mm 1 n I AFC AJAX t v A 4 f c c ■-.iu.-' Dat gevoel heeft iedere ploeg die in Amsterdam op bezoek komt. Maar ik zie zeker kansen om te gaan winnen.Want daar gaan we altijd vanuit. Het doel van het halen van een punt in een uitwed strijd vind ik zo'n laffe instelling." Hoe kijk jij tegen de huidige situatie van Ajax aan? „Tot nu toe hebben ze niet goed gespeeld. Maar ik weet zeker dat die succesvolle tijden weer te rugkomen. Zoiets verander je natuurlijk niet in drie weken, maar aan het einde van het seizoen verwacht ik ze zeker terug in de top drie. Binnen enkele jaren hebben ze weer aansluiting met de Europese top. De prestaties van Ajax dit seizoen bestaan natuurlijk uit een proces van pieken en dalen. Maar Ajax heeft ook de situatie meege maakt dat ze hun beste spelers moesten verko pen. Ik ken die situatie van OFI Kreta en Ander- lecht. Bij clubs als Ajax en Anderlecht voel je ook altijd veel druk van buitenaf.Van de pers en sup porters. Iets dat me persoonlijk niet ligt. Dat was ook één van de redenen van mijn vertrek bij An derlecht." Wat waren de andere oorzaken van je ver trek bij de Belgische kampioen? „Ik zag er geen toekomst meer. Wanneer ik speelde, scoorde ik ook regelmatig. Maar dat was juist het probleem. De trainer stelde me amper op.Telkens moest ik weer twee of drie wedstrij den negentig minuten op de bank plaatsnemen om vervolgens weer 20 tot 25 minuten mee te mogen doen. Ik gaf dan alles in die invalbeurt en ook op trainingen. Maar daar kreeg ik niets voor terug. Prima, als dat één of twee keer gebeurt. Dan heb ik er nog vrede mee. Maar zo ging het sinds Aimé Antheunis trainer was. Ik zag geen en kele vooruitgang. Als je dan 18 jaar bent, wil je nog wel langer wachten. Maar ik ben 27 jaar en moet denken aan mijn toekomst. Ik had ook altijd het publiek mee bij Anderlecht.Velen scandeerden mijn naam tijdens een wedstrijd." Waren er ook andere clubs geïn teresseerd? „Halverwege vorig seizoen kon ik naar Llevante in Spanje. Die club stond op dat moment tweede in de Segundo Division, maar had wat sco- ringsproblemen. Ze wilden me voor een halfjaar huren. Dat hield Antheu nis tegen, omdat hij me nodig had. Daar bleek in de praktijk weer niets van. Toen ik tijdens de Champions League kwalificatie-wedstrijd tegen FC Porto niet werd ingebracht, stond mijn vertrek vast. We stonden met 1-0 voor. Maar in plaats van op de tweede treffer te spelen en zo meer zekerheid te creëeren, wilde Antheu nis die stand vasthouden. De suppor ters bleven de hele tweede helft mijn naam roepen, maar hij bracht alleen een verdediger in. Ik moest weer het hele duel vanaf de bank bekijken.Juist een dag later kwam Roda JC met een goede aanbieding. Dan is de keuze niet meer moeilijk. Ik wilde per se niet meer in België voetballen. Tegen Anderlecht spelen lijkt me verschrikkelijk. Enzo Scifo informeerde nog of ik niet naar Charleroi wilde." Merk je verschil tussen het Belgische voet bal en het Nederlandse? „Jazeker. Hier speelt iedereen lekker één-tegen- één. Dat is voor een spits veel leuker.Je passeert je persoonlijke tegenstander en dan kun je vaak alleen op het doel af. In België kom je dan nog eens de libero tegen. Daarnaast gaat het daar erg fysiek aan toe. Het is zeker niet technisch. Maar spijt van mijn keuze heb ik niet gehad. Op dat moment kon ik ook naar AEK Athene en PAOK Saloniki. Daar kreeg ik zelfs betere aanbiedingen. Het leek me echter beter om naar een ander land te gaan. Leeds United wilde me ook hebben, maar daar voelde ik me nog te onervaren voor. Ik was net 24 jaar en dacht die stap beter in een later stadium te maken. Maar het Anderlecht- verhaal moet ook niet in een te negatief daglicht komen. Mijn eerste halve seizoen verliep ook uit stekend." Hoe bevalt het je bij Roda JC? „Goed. We hebben een leuke groep. Met ieder een kan ik het uitstekend vinden. De trainer komt over op een manier zoals die mij aan spreekt. Een aardige man die rust uitstraalt en te gelijkertijd alles voor de club overheeft.Voorals nog is de afstand met Kerkrade mijn grootste probleem. Ik ben nog steeds zoekende naar een woning in Lanaken, net over de grens.Vooralsnog reis ik telkens heen en weer vanuit Brussel.Ver- der spreek ik nog geen Nederlands. Met Engels en Frans red ik het wel, maar ik volg desondanks een cursus Nederlands." Om op het voetballende gedeelte terug te komen. Waarom kon Roda JC nog maar twee keer winnen dit seizoen? „De grootste oorzaak ligt al voor de competi tiestart. Want ik ben ervan overtuigd dat we ho ger hadden gestaan op de ranglijst wanneer Bob Peeters hier nog was geweest. Het hele team was op hem ingesteld. Nu moesten we plotseling voor een andere speelstijl kiezen. Ook het vreemde competitieverloop heeft in de stroeve start meegespeeld. We begonnen met drie uit wedstrijden. Daarnaast speelden we in de eerste weken telkens zowel doordeweeks als in het weekend. In september lig je dan weer plotseling drie weken stil. Dat is niet goed voor het ritme. Maar ik ben ervan overtuigd dat we de stijgende lijn nu te pakken hebben." Sander Berends VRIJDAG 20 OKTOBER AJAX - RODA JC 11

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2000 | | pagina 11