I AFC AJAX Tja, wat zal ik zeggen? Er zit ten goede lartin van Zaanen Indré Bergdolmo feliciteert Nikos Machlas met één van zijn treffers tegen SC Heerenveen. minder goede tussen, maar er is er nog geen eentje geweest waarvan ik zei: Wauw, wat een voetballer is dat. Dat heb ik bij Rosenborg wel eens gehad, een paar jaar terug. Toen we in de Champions League tegen Juventus moesten en ik op Cristian Vieri stond; heel sterk, heel slim. Fernando Morientes van Real Madrid is ook zo'n grote vent die moeilijk te bespelen is. Als je die niet kei- en keihard aanpakt, word je wegge speeld. Ik hoop altijd maar dat zo'n speler na een paar harde tackles kwaad wordt en zijn zelfbe heersing verliest." „Wat mijn spel bij Ajax betreft, dat kan en moet nog beter. Mijn beste voetbal speelde ik in sei zoen 1997/'98, mijn eerste jaar bij Rosenborg. Toen had ik echt vleugeltjes. Alles was nieuw voor me: uitkomen in de Champions League, de VRIJDAG 20 OKTOBER AJAX - RO aandacht en de druk, daar bleek ik me zeer goed bij te voelen. Een nieuwe omgeving heeft door gaans een positief effect en dat heeft er waar schijnlijk ook toe bijgedragen dat ik me bij Ajax zo snel heb aangepast. Ondanks het feit dat de automatismen die mij bij Rosenborg zo sterk maakten, er hier nog niet ingeslepen zijn. Met linksbuiten jesper Gronkjaer loopt de samen werking in ieder geval al wel soepel. Hij doet steeds alsof hij in de voeten wil worden aange speeld en dan gooi ik de bal eroverheen, zodat Jesper zijn snelheid in de diepte kan uitbuiten." I SLECHT SLAPEN „Na iedere wedstrijd duurt het lang voordat de spanning uit mijn lichaam is verdwenen en heb ik moeite de slaap te vatten.Als we hebben ver loren, is het helemaal erg, dan ben ik tot vier, vijf uur in de ochtend wakker. Lig ik maar te malen over spelsituaties en de momenten waarop het misging.Aangezien de seizoenstart van Ajax niet bepaald vlekkeloos is verlopen, heb ik deze com petitie al regelmatig wakker gelegen. Ik ben naar Amsterdam gekomen om te vechten voor het kampioenschap, dus ben ik tot nu toe teleurge steld in de resultaten. Maar in paniek ben ik al lerminst. Ajax is een ploeg in opbouw en dat kost nu eenmaal tijd. Bovendien worden de prij zen bij mijn weten pas in mei verdeeld, en Ihé niet in oktober." Voor mij was het belangrijk dat hij zijn vader makkelijk zou kunnen bezoeken." „Ik ben nu een paar maanden in Nederland en het grootste verschil met Noor wegen vind ik dat alles hier zo lang duurt.Wer kelijk alles moet je officiéél aanvragen, stapels formulieren invullen, dat vreet tijd. Bij ons pleeg je een telefoontje en, hup, het is geregeld. De aanpassing op zich verloopt makkelijk, maar ik had niets anders verwacht; Scandinaviërs en Nederlanders lijken veel op elkaar.Wat de taal betreft, die kon ik al snel begrijpen en het pra ten gaat ook steeds beter." „Noorse voetballers die iets in hun mars hebben, vertrekken meestal rond hun twintigste, of al eerder, naar het buitenland. Ikzelf heb die stap dus pas op 28-jarige leeftijd gemaakt. Mijn hele loopbaan verloopt langzamer dan gebruike lijk- ik ben ook pas sinds drie jaar inter national. Het was op mijn 25ste dat ik het bescheiden Lillestrom BK inruilde voor Rosenborg dat al jaren regelma tig stunt in de Champions League. >f het een voordeel of een na deel is dat ik een laatbloeier ben? Ik denk een voordeel, ant ik ben nu stukken beter !an toen ik twintig was. De kans om bij Ajax te slagen, is nu veel groter." I TWEEBENIG „Oorspronkelijk ben ik rechtsbe- nig maar hier speel ik voorna melijk linksback. In mijn eerste wedstrijd voor Ajax, tegen Saint Etienne, speelde ik centraal achterin. Een tijd terug in de tweede helft'uit'bijAZ,ver huisde ik naar rechts en dat ging ook aardig.Vandaag de dag ben ik dan ook nagenoeg tweebenig. Hoe? Door er veel op te trainen. Het niveau van de Nederlandse aanvallers? In de lucht te sterk voor van KL

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2000 | | pagina 7