1 Wim Kwakman dirigeert zijn manschappen naar voren. loop van de tijd nam hij, ongediplomeerd, het eerste elftal van de zondagamateurs van Volen- dam onder zijn hoede. Daar was onder anderen Pier Tol (Volendamse aanvaller die in 1981 met AZ'67 nog landskampioen werd, red.) actief. Bin nen drie jaar behaalde Kwakman vervolgens zijn diploma's trainer/coach 3, 2 en I en werd hij door Leo Steegman, inmiddels technisch direc teur bij FC Volendam, gevraagd om de landelijke A-jeugd van de FC te trainen. „Bij FC Volendam heb ik bijna alle elftallen wel onder m'n hoede gehad", gaat Kwakman verder. „Ik heb het tweede elftal getraind, de A-, B- en C-junioren en, toen het jeugdplan met de ama teurs van Volendam tot stand kwam, ook nog de D- en de E-junioren. Dit seizoen was ik trainer van de EI en de BIDat betekende dat ik zeven trainingen in de week gaf, terwijl ik ook beide teams nog coachte tijdens de competitie. Daar naast had ik nog een 38-urige werkweek in het archief van het Hoogheemraadschap Edam waar ik 28 jaar in dienst ben geweest." In de tijd dat Co Adriaanse bij Ajax hoofd oplei dingen was, had Kwakman al regelmatig contact met de huidige hoofdtrainer. „Vorig jaar heb ik ook nog een gesprek met Hans Westerhof ge had, maar daar is toen niets uit voortgekomen. Toen Ajax dit keer kwam, hoefde ik er niet lang over na te denken. Bij zijn overgang kreeg hij al le medewerking van FCVolendam dat onmiddel lijk op zoek moest naar twee nieuwe trainers. In het programmablad voor de wedstrijd FC Vo- lendam-Haarlem liet de club weten het vertrek van Kwakman te beschouwen 'als een buitenge woon gevoelig verlies'. Kwakman werd de spin in het jeugdplan-web genoemd en een voetbal man pur sang die alle ins en outs van FC Volen dam kende. „Ajax is rijker en het kleine FC Vo lendam weer een beetje armer", schreef CorTol. „Ik wil FCVolendam hartelijk bedanken dat ze me meteen hebben laten gaan", zegt Kwakman. „Ze hadden ook kunnen zeggen dat ik het sei zoen moest afmaken." I GEKVAN HET SPELLETJE „Met kinderen werken is het mooiste wat er is, dat is echt een feest. Ze zijn enorm leergierig en eten uit je handen. Bij de B-junioren van FCVo lendam zaten echte liefhebbers en nu bij Ajax zie ik dat die er ook zijn: jongens die -voordat de training begint- al met de bal naar het veld willen en waarvan je ziet dat ze gek van het spelletje zijn. Jongens die niets anders willen dan voetbal len. Zelf heb ik absoluut niet de behoefte om er gens als hoofdtrainer aan de slag te gaan.Wat dat betreft loop ik niet over van ambitie. Ik ben nu jeugdtrainer bij Ajax en dat is het hoogst haalba re." Na een maand inventariseren weet Kwakman al dat hij een heel aardige groep onder zijn hoede heeft „Het is een grote selectie van 21 spelers. Ze zijn alleen af en toe te gemakkelijk. Ze beha len overwinningen die hoger moeten uitvallen omdat het scorend vermogen af en toe ont breekt. Dat het een grote groep is, geeft trou wens geen problemen omdat er altijd wel wat jongens met blessures zijn. En anders kunnen we ze doorschuiven naar de A-junioren. Het verschil met de jeugd van FCVolendam zit niet alleen in de kwaliteit. De accommodatie is hier beter en de spelers worden meer in de watten gelegd, na school krijgen ze bijvoorbeeld een echte sport- maaltijd. Het ontbreekt ze aan niets en ze kun nen zich daarom voor honderd procent op de prestaties richten." „Wat me verder nog is opgevallen in een maand Ajax is de enorme homogeniteit tussen leiders en trainers, ledereen komt op z'n tijd langs op De Toekomst Leo Beenhakker,Arie van Eijden en Je roen Slop laten zich hier regelmatig zien." Toch gaat Wim Kwakman op zijn vrije dag altijd nog even naar zijn oude club aan het IJsselmeer. „Bin nenkort krijg ik een probleem", zegt hij lachend. „FC Volendam gaat zijn wedstrijden op zondag middag tegelijkertijd met Ajax spelen. Ik weet nog niet waar ik dan naar toe ga. Dat wordt nog een moeilijke keuze die ik moet maken." Daan Schippers Kwakman doceert tijdens de training. -WIP- PI DONDERDAG 30 NOVEMBER AJAX - RKC WAALWIJK I 19

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2000 | | pagina 19