I SHOTA ARVELADZE I 'BOB IS MIJN MULTMTAMINE' Al had ik geen benenBobby zou me aan het lopen krijgen Shota Arveladze is terug. De 27-jarige aanvaller vervangt Nikos Machlas in de spits, maar doet dat met pijn.Veel pijn.Want de Georgiër is nog steeds niet volledig hersteld van zijn knieoperatie. Het is alweer drie weken geleden, de dag voor Ajax-NEC, dat interim-trainer Hans Westerhof hem vroeg op de bank plaats te nemen. Shota Ar veladze twijfelde. De pijn in zijn knie was nog steeds niet helemaal over. Nadat de medische staf het licht op groen had gezet, voldeed Arve ladze enigszins weifelend toch aan het verzoek van de huidige Ajax-trainer: „Als ik niet wilde, hoefde ik niet in te vallen. Dat was een gerust stelling want ik wilde niet als Mickey Mouse in het veld staan. Maar eenmaal in de ArenA ging mijn bloed sneller stromen. De geur van het gras, de volle tribunes, ik kon gewoon niet wachten. 'Trainer, schiet nou op' spookte het voortdurend door mijn hoofd.Wat was ik blij dat hij me in de tweede helft in de ploeg bracht." Arveladze speelde de laatste 25 minuten van het duel tegen NEC en maakte vervolgens tegen zo wel Roda JC als Sparta deel uit van de basisop stelling. Zijn verschijning in de eerste elf vertoont weer enige regelmaat en daar zag het aan het be gin van het seizoen niet naar uit. Door de komst van Nikos Machlas moest de topscorer van 1998 met Jesper Gronkjaer wedijveren om een vacature aan de linkerkant van het veld. En dat is niet de ideale positie voor centrumspits Arve- ladze: „Nikos werd vorig seizoen gekocht op het moment dat ik geblesseerd was.Jan Wouters had de taken van Morten Olsen overgenomen en kon alleen maar concluderen dat ik niet speelde. Daarom kocht hij Nikos, dat kon ik begrijpen. Het ver ontruste me niet, want toen ik drie jaar geleden bijAjax tekende, deed niemand me toezeggingen over mijn positie in het elftal. Ik moest zelf een plaats in het eerste team veroveren. Dat heb ik gedaan en omdat je altijd van je eigen kracht moet uitgaan, was ik er van overtuigd dat het me dit jaar weer zou lukken." I OPERATIE Desondanks kwam Arveladze aanvankelijk tot slechts drie starts en vijf invalbeurten.Totdat de pijn in zijn rechterknie een operatie noodzake lijk maakte: „Ik voelde de pijn per duel toene men. Omdat ik geen basisplaats had, besloot ik me op 16 november 1999 te laten opereren.Vol- gens de behandelend arts zou ik hooguit zes we ken uit de roulatie zijn. Maar zes weken werden er acht, tien en veertien. Uiteindelijk heb ik bijna vijf maanden op non-actief gestaan. Een vreselij ke tijd." Vijf maanden blessureleed, het werd een hel voor de onzekere Arveladze. Hij ging twijfelen. Aan zichzelf, aan zijn knie, zelfs aan zijn bestemming. Eigenlijk aan alles: „Ik ben een piekeraar, mijn ge dachten gingen hun eigen leven leiden. Ik voelde me eenzaam en koud, zo geblesseerd in een vreemd land ver van huis. Tijd is de beste ge neesheer, maar in mijn situatie werkte de tijd juist tegen me.Als je pijn hebt, moet je vechten, maar als je de kracht niet hebt om te vechten, wordt het leven bitter. Ik kon het voetballen maar niet uit mijn hoofd zetten. Ik bleef denken, mijn her sens maakten overuren. Soms is het beter om te vergeten. Sommigen kunnen dat, maar Shota niet. Shota is alleen maar aan het denken, altijd aan het denken. Thuis haten ze me, ik praat al- leen maar over mijn knie.'Sho ta, ophouden', schreeuwen ze af en toe naar me. Kan ik er weer eventjes tegen." I BOB HAARMS De telefoonrekening van Arve ladze liep de afgelopen maanden op tot ongekende hoogte. Bellen naar huis, naar familie, gaf hem hou vast. Arveladze is een family-man: Archil en Shota Arveladze gebroederlijk arm in arm.

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2000 | | pagina 6