I AFC AJAX aan aan het betaald voetbal, in het daaropvol gende jaar proberen ze in de buurt van de se lectie te komen om vervolgens te trachten door te breken.Alleen daarom al heb je bij de reser ves te maken met jongens met verschillende be- langen.Verder spelen ambitieuze jongeren samen met ploeggenoten die weten dat zij geen toe komst meer hebben bij de club, maar wegens een doorlopend contract nog bij de groep zitten. Je hebt ook spelers die zich niet blijven ontwikke len en met de teleurstelling te maken krijgen dat zij in het zicht van de hoofdmacht misschien stranden, terwijl er regelmatig profs uit het eer stedie terugkomen van een blessure, meedoen." Voor een oefenmeester een mengelmoes aan belangen. „Daarvan probeer je een ploeg te vor men die prestaties neerzet. Het gedrag van ieder individu in dat proces wordt gestuurd door zijn persoonlijke situatie. Ik streef er naar de talen ten zo te behandelen dat iedereen het kan op brengen zo goed mogelijk te spelen. Natuurlijk hebben de spelers in eerste instantie verplich tingen naar de club en het team, maar ook hun individuele ontwikkeling is tegen deze achter grond zeer belangrijk. Want dat blijf ik bena drukken: in hun hart blijven alle jongens liefheb bers die graag sporten en er het beste uit willen halen." Vanuit zijn functie als trainer van het tweede elf tal krijgt jan Olde Riekerink bij Ajax van alle oe- fenmeesters waarschijnlijk het meest te maken met het samenwerkingsverband met Haarlem. „Je kunt niet zeggen dat Haarlem onder of boven het tweede elftal staat Het heeft te maken met persoonlijke ontwikkeling op dat moment van de speler. De één lijkt goed genoeg om snel door te stoten naar de selectie en heeft beide ploegen dus niet nodig.Voor een ander is het beter zich te ontwikkelen in het tweede elftal en voor een derde kan Haarlem ideaal zijn. Je komt in de To to Divisie in een klasse te voetballen met veel strijd en fysieke kracht. Maar vergeet Germinal Beerschot Antwerpen ook niet.Voor sommigen kan dat weer een ideale tussenstap zijn in hun loopbaan." Jan Leerkes D-pupil niets liever wilden dan in het eerste elf tal spelen. Dat het heel leuk is een contract te bezitten, maar dat je ook de volgende stap moet willen zetten waar je de hele jeugdopleiding voor hebt gevochten: een plek in de hoofdmacht. Dat je ook op latere leeftijd het plezier in de sport moet laten prevaleren boven het financiële as pect daarvan." I MOTIVATIE Jan Olde Riekerink beseft dat behalve de verlok kingen die buiten het voetbal liggen, ook de over stap naar een tweede elftal spelers motivatie problemen kan bezorgen. „In de jeugd speel je in een vast elftal en ga je telkens een stap vooruit- van de DI naar de C2 en dan weer naar de CI Omdat het eerste vaak ver weg blijkt te zijn, zit ten de meeste spelers langer dan zij vanuit de ju nioren gewend waren in dezelfde ploeg: het tweede.Tijdens het eerste seizoen passen zij zich ZONDAG 3 DECEMBER AJAX - SC HEERENVEEN I 19

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2000 | | pagina 19