(jouur& fauuriruk*... Nico Jansen Nico Jansen was een beest van een spits. Hij maakte er nooit een punt van de pers uitge breid te woord te staan. Zijn openhartigheid èn het feit dat hij een voetballer was die met zijn hart speelde, maakten hem waar hij ook voetbalde razend populair. De Amsterdammer heeft in zijn leven héél wat afgelachen. Hij woonde aan de rand van de Jordaan en hij kwam uit een familie waar de vader, die markt koopman was, Henk Banaan werd genoemd. Nico zélf was timmerman. Wanneer Henk Jansen fruit over had, ver kocht zoonlief het voor hem; tot in de kleedkamer van FC Amsterdam toe. Nico Jansen werd Snoetje genoemd. Maar dat was pas later in Rotterdam, waar Dick Schneider de eerste was die hem zo zou aanspreken. Eerst voetbalde Jansen voor amateurclub SDW waarvoor ooit Piet, Robbie en Richard Witschge uitkwamen. Nico was back maar de fameuze Jany van Veen stelde hem op in de spits; het ei van Columbus. Het duur de niet lang of de jonge Nico speelde bij het FC Amsterdam van Dé Stoop en Pim van de Meent. Nóg wordt er nostalgisch naar die tijd teruggeblikt, waarin Jan Jong bloed aan zijn tweede jeugd bezig was, Heinie Otto het middenveld bestreek en Nico Jansen en Gerard van der Lem als aan vallers triomfen vierden. De waarde van met name Nico Jansen liep op met de dag. Hij scoorde in het Olympsch Stadion respec tievelijk 19 en 18 doelpunten alvorens Feyenoord acht ton voor hem zou uittrekken en hem op 16 november 1975 tegen FC Den Haag liet debuteren. Jansen was toen al een keer international geweest. Hij zou op 30 mei van dat jaar met andere debutanten als Heinie Otto, Bert van Mar wijk en Henk van Rijnsoever zijn énige interland spelen. Zo goed als hij in Mokum was, is Nico Jan sen bij Feyenoord nooit geweest. Al gauw sukkelde hij met een knie. Zoals véél voetballers die het van hun mentaliteit moeten hebben ging hij op aandringen van de trainer altijd te snel overstag en liet zich overhalen te gauw weer te gaan spelen. Om vervolgens nóg ernstiger geblesseerd te raken. Niels Overweg van FC Twente bracht hem de fatale trap toe die uiteindelijk tot een lijdensweg van 13 operaties zou leiden. Kraakbeen en kruisbanden bleken echter zó te zijn aangetast dat Feyenoord het niet meer met hem aandurfde. Jansens laatste wedstrijd was in 1978 Feyenoord - FC Amsterdam. Daarna sukkelde de spits in België nog wat mee bij Londerzeel en Boom alvorens in Antwerpen een café te beginnen. Hij is nü 47 en laat zich nog regelmatig bij Feyenoord zien. STADION SPORTNIEUWS 13/2000 47

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2000 | | pagina 49