I EDDY PIETERS GRAAFLAND Amsterdam Tournament tournament AMSTERDAM Het kampioenselftal van Ajax dat in 1957 landskampioen werd. Eddy RG. staat derde van links. „Een overloper, zo zagen sommige mensen mij", merkte de doelman na zijn overstap op. „Je ging niet naar de aarts rivaal, dat kon je niet maken. Maar ik wilde voor mezelf kijken hoe ver ik kon komen. En in die periode was Feyenoord meer professioneel bezig dan Ajax. Ik weet nog, het eerste seizoen. We verlo ren met 4-1 in De Meer. Bij de spelers tunnel stond de hoofdredacteur van het Ajaxblad mij op te wachten. 'Jongen, als je vandaag bij Ajax had gespeeld, had je met 4-1 gewonnen...'En dat terwijl ze net ontzettend veel geld aan mij ver diend hadden, een recordbedrag voor die tijd: 134.000 gulden." Ajax was voor Eddy P.G. een logische keuze. Zijn vader was jarenlang be stuurslid bij de Amsterdammers en kneep een oogje toe toen er gesjoemeld werd met de leeftijd van zoonlief. „Jack Reynolds, de trainer, zag het wel in mij zitten. Maar je mocht eigenlijk pas voet ballen als je twaalf was. Dus werd er een jaar gesmokkeld." Zes jaar later al, amper 17 jaar oud, ver dreef Pieters Graafland zijn voorganger Aad Visser uit de Amsterdamse doel- mond. Hij had immers talent genoeg en dat werd in zijn jeugd nog eens extra ge voed. „We gingen altijd met mijn vader en twee oudere broers bij het Olympisch Stadion voetballen. Ik was de kleinste, dus ik moest op goal. Ik deed erg mijn best om alles te stoppen, want als ik er een doorliet, moest ik dertig meter lo pen." Lachend: „dat was een goede motivatie." „Ik was een lijnkeeper. Meevoetballen- de keepers had je nog niet, Jan Jong bloed was de eerste die ook buiten het strafschopgebied actief was. Ik was niet de man van de spectaculaire reddingen op simpele schoten, maar ik was wel meedogenloos. Ik moest de bal hebben, dook desnoods op de scheenbenen van de aanvaller om dat voor elkaar te krij gen. Heel fanatiek." „Vanaf '54, de invoering van het be taalde voetbal, werd het steeds leuker. We gingen bijvoorbeeld steeds meer trainen, ook omdat je iedere keer vijf gulden kreeg. Bij winst betaalde de pen ningmeester iedereen 25 gulden uit, bij een gelijkspel 15 en als je verloor, kreeg je niets. Gelukkig zat ik goed, want Ajax won destijds 95 van alle wedstrij den." Als semi-prof werkte Eddy RG. bij een groothandel in sportartikelen, eenmaal DONDERDAG 3 AUGUSTUS I ZATERDAG 5 AUGUSTUS I 45 Inmiddels voelt hij zich weer thuis bij Ajax, welkom zelfs. Maar zijn afscheid destijds, in de zomer van I9S8, is Eddy Pieters Graafland altijd bijgebleven. Niet zozeer alle trammelant in de pers, die een muggen-conflict over vakantiedagen opblies tot een olifant, maar de reactie van een bestuurslid van de club uit De Meer, bleef hem lang bij.Toen Eddy P.G. zijn voetbalschoenen in kwam leveren, op nadrukkelijk verzoek van het bestuur, werd hij even onder handen genomen. Hij zou met zijn auto te veel grind hebben verplaatst. „We zullen je de toegang verbieden tot het stadion", waren de laatste woorden die hij om zijn oren kreeg voor hij afreed naar Rotterdam. Naar'De Kuip', naar Feyenoord.

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2000 | | pagina 45