I AFC AJAX 'Na maanden van afwezigheid scandeerden de fans direct mijn naam „Mijn vrouw en zoontje Giorgi zijn heel belang rijk voor me. Net als mijn broer Archil. We heb ben dagelijks contact, hij is altijd bij me. Overal. Ik kom uit een grote familie en daar prijs ik me gelukkig mee. Kerstmis '99 hebben we met ie dereen gevierd, in Georgië. Maar ik heb er niet zo van kunnen genieten als normaal. Het lukte me gewoonweg niet. Die knie hè." Uiteindelijk ging ook voor Arveladze het licht aan het einde van de tunnel weer schijnen. In Ajax- jargon heet dat de 'Bobby-training'. Het gelaat van Arveladze vertoont zowaar een glimlach als hij hierover begint te vertellen. Zorgvuldig naar de juiste woorden zoekend zegt hij: „Iedere spe ler bij Ajax die met Bob Haarms gaat trainen, weet dat het goed komt. Bob is een uniek mens, hoe moet ik dat nou uitleggen?" Na een korte stilte vervolgt hij: „Bobby Haarms is mijn multi- vitamine. Hij helpt me ook op het mentale vlak. Als ik me miserabel voel, zegt hij 'hé Shota, dit is Ajax hoor, kom op'. Als ik moe ben, zegt hij 'Hé Shota, dat kan niet hoopje speelt bij Ajax'. Al had ik geen benen, Bobby zou me aan het lopen krij gen. En hij heeft een geweldig gevoel voor humor. Toen ik eens met een ijsband om mijn knie de kleedkamer binnenliep, schaterde hij 'hé Shota is de nieuwe aanvoerder van Ajax'. Met zijn warme stemgeluid creëert hij het Ajax-gevoel. Hij denkt Ajax, praat Ajax, doet Ajax. Sterker nog, Bob Haarms is Ajax." Momenteel gaat het de goede kant op met Ar veladze. Ook al is hij zelf nog verre van tevreden: „Het kan en moet beter. Ik lijd nog steeds pijn, maar ik moet spelen vanwege de blessure van Nikos. Het elftal heeft me nodig. En volgens de dokter kan het. Maar voetballen met pijn is moei lijk. Ik kan me niet voor de volle honderd pro cent geven omdat ik in mijn hoofd met die bles sure bezig ben. Het tast mijn mentale weerbaar heid aan. En voor het leveren van een toppres tatie moet je ook geestelijk helemaal fit zijn. Ik vecht om sterker te worden, ook in mijn hoofd. Dan pep ik mezelf op, 'Shota vergeet het nou' maar dat gaat zo moeilijk. Doelpunten zullen me helpen. Net als de steun van de supporters.Toen ik me na maanden afwezigheid weer in de Are- nA vertoonde, scandeerden de fans direct mijn naam. Ze waren me nog niet vergeten en uitten hun vertrouwen in me. Dat deed me onnoemlijk goed." I VERTROUWEN Ook van interim-trainer Hans Westerhof krijgt Arveladze het volste vertrouwen: „Hij probeert Arveladze is, vóór zijn knieblessure, te sterk voor Patricio Graff en Bert Konterman van Feyenoord. ZONDAG 16 APRIL AJAX-AZ I 7 zowel mij als het team mentaal te stimuleren. Westerhof vindt een goede relatie met de spe lers en tussen de spelers onderling heel belang rijk, dus werkt hij daar aan. Kijk, als een elftal goed draait, is de sfeer automatisch in orde. Maar bij ons verdient de entourage extra aandacht, van wege de tegenvallende resultaten. Ik ben er ech ter van overtuigd dat de huidige negatieve spi raal tijdelijk is.Wat er nu bij ons gebeurt, is inhe rent aan het voetbal. Kijk naar AC Milan, en waar staat Borussia Dortmund momenteel? Je kunt niet iedere dag eten wat je lekker vindt. Bij Ajax kan en zal het snel veranderen, de historie van de club wijst dat ook uit." Ziet Arveladze de toekomst van Ajax zonnig te gemoet, over zijn eigen toekomst kan hij niet veel vertellen: „Plannen maken heb ik de laatste maanden niet gedaan. Ook nu nog leef ik van dag tot dag, vooruitkijken heeft geen zin. Mijn con tract loopt nog twee jaar door, daarna zie ik het wel. Misschien komt er straks een trainer die het niet in me ziet zitten, ik weet het niet. Elke trai ner beslist voor zichzelf, heeft zijn eigen ideeën. Ik ken CoAdriaanse alleen van zijn prestaties in de Nederlandse competitie, niet persoonlijk. Ja, ik heb een aantal doelpunten tegen hem ge maakt, ik hoop niet dat hij daar nog boos over is." Om lachend toe te voegen: „Hopelijk is hij het vergeten." Tenslotte geeft Arveladze het gesprek een even serieuze als warme wending: „Wat er ook gebeurt, mijn jaren bij Ajax zullen het hoog tepunt uit mijn carrière zijn. Hier mogen spelen is het uitkomen van een jongensdroom. Dit is wat ik gewild heb en daar ben ik me heel goed van bewust. Ik hoop nog zo lang mogelijk te voet ballen. Kan het niet hier, dan maar elders. Danny Blind vertelde me onlangs dat hij toch te vroeg besloten heeft te stoppen met voetballen. En hij was al 37! Ik heb dus nog veel mooie jaren voor de boeg. En als ik echt niet meer verder kan, keer ik terug naar Georgië. Terug naar mijn familie, naar mijn geboortegrond. Dan is Shota weer thuis." Arnout Verzijl

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2000 | | pagina 7