I DE TEGENSTANDER I AFC AJAX MARCIN KUZBA nar I ge>, 9 mWWM Marcin Kuzba vormt samen met Javier Mazzoni de dynamische aanval van Lausanne Sports. De 23-jarige Pool is bezig aan zijn tweede seizoen bij de Zwitserse club en wordt momenteel - dankzij zijn opmerkelijke prestaties - gevolgd door diverse Europese topclubs. De eerste twintig minuten van de wedstrijd te gen Ajax leek alle opwinding rond de aanvaller op weinig gebaseerd. Marcin Kuzba ontpopte zich als een 'normale', ietwat statige aanvaller die te gen de verdediging van Ajax geen schijn van kans had.Alle lovende woorden over de Poolse voet baller leken overdreven, uitsluitend bedoeld om de gasten uit Nederland angst in te boezemen. Kuzba kon zijn vooruitgesnelde faam niet waar maken. Totdat hij, bijna halverwege de eerste helft, plots uit de rug van André Bergdolmo weg- sprintte, Cristian Chivu passeerde en de bal slechts enkele centimeters naast het doel van Fred Grim schoot. Kuzba was dus toch een ge vaarlijke spits. Sterker nog, deze actie vormde de inleiding van een bijzonder goed half uur van de thuisploeg met als hoogtepunt (Amsterdam: lees dieptepunt) een geblokt schot van de Pool die door Javier Mazzoni tot doelpunt werd gepro moveerd. Na afloop van het duel met Ajax genoot Kuzba van de toejuichingen van de fans. Het ge schreeuw van de tribunes deed zijn intense ver moeidheid verbleken. Het grote Ajax was versla gen en de schier onvermoeibare Kuzba had daar bij zijn steentje meer dan bijgedragen. Een dag eerder, na de geheime training in het Olympisch Stadion van Lausanne, keek Kuzba nog enorm op tegen de Nederlandse tegenstan der: „Ajax is een gevestigde naam in Europa, een grote club met een groots verleden. Marco van Basten is mijn jeugdidool.Voor mij is hij de beste voetballer van de wereld. Van het huidige Ajax ken ik alleen Richard Witsch- ge en Aron Winter. Maar ik weet dat het een technische ploeg is, een elftal dat de bal snel laat rondgaan en overal in staat is om te scoren." 8 I SCOREN Scoren is precies datgene wat Kuzba de welvaart van het rij ke westen bracht. Hij groeide, als het ware met de bal aan de voet, op in de grauwe indus triestad Zabrze.Zijn vader was zelf eveneens een begenadigd voetballer en een korte tijd speelden ze zelfs samen in één elftal. Kuzba: „Mijn vader, die nu trainer is in Polen, was heel be langrijk voor mijn ontwikke ling. Dankzij hem kon ik door breken bij Gornik Zabrze en aan hem heb ik twee jaar gele den mijn transfer naar het westen (eerste club AJ Auxer- re, red.) te danken." Kuzba ver huisde in 1998 naar de Franse subtopper, maar kon er geen potten breken. Na amper tien duels gespeeld te hebben (wedstrijden waarin hij meestal slechts als invaller in het veld kwam), be sloot hij zijn heil elders te zoeken. De interesse van Lausanne Sports kwam dan ook als geroe pen: „In juli 1999 maakte ik de overstap naar Zwitserland. Ik wilde spelen en bij Auxerre kwam ik niet aan de bak. Na een gewenningsperiode van ruim een maand heb ik hier mijn draai snel gevonden.We hebben nu een goed en solide elf tal dat tot de vier beste ploegen van Zwitserland behoort. We spelen niet voor niets in de UEFA Cup." I EUROPA CUP j: De dubbele krachtmeting met Ajax is voor Kuzba het voorlopige hoogtepunt in zijn arrière: „ledereen wil ooit eens tegen Ajax Spelen en ik krijg nu de kans dat te doen. Eu- fropa-Cupwedstrijden brengen altijd een gela den sfeer met zich mee, en dat is met deze club als tegenstander helemaal het geval. Bovendien hoop ik me - middels een goede prestatie tegen de Amsterdammers - nog eens extra in de kij ker te spelen. Angst heb SS DONDERDAG 9 NOVEMBER AJAX - LAUSANNE Marcin Kuzba wordt geschaduwd door Cristian Chivu. niet voor Ajax.Vorig jaar hebben we in de eerste ronde Celta de Vigo bijna uitgeschakeld, dus waarom zouden wij niet van Ajax kunnen win nen?" Zelfverzekerd streeft Marcin Kuzba zijn doel na. Ooit wil hij in de Europese top spelen, net als zijn vriend Jurek Dudek: „Ik ga altijd met de Dudeks op vakantie: dit jaar zien we elkaar met Kerstmis weer. jurek is een goede vriend van me en abso luut de beste Poolse keeper op dit moment. Zelf heb ik twee caps op mijn naam staan, maar mo menteel speel ik niet in het Poolse elftal. Over Dudek's op handen zijnde transfer naar Arsenal weet ik niets, hij heeft me er niet over verteld. Wel weet ik dat hij in de zomer een aanbieding van Real Madrid op zak had, maar dat hij van Feyenoord niet mocht vertrekken. Jammer voor hem." Vanavond speelt Kuzba in de Amsterdam Arena ongetwijfeld een belangrijke, mogelijk zelfs be slissende rol. De verdedigers van Ajax zullen scherp moeten dekken en mogen hem geen kans geven, want daar weet de snelle aanvaller wel raad mee: „Ik ben één keer eerder in Nederland geweest en heb toen de Arena op televisie ge zien. Een imposant stadion dat past bij Ajax. Wat het resultaat ook moge worden, ik zal vandaag met heel veel plezier voetballen." Arnout Verzijl

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2000 | | pagina 13