I JAN OLDE afc ajax RIEKERINK SLIJPT DE TALENTVOLLE DIAMANTEN VAN AJAX ZONDAG 3 DECEMBER Jan Olde Riekerink is sinds dit seizoen de verantwoordelijke trainer voor het tweede elftal van Ajax. De oefenmeester staat, in de nieuwe opzet die de technische staf voor ogen heeft, aan het eind van de jeugdopleiding. I OLYMPISCHE SPELEN Niet alleen Ajax moest wennen aan de veranderingen, ook de omgeving. Het beste voorbeeld was het Den Helder Maritiem-toer- nooi. Aanvan- 'i kelijk hoopten de organisa toren dat de I Amsterdam- mers zouden aantreden met bekende spelers die niet meer in aan merking kwa men voor de selectie. Daar door heerste er eerst teleur stelling, maar na het zien van de verschillende talenten, onder wie Rafael van der Vaart en Pius Ikedia, sloeg de stemming om in enthousiasme over de techni sche vaardighe den van de ta lenten. „In de voorbereiding hebben we ge weldig ge speeld", aldus Olde Riekerink. „De tegenslagen begonnen toen we verschillende spelers dienden af te staan aan hun na tionale ploegen voor de Olympische Spe len. Buiten landse spe lers hebben door hun veelvuldi ge afwezigheid vanwege interlands beperkingen. Dat is de meest praktische reden waarom wij soms de voorkeur geven aan Nederlandse spe lers. Zij kunnen hun opleiding ononderbroken voortzetten. Maar er zijn meer redenen, zoals de taal en onze specifieke voetbalcultuur. Het blijft jammer dat zij niet het maximale rendement kunnen halen uit hun aanwezigheid bij Ajax. Het blijft voor hen een eer voor hun land te spelen." Hoewel Olde Riekerink nu zo'n vier maanden werkt met de reserves, wil hij nog geen tenden sen aangeven. „We hebben het gevoel op de goe de weg te zitten, maar die conclusies kun je pas over enkele jaren trekken. Ik merk al wèl dat de spelers meer kansen krijgen in het eerste. Dat is een teken dat zij dus inderdaad dichter bij de hoofdmacht zijn gekomen. Ikedia en Van derVaart speelden regelmatig mee, maar ook Cruz, Moe- koena en Christopher Kanu waren al eens van de partij.Tegen FC Utrecht debuteerde Youssouf Hersi, terwijl Kwame Quansah er aan komt. Maar ik ben voorzichtig met namen noemen. Dat legt alleen extra druk op de betreffende spelers." Als geen ander beseft Jan Olde Riekerink dat de huidige generatie talenten het moeilijker heeft dan hun voorgangers, omdat de verleidingen van het leven buiten het stadion zo groot zijn ge worden.Voor jongeren valt het geestelijk soms moeilijk om te gaan met bewierrokingdoor der den en de financiële mogelijkheden door hun goede salarissen. „Jongens van veertien, vijftien jaar hebben tegenwoordig een zaakwaarnemer. Dat leidt de aandacht van het voetbal af. Fout, voetballen doe je op jonge leeftijd juist omdat je het leuk vindt.Van dat basisprincipe moeten we blijven uitgaan, aangezien er op dat vlak nog steeds geen verschil is met de talenten van tien, twintig of dertig jaar geleden.Vergelijk het met kinderen en het spelletje memory.Als ze acht of negen jaar zijn, winnen zij bijna altijd, omdat ze zich goed kunnen concentreren op één ding. Zij fixeren zich op het spel en vergeten de rest. Een ouder iemand heeft meer afleiding." Daarmee geeft Olde Riekerink in het kort de huidige problematiek aan. „In de periode dat ik zelf betaald voetbal speelde, kreeg ik mijn belo ning pas als ik daadwerkelijk de stap naar het eer ste had gemaakt. Door ontwikkelingen, waar Ajax geen greep op heeft, worden de jongens die nu overstappen van de jeugd naar het tweede al professional. Dan heb je in principe bereikt wat je je hele leven wilde worden: betaald voetballer. Daarom moeten wij hen aangeven dat zij als CHEERENVEEN 17 De beleidsaanpassingen, waardoor jeugdspelers meer tijd krijgen om door te stromen naar het eerste elftal, krijgen bijval van Jan Olde Riekerink. De oefenmeester functioneert al, in verschillen de functies, sinds 1994 binnen de technische staf van Ajax. Nu dus als verantwoordelijke man bij het tweede elftal: Het tweede elftal geeft ta lentvolle spelers, zoals Youssouf Hersi, Da niel Cruz en Aran Mokoena die ik al uit de junioren ken, meer tijd om zich te ontwikkelen en de stap naar h eerste elftal te maken. Er zijr kele dingen veranderd op van de ervaringen uit de ste seizoenen. We zoeke nu bewust naar een vas kern met spelers, waar< bij de voorkeur naar Nederlandse spe- i Iers. Die vaste ploeg mc een brug slaan tussen de jeugd en het eerste, omdat er varing leerde dat veel jongens in die fase stagneerden. Maar hep blijft natuurlijk ook improvi: ren. Rond de Olympische Sp len in Sydney kon ik lang niet beschikken over zes van mijn voetballers." Toch zijn er afspraken om het tweede elftal nadrukkelijk te stimuleren. „Natuurlijk krijg ik altijd aanvulling vanuit de hoofdmacht, maar Ajax heeft besloten dat onze ploeg er niet meer is omi jongens die buiten de bas vallen wedstrijdritme te la ten opdoen.Jonge talen die bij de A-selectie en niet spelen, laten we wel wedstrijdervaring op- doen in het tweede elftal Dat geldt ook voor nen die terugkeren van een blessure."

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2000 | | pagina 17