I AFC AJAX I STRAATVOETBAL „Tussen hoe ik voetbal leerde en hoe de jeugd dat nu doet, zit een groot verschil. Bij mij lag de basis op de straat en dat is - helaas - voor een groot gedeelte weggevallen. Op mijn zesde kon ik al een balletje perfect stoppen, een aantal schijnbewegingen maken, die bagage had je dan al in je achterzak. Wij kregen onze eigen oplei ding op de tegels, daarnaast had je de club. Had je een uurtje vrij, dan liep je te voetballen, dat zat er ingeslepen.Je voetbalde, je wist niet beter. On ze C'tjes trainen dan wel vier keer in de week, maar ze hebben toch een bepaalde achterstand goed te maken." „Nee, ik hoefde vroeger nooit gemotiveerd of bijgestuurd te worden, je kunt wel zeggen dat ik altijd als een monnik geleefd heb. Het is niet voor niets dat ik bijna tot mijn 38ste heb doorgevoet bald. Je kan wel talent hebben, maar als je er niet alles voor opzij zet, haal je de top niet. Het aan tal ploeggenoten dat beter was dan ik, maar het toch niet haalde, ligt zeer hoog. Dat ik wel de top bereikte, had allemaal met discipline en overtui ging te maken." I SCHOOL „Die discipline heb ik van huis uit meegekregen en trainen wordt naadloos gecombineerd en dat is ideaal. Maar als ik eerlijk ben, kon school mij vroeger nooit zo boeien. Ik zat altijd door het raam naar buiten te kijken, of daar buiten niet ie mand met een balletje liep, of ik niet even kon meedoen. Eindeloos wachten op die bel, dat je het schoolplein op kon stormen om te gaan bal len." „Puur voor het voetbal stopte ik op m'n 15de met de ULO en ging werken bij mijn oom in de meubelzaak,zodat ik's middags kon gaan trainen. Niet zo slim; als ik niet was doorgebroken, had ik mooi zonder diploma gestaan en dan heb je ei genlijk niets. Ik nam een groot risico door alles op het voetbal te gooien. Maar ja, ik was natuur lijk wel een jongen die er alles voor over had. En dat krijg je op een gegeven moment toch terug betaald. Als ik die overtuiging op mijn spelertjes kan overbrengen, zal ik heel tevreden zijn." Martin van Zaanen en daar heb ik de rest van mijn leven profijt van gehad. Ik lag om half elf op bed, rookte en dronk niet; het voetballen stond centraal. Binnen de Ajax-opleiding is school heel erg belangrijk, leren dat hoort ook bij Ajax. Maar ik gun ze wèl hun vrijheden, ze moeten wèl kunnen doen waar ze goed in zijn. Kan iemand goed tegenstanders pas seren, dan moet hij dat vooral doen.AIleen: staan er drie anderen vrij voor de goal en hij geeft de bal niet af, dan heeft'ie wel een probleem. De juis te keuzes op de juiste momenten maken, dat wil ik ze bijbrengen. Maar je moet niet hun identiteit afnemen, binnen een bepaald raamwerk houden ze hun vrijheden." WOENSDAG 6 SEPTEMBER AJAX - NEC I 19

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2000 | | pagina 19