I HET ENDT IS ZOEK AZ'ERS IN I KAST I AFC AJAX FRISW hnancmmnGtn SB Gezocht: een spits, een centrumspits. Zo eentje van het type: makkelijk scorend, goed aanspeelbaar, meevoetballend, sterk in de lucht, listig langs de grond. En: niet te duur. Die superspits zocht AZ in het midden van de jaren tachtig. AZ had ervaring met Deense spelers maar een tje stak (en steekt) daar mijlenver bovenuit. Dat is Kristen Nygaard. Die voetbalde ooit voor een nietig clubje in de derde divisie, was het Silke- borg? Fantastische speler, fantastisch mens. Maar laten we het bij het spel houden. Nygaard bezat een formidabele pass in zijn linkervoet.Als appeltjes vielen de ballen vanuit het door Nygaard be stuurde middenveld voor de voeten van het kanon van AZ, Kees Kist.Alles wat Kristen deed, bezat ritme en balans. Er zat geen haast in zijn spel, wel overweging, inzicht en begrip. Hij voet balde als een golfer: mooie swing, keurige cadans, scherpe ogen en perfect inschattingsvermogen van afstand. Nygaard had niet alleen hersens in zijn hoofd maar ook in zijn voeten, leek het. Kris ten Nygaard behoort tot de onsterfelijke AZ-ers die in 1981 de lansdstitel behaalde en in datzelf de jaar de finale van het UEFA Cup-toernooi be reikte. Die werd verloren van Ipswich Town, om dat het kampioensfeest de mannen van Oom Georg Kessler nog in de benen zat. In de herfst volgend op de zomer van het tijd perk Nygaard zocht nog een aantal Denen be schutting en florijnen in de Alkmaarderhout. Henrik Eigenbrod, Anders Sundstrup. En ook in de huidige selectie zat een Deen. Een keeper, Brian Jensen die inmiddels op het Britse eiland ballen uit zijn hok slaat. Toen zocht AZ dus naar een aanvaller. Denemarken (en dan vooral Kopenhagen en omstreken, maar dat is Denemarken eigenlijk) kende ik vrij goed. Al een paar jaar ging ik drie- vier keer per seizoen naar Kopenhagen. Niet al leen voor CafeVictor aan de Gronnevej waar het bier zo gezellig schuimde, maar vooral om daar veel voetbal te zien. Dat kon goed want de tallo ze voetbalclubs in de Deense hoofdstad speel den op verschillende tijden. Op vrijdagavond kon je naar Boldklubben Avarta, op zaterdagmorgen speelde Kastrup, om half twee was de aftrap op de Solleturna Alle, het stadion van Hvidovre en om vier uur in de namiddag speelde Brondby. Op zondag was er eenzelfde soort schema met om tien uur's-morgens de thuiswedstrijd van Frem- adAmager op de Sundbyvestervej.dan naar B 93, Herfolge en zo maar door. Het contactnet was in die jaren behoorlijk uitgebreid en er kwamen goede berichten binnen over een aanvaller van Natstved. Een grote jongen die al een paar keer was geselecteerd voor Denemarken Onder 21 jaar. Hij maakte veel doelpunten, eerlijk gezegd was dat het enige wat ik van deze juel wist. Nasstved is een stadje op behoorlijke afstand van Kopen hagen. Groen-wit. Ik ging vooruit, later zouden tweeAZ-officials komen om een wedstrijd waar in Juel meedeed te komen bekijken. Die twee of ficials waren niet de eersten de besten.Voorzit ter Arie Ligthart en trainer-coach Joop Brand zouden mij komen vergezellen. Naestved speel de een uitwedstrijd bij Ikast. Stelt u zich een mil de zondagzomermiddag voor. Een temperatuur van om en nabij de vijfentwintig graden. Klein sta dionnetje. De mensen vinden met gemak een plekkie op de tribune die tegen een dijkje is aan gebouwd. De wedstrijd begint.We letten op Juel. Hij ziet er zwaar uit.Te zwaar. Een soort Kees van Kooten maar dan in diens nadagen; terwijl deze spits een jaar of 22 is. Is hij verloomd door het warme weer? Tot een kwartier na rust krijgt hij het voordeel van de twijfel maar dan slaat de aan dacht om naar de spits van Ikast.Torben Chris- tensen. Een heel ander type. Fel, beweeglijk, at tent en initiatief rijk. Hij bijt twee goaltjes in het net van Naest- ved.Joop enArie kijken elkaar aan. Juel is uit hun hoofd ver dwenen en de opengevallen plek is ingeno men door Christensen, Torben. Dit is hun man, per di rect! Zij zouden een spectaculai re slag slaan. De trainer en de voorzitter staan een kwartier na de wedstrijd met pen in de aanslag te wach ten op Torben. Die is geenszins verbaasd. Hij luistert naar de aanbieding, doet alsof hij wikt en weegt maar hij heeft geen haast. AZ heeft wel haast, en dat voelt hij. De clubvoorzitter zit ook aan het houten kantine tafeltje en speelt zijn rol. Men leer eruit te komen, dan weer was er ZONDAG 16APRIL AJAX een groot obstakel. Weer leek het rond te ko men, zweetdruppels parelden van Ligtharts pen maar ze bevlekten niet de gewenste handteke ning maar slechts het blanco papier. Geen akkoord in Ikast, geen listige spits voor de Alkmaarderhout. Onverrichter zake keerden wij terug naar Nederland. Maar het was evengoed een onvergetelijke middag in Denemarken. David Endt Kristen Nygaard y I 15

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2000 | | pagina 15