I AFC AJAX training begon. Ik heb nooit contact met hem ge had. Van Jan Wouters kreeg ik ook niet het idee, dat hij het in me zag zitten. De eerste wedstrij den van het tweede elftal dat seizoen zat ik zelfs op de bank. Daar ben ik nauwelijks meer afge weest. Ik wilde juist aan spelen toekomen. Wel licht iets te graag. Dennis speelde al bijVolendam en via hem kwam ik met de clubleiding in con tact. De huurovereenkomst was zo rond." FC Volendam was een degradatiekandidaat? „Ik heb er veel geleerd. De club stond er na tuurlijk heel anders voor dan wat we bij Ajax ge wend waren.We moesten keihard werken voor elk punt. Het spelsysteem van Volendam hield veel verdedigen in. Constant stonden we onder druk. Niet voor niets zijn we op het einde gede gradeerd. Desondanks heeft- die periode me goed gedaan. Ik trek daar nu nog steeds profijt van. Zo kwam ik verdedigende situaties tegen die ook voor mij nieuw waren. Ook voor mijn so ciale ontwikkeling bleek Volendam een goede stap. Ik kwam in een nieuwe leefomgeving te recht en tegelijk moest je eraan denken dat niet voor elk klein wissewasje iemand voor je klaar stond. Want dat was bij Ajax juist wel het geval. BijVolendam voelde ik me gelukkiger dan destijds in het tweede elftal van Ajax." Je ging daarna naar Genoa. Hoe kwam je daar weer terecht? c 2 co O „Ik kon bijVolendam blijven, maar ik had weinig zin in eerste divisievoetbal. Met FC Utrecht heb ik ook rond de tafel gezeten, maar we kwamen er niet uit. Genoa had me in die tijd een paar keer in actie gezien en wilde me graag hebben. Ik zag dat als een nieuwe uitdaging. Helaas voor mij werd de trainer, Pilion, na drie wedstrijden ont slagen. Zijn opvolger Cagni, schreeuwde direct in de kranten dat hij geen buitenlanders in zijn team wilde. Een uitspraak die hij deed, nog voordat hij kennis met ons had gemaakt. Kevin van Dessel, die nu bij Roda JC speelt, en Luciano van Kallen, die ook van Ajax kwam, werden daarvan onder meer de slachtoffers. Desondanks had ik het avontuur voor geen goud willen missen.Achter af hoor je dat we op een veel te jonge leeftijd naar het buitenland zijn gegaan. Een veel te mak kelijke uitspraak, vind ik. Oké, wanneer ik een tweede kans krijg, zou ik toch langer nadenken. In het begin was het even aanpassen. Met de le vensstijl had ik weinig problemen. Alleen het voetbal betekende een hele omschakeling. De Serie B lijkt wat betreft op de Serie A.Veel ballen worden lukraak naar voren geschoten. Teams verkopen en kopen ook het hele seizoen door. Tactisch zat het echter goed in mekaar. Daar be steedt iedere ploeg veel aandacht aan. Met de jeugd van Ajax hadden we eens deelgenomen aan het bekende Viareggio toernooi. We werden in de eerste ronde uitgeschakeld met tegenstan ders als AS Roma, Empoli en nog een Italiaanse club. Dat zegt genoeg." Daarna vertrok je naar Zwitserland. Naar FC Chiasso, de hekkensluiter van de competitie. „Weer puur voor mezelf. Het had weinig zin om nog langer in Italië te blijven. In principe kon ik er niet meer doen dan trainen. In het begin van het seizoen zou Birmingham City interesse voor me hebben. Maar dat heeft Genoa altijd achterge houden. Leek me anders wel een leuk avontuur. Het werd dus Zwitserland. Ik zat in een appar tementje, maar vaak reed ik nog dagelijks twee honderd kilometer verder naar mijn huis in Ita lië. FC Lugano en Xamax Neuchatel toonden aan het einde van het seizoen ook interesse. Maar ik had weinig zin om langer in Zwitserland te blij ven. Met Willem II was ik zo goed als rond. Maar toen wilden ze me plotseling niet meer, vervol gens weer wel. Ja, dan hoeft het al niet meer. Met de voorzitter van De Graafschap, Hylke Enze- rink, had ik vervolgens een goed gesprek. Op mijn eerste training stonden ze vreemd te kijken. Trainer Frans Thijssen beweerde niets van mijn komst te weten. Dat kon ik niet geloven. Na wat verschuivingen, kwam Rob McDonald. In het be gin van het seizoen, kreeg ik nog weinig kansen van hem. Maar ik zou toch nog veertien wed strijden spelen." Dit seizoen heb je een nieuwe positie: verdedigende middenvelder? „Ik weet niet waarom de trainer me op die plaats neerzette. Ik begon als voorstopper en na vijf wedstrijden kwam ik op deze positie terecht. Maar het bevalt goed. Het maakt me ook niet uit op welke positie ik sta, als ik maar speel. Ik moest het meest wennen aan de situatie dat je in de rug kunt worden aangevallen tijdens het opbouwen. Als voorstopper staat er immers niemand meer achter je. En ik scoor zelfs." Dat was lang geleden of niet? „Het doelpunt tegen Willem II was mijn eerste in het betaalde voetbal. Oké, in Zwitserland had ik een keer gescoord, maar in ons land stond ik nog droog. Of ik vanavond mijn tweede scoor? Ik weet het niet. Ik hoop het wel. Mijn ouders en vriendin zitten vanavond ook weer op de tribu ne. Mijn vader Rob speelde nog voor Haarlem. Ze reizen me altijd achterna. Sittard, Groningen en vanavond Amsterdam. Het maakt ze niet uit Ik hoop dat ze vanavond voor ons kunnen jui chen." Sander Berends ZONDAG 12 NOVEMBER AJAX - DE GRAAFSCHAP

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2000 | | pagina 11