I AFC DONDERDAG 9 NOVEMBER AJAX - LAUS I PIERRE-ANDRÉ SCHÜRMANN Heeft u zich speciaal voorbereid op de du els tegen Ajax? „Niet anders dan normaal. Ik heb Ajax in drie competitiewedstrijden, onder meer tegen Roda JC en Vitesse, aan het werk gezien en tevens veel video's van Ajax bekeken. We weten bijna alles van Ajax. Ik vind dat zij over een hele goede ba lans beschikken van jeugdig elan en routine.Ajax speelt technisch verzorgd voetbal en de uitvoe ring vindt plaats op hoge snelheid. Dat maakt het elftal moeilijk te bespelen en daarom zullen wij vanavond wederom compact, met de linies dicht op elkaar, gaan acteren." Wat verwacht u van de Amsterdam Arena? „Ik heb altijd een keertje in de Arena willen spe len en die wens komt nu uit. Het lijkt me een fantastisch stadion dat goed past bij de groot heid van Ajax. Tijdens mijn spionagetochten in Nederland heb ik diverse fraaie stadions mogen aanschouwen en wat dat betreft is er een wereld van verschil met Zwitserland. Jullie voetbal onderkomens zijn ultramodern en in niets te ver gelijken met de deplorabele staat waarin de Zwitserse stadions zich meestal bevinden." U zult het wel jammer vinden dat Ajax uw vriend Frank Verlaat deze zomer heeft verkocht aan Werder Bremen? „Ha ha, zeker. Ik heb veel plezier met hem gehad toen hij bij Lausanne Sports speelde. Frank is een fijne vent, humoristisch en een echte wereldrei ziger. Ik heb vaak aan hem gedacht de afgelopen jaren. Zou je aan hem willen vragen of zijn tele foon soms stuk is?" Pierre-André Schürmann werd geboren op 5 juli 1960 in het Zwitserse Port-Valais. Op zes tien jarige leeftijd ging hij voetballen bij FC Sion. Eerst bij de junioren, later in het eerste elftal. In 1981 verhuisde hij naar FC Monthey, dat uit kwam in de Tweede Klasse, om vervolgens via FC Chiasso en FC Vevey in 1986 bij Lausanne Sports terecht te komen. Schürmann was des tijds als architect van het middenveld mede ver antwoordelijk voor de kortstondige bloeipe riode van Lausanne Sports. Geflankeerd door onder meer Frank Verlaat, Christophe Ohrel, Stefan Huber en Stéphane Chapuisat maakte de club indruk met een voor Zwitserse begrippen ongekende mix van techniek en strijdlust. Schürmann, die naast zijn voetballoopbaan een opleiding tot elektriciën met succes had vol tooid, moest het daarbij vooral van zijn karak ter hebben. Prijzen werden er in deze periode echter niet gehaald, al plaatste Lausanne Sports zich in 1990 en 1991 wel voor de UEFA Cup. Schürmann vertrok na dat laatste jaar naar FC Basel, waar hij na twee seizoenen zijn actieve carrière besloot om trainer te worden bij twee deklasser FC Wil. Als oefenmeester bleek Schürmann een nog gro ter talent, want met deze onbeduidende club wist hij achtereenvolgens de kwart- en de acht ste finales van de Zwitserse beker te bereiken. Promotie ging aan de neus van FC Wil voorbij, maar Lausanne Sports was dermate onder de in druk van Schürmanns trainerscapaciteiten ge raakt, dat het hem in 1997 vastlegde. Het eerste jaar als technisch directeur, daarna als trainer. Sinds zijn aanstelling gaat het crescendo met zo wel club als trainer. In zijn eerste seizoen (Schür mann begon als technisch directeur) won Lau sanne Sport de beker. Dat was voor het eerst sinds veertien jaar. Het jaar daarop herhaalde de club uit het Franstalige gedeelte van Zwitserland dit huzarenstukje, om afgelopen seizoen pas op de laatste speeldag de nationale titel te verspe- len.Als beloning voor die tweede plaats, mag Lau sanne Sports dit seizoen aan de UEFA Cup deel nemen. De 1-0 zege op Ajax was - inclusief voorronde - alweer de vijfde Europese overwinning op rij voor Schürmann en zijn troepen. Arnout Verzijl

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2000 | | pagina 7