I TOM AS GALASEK VERVULT SLEUTELROL BIJ AJAX Sinds enige weken wordt de'nummer^ I O-positie' bij Ajax op een niet onverdienstelijke manier ingevuld doorTomas Galasek. De bescheiden Tsjech neemt de plaats in die vrij is gekomen door de blessure van Richard Knopper. Ook op zijn nieuwe plaats is de aanwinst zelden op een fout te betrappen. Vanmiddag hoopt hij deze lijn door te trekken tegen SC Heerenveen. Galasek is het voorbeeld voor iedere profvoet baller. Zelden is hij op enige vorm van groot spraak te betrappen. Nooit zal hij een medespe ler uitschelden, een scheidsrechter vocaal iets verwijten of iemand een doodschop verkopen. Over negentig minuten gemeten, is de inmiddels 27-jarige allrounder altijd goed voor minstens een zesje.Al zullen uitmuntend hoge cijfers ook eerder een uitzondering dan een regel zijn. I DADENDRANG De laatste weken is deTsjech wederom een con stante factor binnen de Ajax-ploeg.Want ook op de sleutelpositie in het elftal, die hij nu inneemt, lijkt hij in zijn element. Onder zijn sturende lei ding bleek Ajax na bijna een jaar weer buiten de eigen Arena te kunnen winnen. Voor de Tsjech was het wellicht sneu dat juist zijn oude club Wil lem II het eerste slachtoffer werd van de Am sterdamse dadendrang. Inmiddels heeft ook NAC in eigen huis ondervonden dat Ajax ster ker is geworden tijdens het seizoen: „We gaan steeds beter draaien", vertelt Galasek op zijn ge heel eigen manier. Rustig nadenkend over zijn volgende antwoord vervolgt hij: „In het begin lie ten we belangrijke punten liggen. Desondanks 't Mi beschikken we al het hele seizoen over een goed voetballende ploeg. Maar nu pakken we juist ook punten wanneer het elftal niet goed draait.Waar dat mee te maken heeft? Voornamelijk met zelf vertrouwen. In de kleedkamer hoor je nu steeds sterker dat de spelers die dag in de winst gelo ven. Het beste komt het tot uiting in de voor hoede. We creëren nu wellicht minder kansen, maar scoren wel vaker.AI worden er nog steeds teveel gemist. Ook achterin is het verschil dui delijk. In het begin van het seizoen kregen we te veel onnodige doelpunten om onze oren. Bo vendien speelden we ook nog eens ongelukkig. Oké, geluk moet je afdwingen en ik denk dat we daarin nu redelijk zijn geslaagd." Ook andere factoren spelen mee volgens de spelverdeler. „Sinds een aantal weken spelen we in een vaste opstelling met een duidelijke rolver deling. Zoals we ook op het middenveld onze draai hebben weten te vinden met Rafael van der Vaart op links,Aron Winter aan de rechterkant en ik in het midden. Oké, ik ben een heel ander type speler dan Knopper. Hij zoekt meer de diepte en verschijnt vaker voor het doel. Daar door krijgt hij meer kansen. Ik ben een meer controlerende middenvelder, een spel verdeler, iemand die in dienst van de ploeg speelt. Daarnaast ben ik iemand die auto matisch veel terugver- dedigt.Verder kies ik de juiste momenten uit om de diepte te zoeken. Mijn loopvermogen is namelijk uitstekend. Meestal sluit één van onze drie middenvel ders bij tijdens een aan val. Daarin begrijpen Rafael.Aron en ik elkaar erg goed.Want het is op dat moment belangrijk om je tegenspeler over te nemen." Desondanks blijft Gala sek kritisch op zichzelf. „Ik verwijt mezelf dat ik nog meer moet scoren. Tot nu toe drie keer, maar van een speler op de I O'-positie wordt ZONDAG 3 DECEMBER AJAX - SC I meer verwacht. In drie jaar Willem I heb ik negen keer ges coord, maar toen speel- de ik ook regelma tig in de verdedi- ging. Bij Ajax moet ik zor gen dat ik op ieder moment bereikbaar ben op het veld. Maar dat is geen pro bleem. Mijn favoriete positie ligt ook in de as van het veld. Het is aan de trainer waar hij me wil gebrui ken." mee wat wi| met Willem n vorig seizoen ervoeren. De tegenstander van vandaag, SC Heerenveen, is voor de elfvoudig Tsjechisch inter national geen on bekende. „Ze ma ken dit seizoen Europees spelen, competitie, weer Europees. En dat week in, week

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2000 | | pagina 6