij is een internationaal gerespecteerd persoon van faam. Zeker bij transfers en contractonderhandelingen is dat van belang. Leo Beenhakker hoeft zich niet voor te stellen.Wat tevens meetelde was het feit dat Leo niet stond te trappelen om weer langs het veld te gaan staan; dat aspect van het vak heeft hij wel gehad. Een andere technische man binnen de or ganisatie zou een gevaar kunnen zijn als het spor tief wat minder gaat.Voor ons geldt dat niet" Hoe wordt besloten of een speler geschikt is voor Ajax I Adriaanse; „Ik moet met een speler werken.Als Leo hem heel goed vindt maar ik niet, dan stel ik hem niet op. Omgekeerd werkt het ook niet ik vind een speler heel goed en Leo vindt hem niks. Als ik wegga bij Ajax, stuurt Leo die jongen weg.Allebei moeten we het eens zijn, zo hebben we het afgesproken. Dat is best lastig want we kijken allemaal anders naar één voetballer. Daar heb ik helemaal geen moeite mee.Als ik een goe de speler zie en Leo zegt 'nee', vind ik dat totaal geen probleem. Er is één uitzondering. Een jon gen van achttien, negentien jaar die mij overleeft - ik heb een driejarig contract - moet wel kun nen komen. Ook al zie ik het niet in hem zitten. Dan gaat het om een voetballer voor de toe komst." „Ik vind dat we voorzichtig moeten zijn met het A.'-VT- - «ft rJMMËftBfeasSg- IÉ aantrekken van een speler. Als je kijkt naar de grote lijst met aankopen die Ajax de laatste jaren heeft gedaan, dan zitten er veel voetballers bij die hier niet geslaagd zijn. Doordat we nu geen spe lers kopen, krijgen eigen jongens kansen.Tot ve ler'verrassing" ziet men dat die spelers zich goed ontwikkelen. We zeggen:'Verrek, we hebben ze in eigen huis!" Zijn er momenteel extern kandidaat-Aja- cieden? Adriaanse: „Al in mei 2000 heb ik aangegeven dat er versterkingen moesten komen voor bepaalde posities. Met de komst van Leo Beenhakker is het een probleem van ons samen geworden. Hij steunt mij daar volledig in. Op dit moment zijn er geen opties. De norm van Ajax is heel hoog en die gaan we niet aanpassen om iemand bin nen te halen. Dan kan je beter niemand kopen en wachten op spelers uit Ajax-2 of Ajax-A IDie worden, naarmate de tijd vordert, steeds beter. Neem Serginho Greene,Johnny Heitinga, Meivin Fleur of Stefano Seedorf; dat soort jongens. Over de Ajacieden die dit seizoen zijn verhuurd nemen we binnenkort een beslissing. Pascal Heye speelt bij RBC rechtsback, rechtsmidden of als inschui vende verdediger. Maar daar hebben we nog geen besluit over genomen. Darl Douglas, ook RBC, kan als rechtsbuiten of als aanvallende mid denvelder uit de voeten." Wat is jouw idee over het scouten van po tentiële Ajacieden? Adriaanse: „Mijn voorkeur gaat uit naar spelers uit Nederland.Vervolgens België, dan Scandina vië en dan pas de rest van Europa. Ajax heeft in een paar landen steunpunten, zoals John Steen Olsen in Scandinavië. En Ton Pronk heeft een heel netwerk aan internationale scouts. Maar waar schijnlijk gaan we over op steunpunten in alle voor ons interessante landen. Eén man in Stock holm kan niet heel Scandinavië doen. Eén steun punt in Noorwegen, één in Denemarken, één in Zweden en één in Finland. En ook één in België, maar dat doetTonnie Bruins Slot nu vanuit Ger minal Beerschot in Antwerpen. Daar hebben we die club voor overgenomen, dus dat moet nu makkelijker zijn. En verder weg binnen Europa: Tsjechië, Slowakije, Roemenië, Polen, noem maar op. Maar niet meer in Australië, Zuid-Amerika en Afrika. Natuurlijk komen er af en toe wel talen ten uit die landen, maar dat is zeldzaam."

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2001 | | pagina 17