L'Aai Tolerantie en democratie Door Servaas L'Ami In die zin achtervolgt mijn Calvinistische jeugd me, dat ik geen prettig gevoel heb wanneer het 'daar hoorden zij engelen zingen' door het voetbalstadion schalt. In mijn beleving is het een Kerstlied. Het heeft naar mijn gevoel alles met godsdienst te maken. Dat moet je respecteren, vind ik. Ook als je niet gelovig bent. Om een film over Ajax 'daar hoorden zij engelen zingen' te noemen vind ik goedkoop. De makers nemen iets over dat A) kwetsend is voor een deel van de bevolking en B) van wege het feit dat supporters het lied zingen commercieel gezien zekere garanties biedt. Dat verwacht je niet van mensen die zo creatief zijn dat ze in staat zijn een film te maken. Tenzij ze hem hem juist gemaakt hebben om eraan te verdienen, maar dat geloof ik niet. C) is 'daar hoorden zij engelen zingen' iets dat niet door henzelf verzonnen is. Dit wil allemaal niet zeggen dat ik me zo onverdraagzaam wil opstellen dat ik mensen, die er anders over denken dan ik, een strobreed in de weg leg. In tegendeel. Democatie is dat je je niet ergert aan wat anderen denken, zeggen en dóen. Democratie is geven en nemen, niet meer en niet minder! Wie dus wil meezingen met 'daar hoorden zij engelen zin gen' moet dat vooral doen; van mij mag-ie. En wie zo graag naar de film 'Ajax, daar hoorden zij engelen zingen' wil gaan kijken, moet ook gewoon gaan. Daar is helemaal niets op tegen; een mens bepaalt zélf hoe hij of zij zijn vrije tijd invult. Punt uit. Waar ik wèl mee zit is, dat nadat in Utrecht en Den Haag supporters van de lokale voetbalclub dreigementen uitten, de bioscoopdirectie als een speer besloot de film niet meer te vertonen. In Utrecht liep het uit op een welles-nietes- spel tussen politie en bioscoopdirectie. Ik vind zoiets onbe staanbaar en een zoveelste concessie aan de vrije demo cratische gedachte waarvoor ooit mensen hun leven voor over hebben gehad. Het is niet met elkaar te vergelijken, maar het doet in de verte toch enigszins denken aan wat er in dictatoriaal geregeerde landen gebeurt. Aan een land als Irak bijvooorbeeld waar laatst onder het zingen van 'lang leve de zedelijke Irakezen' honderden vrouwen wer den onthoofd. STADION SPORTNIEUWS 13/2000 13

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2000 | | pagina 15