I TERUGBLIK afc ajax RICHARD WITSCHGE VIERT RENTREE IN ORANJE v3 f De conclusie van Richard Witschge na afloop van Nederland-lerland (2-2) was even duidelijk als realistisch. „Ik heb niet het gevoel dat ik weer in ternational ben. Ik kwam bij de selectie als twee de of derde keus door blessures van anderen.AI- leen als ik heel goed had gespeeld, had ik waar schijnlijk een langer verblijf in Oranje kunnen af dwingen. Ik houd natuurlijk hoop, maar het wordt heel moeilijk. Daarom richt ik mij nu weer volledig op Ajax, waar ik tot nu toe lekker draai. Zolang ik bij Ajax maar goed blijf presteren, dat is voor mij zeer belangrijk. Wat dat dan eventu eel oplevert, merk ik wel." Het is duidelijk dat de rentree van de midden velder bij het Nederlands Elftal niet datgene heeft opgeleverd wat hij ervan had gehoopt.Vo rige week zaterdag was Witschge voor het eerst sinds 29 maart 1997, toen Oranje met 4-0 won van San Marino, weer van de partij: „Ik vond het heel leuk dat ik na drieënhalf jaar ben opgeroe pen. Dat gaf een lekker gevoel. Het is niet alleen een teken van erkenning maar het blijft gewoon speciaal om met de handen op je rug naar het Wilhelmus te mogen luisteren.Verder kan ik er mijn broer Rob mee stangen, want we stonden allebei op dertig interlands. Nu ben ik hem de finitief gepasseerd." Zijn terugkeer in het keurkorps van het Neder landse voetbal is niet alleen de beloning voor een heel sterke fase bij Ajax, maar ook de bevestiging van de uitzonderlijke kwaliteiten die Richard Witschge heeft. De inmiddels tot routinier ge rijpte speler debuteerde op 21 februari 1990, in de aanloop naar het WK 1990, tegen Italië (0-0). Enkele maanden later was hij present op het eindtoernooi. Later was Witschge, in 1996, pre sent op het EURO 1996 in Engeland, tijdens een periode dat hij wekelijks uitblonk bij bij de toen malige finalist in het UEFA Cup-toernooi Gi- rondins Bordeaux. Hoewel hij verschillende ke ren werd teruggeworpen, onder meer door blessures, knokte Witschge zich telkens terug in Oranje. Richard Witschge beseft dat zijn selectie voor een groot deel te danken is aan de goede pres taties die hij recent met Ajax leverde.Aan de ba sis van die opleving stond oefenmeester Co Ad- riaanse. „Hij heeft mij niet alleen vertrouwen ge geven, maar ook de vrijheid mijn sterke punten uitte buiten. De trainer ziet in mij iemand die het spel moet verdelen en zorgt er zoveel mogelijk voor dat mijn mindere punten worden geca moufleerd. Hij laat ons zo spelen dat ik niet ach ter een directe tegenstander hoef te lopen, maar dat ik vaak aan de basis sta van een eigen aanval. Bovendien zijn we er achterin sterker op ge worden nu we André Bergdolmo erbij hebben gekregen en Ferdi Vierklau weer fit is. Met de centrale rol voor Cristian Chivu erbij is het pret tig voetballen. De ploeg is veel in balbezit, waar door ik veel minder het risico loop op het mid denveld overlopen te worden." Dat was hetgeen wat Witschge in de wedstrijd tegen Ierland juist wel gebeurde. „We kwamen op het middenveld een mannetje tekort. Bij Ajax heb ik altijd drie man achter me, maar Oranje speelde met vier verdedigers. Daardoor kon ik de bal te weinig in de diepte spelen en moest ik veel in de breedte passen. Het was de bedoeling dat ik achter Paul Bosvelt kort in de buurt van het centrale duo Bert Konterman, die Robbie Keane dekte, en Frank de Boer, die Niall Quinn voor zijn rekening nam, zou spelen.Aangezien we van daaruit te weinig druk uitoefenden, boden we Ierland te veel ruimte het spel op te bouwen. Verder leden we zelf te snel balverlies." Het teleurstellende resultaat doet echter niets af aan de goede vorm, waarin de spelbepaler van Ajax de laatste tijd verkeert. „De wedstrijd tegen Fortuna Sittard deed me weer denken aan mijn periode bij Girondins Bordeaux. Daar hadden Zinedine Zidane, Christophe Dugarry en ik een tijdje alle drie een vrije rol en dat ging geweldig. Wij hoefden ons in verdedigend opzicht geen zorgen te maken. Nu wordt mijn positie ook weer direct overgenomen, waardoor ik lekker aan voetballen toekom.Anders kan ik geen ver klaring geven voor mijn huidige prestaties, want ik doe immers altijd mijn best." Jan Leerkes o -S c ZATERDAG 9 SEPTEMBER AJAX - FC GRONINGEN I 25

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2000 | | pagina 25