I DE BALANS VAN afc ajax DANNY BLIND WERKEN MEIWARMTE' JBMmrg oc*658 adidas ABN AM ZONDAG 17 DECEMBER AJAX - FC TWENTE 17 Danny Blind, als speler actief tegen FC Twente. Ruim zes maanden is Danny Blind (39) als trainer van de Al aan de slag. Een aardig moment om een eerste balans op te maken.Van de ontwikkeling van zijn spelers, maar ook van die van zichzelf.'Voor verrassingen ben ik niet komen te staan.' De winterstop begint aardig in de buurt te komen.Tevreden over het eerste half jaar van je elftal? „Redelijk, ja, maar dan heb ik het over het elftal als geheel. Dat is namelijk een heel ander verhaal dan over spelers afzonderlijk, want die beoorde lingen verschillen onderling nogal.We doen seri eus mee voor het kampioenschap, al hebben we de afgelopen maand een paar punten laten liggen. De prestatie van het team is ondergeschikt aan het individu; je bent puur aan het opleiden. Na tuurlijk is het collectieve denken in de jeugdop leiding belangrijk, maar het gaat uiteindelijk toch om de ontwikkeling van de afzonderlijke talen ten." „Nu ben ik er niet zo'n voorstander van om be paalde jongens eruit te lichten, maar vooruit dan..we hebben hier een Finse jongen rondlopen: Jussi Kujala, eerstejaars junior, de jongste van de groep. Speelt in de as, achter de spits of voor de verdediging.Als je ziet wat voor progressie die de laatste maanden op tactisch gebied heeft ge maakt, dat is echt ongelooflijk." Hoe beoordeel je jouw eerste half jaar als trainer? Ook jij bent hier tenslotte om het vak te leren. „Voor grote verrassingen ben ik niet komen te staan. Mijn idee over voetbal is natuurlijk al heel sterk bepaald door mijn eigen carrière en de ve le trainers die ik heb gehad. De grote vraag is ver volgens: hoe bereik je dat de spelers dat óók door gaan krijgen. Daar heb ik de eerste maan den wel mijn weg in moeten vinden, ja." Deze zomer zei je nog dat, wat dat betreft, het essentieel is om niet teveel informatie in één keer te spuien. „Een gouden regel voor trainers. En hoe meer je qua leeftijd naar beneden gaat, hoe belangrijker die regel wordt, dat is me gaandeweg dit seizoen alleen maar duidelijker geworden. Iedere speler moet je ook anders benaderen. Bij de een kan het gewoon verbaal, bij de ander moet je con stant voorbeelden aandragen of hem in bepaal de situaties brengen,waardoor'ie het ineens ziet, waardoor het kwartje valt." Is Danny Blind een strenge trainer? „Ik denk dat ik vrij streng ben, maar ik kan ook Danny Blind, tegenwoordig docerend bij de jeugd. heel amicaal met spelers omgaan. Ik zoek ook vaak de discussie met ze, wil graag weten hoe zij bepaalde situaties beleefden." In hoeverre werkt het feit dat'aan de over kant' momenteel een aantal jonge spelers furore maakt, door op De Toekomst? „Dat is absoluut voelbaar. Niet dat je nu ineens meer blije gezichten ziet, maar die invloed merk je wel. Dat is trouwens niet alleen te danken aan Co Adriaanse die het lef heeft ze in te brengen, maar ook aan het feit dat de lijntjes tussen het eerste en het tweede, de Al en het tweede en tussen de Al en het eerste, tegenwoordig zo kort zijn. Sommige jongens van mij trainen, als 'voorschotje', al I a 2 keer met het twee de elftal mee, soms zelfs een ochtendje met het eerste, of zitten bij het tweede op de bank." Er zijn trainers die zeggen dat als de wedstrijd eenmaal begint, je geen en kele invloed op het verloop hebt. Je hebt ook trainers die vinden dat hun invloed juist heel groot is.Wat vind jij? „Nou, je moet natuurlijk niet denken dat je alles in handen hebt, bepaalde dingen zijn nou eenmaal ongrijpbaar; je zet die jongens helemaal 'op scherp' en als het eerste fluit signaal klinkt, blijkt dat helemaal verdwenen te zijn. Of je denkt dat het helemaal niets wordt, en vervolgens loopt het als een trein. Ik vind wèl dat je door omzettingen en in grepen, het wedstrijdverloop positief kan beïnvloeden.

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2000 | | pagina 17