I AA GENT, GEEN ONBEKENDE VOOR AJ AX I AFC AJAX Komende dinsdag (18.00 uur) treft Ajax in de eerste ronde van de strijd om de UEFA Cup een oude bekende: AA Gent. Acht jaar geleden, op weg naar de enige keer dat de Amsterdammers het toernooi wisten te winnen, werd hetzelfde AA Gent in de kwartfinale al eens verslagen. Na een 0-0 op 4 maart 1992 in België eindigde de return op 18 maart - dankzij doelpunten van Michel Kreek, Dennis Bergkamp en Wim Jonk - in een duidelijke 3-0 zege. De wedstrijd markeerde tevens het einde van een pijnlijke periode in de historie van de Nederlandse recordkampioen. Michel Kreek;John van 't Schip,John van Loen en Stefan Pettersson. In de 71 ste minuut nam Bryan Roy de plaats in van Pettersson. Nog voor de aftrap van de return stond al vast dat de 18de maart een bijzondere dag was: het Europa Cup-voetbal keerde na een lange afwe zigheid terug in Amsterdam. Het duel met AA Gent was het eerste, nadat Ajax een jaar van in ternationaal voetbal was uitgesloten en vervol gens verplicht werd drie thuiswedstrijden in Düsseldorf af te werken. De mannen van Louis van Gaal maakten er een prettige dag van. In de achtste minuut zette Kreek de ploeg op een I -0 voorsprong, waarna Bergkamp - amper hon derdtwintig seconden later - de ontmoeting be sliste. In de slotfase maakte de treffer van Jonk het feest voor 40.000 toeschouwers compleet. Onder lei ding van de Zweedse scheidsrechter Leif Sundell trad Ajax aan met: Stanley Menzo; Sonny Silooy, Danny Blind, Frank de Boer; Aron Winter,Wim Jonk, Dennis Bergkamp, Michel Kreek; John van 't Schip, Stefan Pettersson en Bryan Roy. Negen tien minuten voor tijd vervingjohn van Loen Pet tersson, waarna Rob Alflen in de 81 ste minuut voor Kreek kwam. Opmerkelijk genoeg speelde Ajax in z'n uitge breide Europacup historie zelden tegen clubs uit België. Naast de wedstrijden tegen Gent werd slechts één andere Belgische club in Europees verband getroffen. Dat was op I I mei 1988 toen KV Mechelen de opponent was in de finale van de Europa Cup voor Bekerwinnaars. Die ont moeting liep uit op een pijnlijke ervaring want het team van trainer Aad de Mos bleek in de fi nale van de strijd voor bekerwinnaars met 1-0 te sterk. Het doelpunt werd, in de 52ste minuut, gemaakt door Piet den Boer. Het duel was typerend voor het seizoen waarin de Amsterdammers keer op keer werden ge troffen door tegenslagen. In Straatsburg bijvoor beeld, waar de eindstrijd werd gespeeld, liep Danny Blind al snel tegen een rode kaart op. Ajax zette na de Mechelse treffer nog aan voor een slotoffensief, maar het miste koelbloedigheid voor het doel van Michel Preud'homme. Onder leiding van trainer Barry Hulshoff speelden Stan ley Menzo; Danny Blind, Peter Larsson, Jan Wou ters, Frank Verlaat (72. Hennie Meijer); Arnold Scholten, Aron Winter, Arnold Miihren;john van 't Schip (56. Dennis Bergkamp), John Bosman en Rob Witschge. het midden van de jaren negentig toen Ajax de we reld veroverde, maar die wisselvalligheid leverde wel vele spectaculaire du els op, omdat de jonge trainer zijn ploeg vol op de aanval liet spelen met Jonk en Bergkamp als meest opvallende voetballers. Mark Verkuyl (links) baalt van het doelpunt dat Michel Kreek zojuist heeft gemaakt Het aantreden van Rinus Michels als trainer, op 22 januari 1965, wordt door velen gezien als het begin van het gouden tijdperk van Ajax. De 28ste september 1991 is eveneens zo'n markante da- tum.Toen werd Louis van Gaal de nieuwe trainer van Ajax. De ontmoetingen met AA Gent von den dus plaats in een periode waarin de Am sterdammers een gedaantewisseling zouden on dergaan. De ploeg was nog niet zo stabiel als in De wedstrijden tegen AA Gent toonden het proces waarin Ajax destijds ver keerde. Tijdens de heen wedstrijd probeerde het elftal op alle mogelijke ma nieren de Belgische achterhoede te laten capitu leren, maar slaagde daarin niet. Met de voorma lige Ajacied Mark Verkuyl in het hart van de de fensie en met spits EricViscaal in de gelederen, hield de tweevoudig winnaar van de KBVB-beker (in 1964 en 1984) 90 minuten lang stand.Voor 14.000 toeschouwers - en onder leiding van de Hongaarse arbiter Sandor Puhl - liet Louis van Gaal de volgende formatie aantreden: Stanley Menzo; Sonny Silooy, Danny Blind, Frank de Boer; Aron Winter, Wim Jonk, Dennis Bergkamp, Dennis Bergkamp worstelt zich door de Belgische verdediging. ZATERDAG 9 SEPTEMBER AJAX - FC GRONINGEN I 27

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2000 | | pagina 27