I TOM AS GALASEK ZORGT VOOR EVENWICHT BIJAJAX /)r I AFC AJAX yrx Eén van de doelen die Co Adriaanse zich dit seizoen heeft gesteld, is dat hij de Amsterdammers wat minder wisselvallig wil laten presteren. Om dat idee te realiseren, nam hijTomas Galasek met zich mee van Willem II. De middenvelder is immers op vele posities in de ploeg te gebruiken en zorgt daarbij vooral voor evenwicht binnen het elftal. Een voorbeeld van zijn veelzijdigheid was te zien tijdens Ajax-Fortuna Sittard. DeTsjech begon als rechtshalf, maar nadat Fortuna een extra spits in bracht, kwam de 27-jarige in het hart van de de fensie te spelen. Op die manier ontregelde Adri aanse de zet van zijn collega Henk Duut en be hield Richard Witschge de vrijheid het spel op te bouwen. De nieuweling onderstreepte daarmee duidelijk zijn waarde voor het elftal.Nu Tomas Galasek zo'n twee maanden Ajacied is, kan hij de eerste conclusies trekken. „De overstap is me bevallen. De eerste paar dagen heb ik om me heen gekeken omdat ik de mensen natuurlijk nog moest leren kennen. Naar mijn gevoel gaat het nu goed, hoewel de aanpassing soms best moeilijk was. Ik ben van een subtop naar een top club gegaan; naar een plek waar alles beter wordt geor ganiseerd en waarin er meer spelers rondlopen met heel veel kwali teit. Over Willem II overigens niets dan lof: ik heb er vier hele mooie jaren achter de rug. Maar het werd tijd om over te stappen, want - hoe je het ook wendt of keert - ik haalde nog geen enkele prijs. Het meedoen aan de Champions League vorm de een mooi hoogtepunt, maar ik wil graag ooit eens kampioen worden. Of de beker winnen. Die doelstelling zit in mijn hoofd en het ligt mede aan mezelf of ik dat met Ajax kan realiseren." Ondanks de goede voorbereiding en de succes volle start van het seizoen met de 5-0 zege op Fortuna Sittard, houdt Galasek een slag om de arm als de kansen voor dit seizoen aan de orde komen. „De ploeg zit goed in elkaar. De spelers staan op de juiste plaats, waardoor we soms al lekker spelen. Maar de auto matismen ontbreken nog. Verder moeten we natuurlijk maar afwach ten of we veel met blessures en schorsingen te maken krijgen.Als dat meevalt, dan denk ik dat we dit seizoen ver kunnen komen. In dat opzicht blijft het belang rijk dat we met z'n allen gelo ven in de ideeën van de trai ner. Je merkt dat hij discipline hoog in zijn vaandel heeft staan en wil dat we elkaar scherp houden. Dat moet de basis worden van een eventueel succes." Tomas Galasek kent Co Adri aanse als geen ander, aangezien hij bij Willem II al drie seizoenen onder de trainer werkte. Het lijkt erop dat de oefenmeester in Am sterdam meer ontspannen over komt in vergelijking met zijn Tilburg- se periode. Die indruk heeft de al- Irounder ook. „Ik merk dat hij rustiger is. Hier werkt hij met meer spelers die veel kwaliteit hebben. Wellicht dat hij bij Willem II harder moest werken om het talent, dat de jongens daar hadden, er ook uit te laten komen. Maar, ook bij Ajax moeten we trouwens hard werken. We hebben uitstekende voetballers en als we met z'n allen ons uiterste best doen, gaan we vanzelf goed presteren." Overigens, héél veel veranderd is Adriaanse nu ook weer niet. Galasek; „Hij heeft een visie en daar houdt hij aan vast. Het mag dan relaxter overkomen, de basisgedachten die hij heeft over voetbal - en hoe een ploeg hoort te spelen - zijn wél hetzelfde gebleven." Hoewel Adriaanse en Galasek elkaar dus goed kennen, is de rol van deTsjech anders geworden dan hij gewend was bij Willem II. Daar draaide bij na alles om de middenvelder. „Ik vind het moei lijk te vergelijken, want ik ben hier al blij als ik in de basis sta. In Tilburg waren de prestaties voor een belangrijk deel afhankelijk van het feit hoe goed ik het spel verdeelde. Maar in Amsterdam hebben bijvoorbeeld Richard Witschge en Aran Winter die capaciteiten ook. Daarop stem je de samenwerking af." Het schuiven binnen de ploeg tijdens de wed strijd tegen Sittard was er een goed voorbeeld van.„Fortuna bracht een extra aanvaller in, waar door het beter was dat Richard op het midden veld ging spelen. Hij kreeg in die nieuwe situatie een back achter zich, waardoor hij zich kon blij ven concentreren op de spelopbouw en niet de hele flank hoefde te bestrijken. Dat is één van de mooie dingen van dit elftal: we hoeven niet te wisselen om een bepaald probleem op te lossen. Door een omzetting binnen het elftal kunnen we een wedstrijdverloop omdraaien. Dan gaan de zaken weer zoals wij dat willen. Ik ben ook een type die kan meeverdedigen. Ik heb er geen en kel probleem mee me voor andere spelers op te offeren; daarvoor ben ik juist naar Ajax gekomen. Richard geeft hele mooie passes - beter dan ik - en dat moet hij dus kunnen blijven doen." Aron Winter en Tomas Galasek zijn dus de spelers die - ongeacht de opponent - voor het evenwicht op het middenveld moeten zor gen. „Voor mij staat het teambelang voorop. Ik ben pas kort bij Ajax. Daarom moet ik al les nog afdwingen. Ik wil nu eerst zorgen dat ik speel, daarna probeer ik wel uit te groei en tot een belangrijke speler." „Een reden voor zijn transfer van Willem II naar Ajax was deTsjechische nationale ploeg. Hoewel bondscoach Jozef Chova- nec enige tijd bij PSV speelde en goede contacten heeftin Nederland,is Galasek daarin geen vaste waarde. De elfvoudig in ternational was afgelopen zomer zelfs niet ge selecteerd voor EURO 2000. Bij Ajax zijn de kan sen weer wat groter om door te dringen tot de Tsjechische voetbalelite: „De mensen keken er ER AJAX - FC GRONINGEN

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2000 | | pagina 6