I AFC AJAX basisniveau; heerlijk materiaal om mee te wer ken." Hoofdtrainer Co Adriaanse doet veelvul dig een beroep op jeugdige voetballers. „Een goede zaak, maar aan de andere kant zeg ik: dat moet ook wel, waarom heb je anders die opleiding? Ik vind dat er bij Ajax nooit een trai ner aan het roer mag staan die daar geen belang aan hecht. Jonge spelers die verkochte spelers vervangen, dat is een van de belangrijkste ele menten van deAjax-cultuur." Jonge spelers inzetten.dat heeft met lef te maken. „Natuurlijk. Een trainer kan zeggen: die jongens zijn er nog niet klaar voor. Maar, die talenten zul len pas de benodigde ervaring opdoen als je ze laat meedoen. Door jeugdspelers op de bank te zetten, word je gedwongen een beroep op ze te doen. Je moet de noodzaak creëren; de trainer moet wel, maar die jonge speler ook! Hij wordt in het diepe gegooid. Aanhaken of afhaken dus. Tijdens een invalbeurt van tien minuten leert hij soms meer dan een halfjaar in het tweede of in de Al." Hoe ging dat destijds met u? „Totaal anders, ik ben pas op m'n 23ste het be taalde voetbal ingegaan. Daarvóór ben ik niet op aanbiedingen ingegaan omdat die financieel meestal niet bepaald aantrekkelijk waren. Ik stu deerde nog aan de Academie voor Lichamelijke Opvoeding.Toen ik was afgestudeerd, ben ik bij FCVIaardingen begonnen. Drie jaar later vertrok ik naar Ajax. Daar merkte ik dat ik veel moest in halen.Vooral dat ik bewuster moest gaan voet ballen, overdreven gesteld 'deed ik altijd maar wat. Ik werd met dingen geconfronteerd die me nooit eerder waren verteld." Dat kunnen de huidige Ajax-talenten op De Toekomst niet zeggen. „Lijkt me duidelijk. Eigenlijk wordt de jonge voet baller hier alles op een presenteerblaadje aange reikt. Hij wordt constant bijgestuurd, gecoacht, begeleid en gestimuleerd door ouders, trainers en begeleiders. Het is vervolgens aan hemzelf hoe hij daar mee omgaat.Want -en dat zal nooit veranderen- met jeugdspelers komt het altijd op hetzelfde neer: uiteindelijk zullen ze het toch he lemaal zelf moeten doen." Martin van Zaanen Kees Zwamborn aan het werk in zijn kantoor.

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2000 | | pagina 19