I HET ENDT IS ZOEK afc ajax KASTEEL NOVA ZEMBLA I I I ZONDAG 9APRIL AJAX SroRTA I I 3 Yvonne Blind had het goed uitgemikt. Of was het Frenkie Blind die er voor zorgde dat zij, juist op die zondagmiddag, ter wereld zou komen. Hoe dan ook, Kapitein Danny is met stellige ruimhartigheid door zijn trainer ge-excuseerd voor de wedstrijd. Wilde Danny eigenlijk niet? Was de voetbaldrang zo groot? Geen sprake van, gebiedt Louis, jij blijft bij je vrouwtje. Frenkie had geen betere dag kunnen uitzoeken want de omstandigheden om te voetballen zijn op Nova Zembla-niveau. Kijkend uit het raam lijkt het een stralende dag. De aanblik is een uit nodiging: kom naar buiten, inhaleer frisse lucht, prikkende zonnenstralen op je konen. Niets daarvan. Buiten word je aangevallen door ijsvle- gels. Ze zijn niet van je af te slaan. Ze snijden je strot af, berg je, berg je, gauw naar binnen.Televi- sie aan: Olympische Winterspelen in Lilleham- mer! De twinkelende pracht van zonnig winterweer is zeer misleidend. Er waait een felle oostenwind en door 'min negen graden' wordt zijn kracht verdubbeld. Om een uur of twaalf zal Louis van Gaal zijn spelers de bus in hebben gestuurd. Op weg naar Rotterdam-West keert behaaglijkheid weer. De geleden kou verweekt. Weer lijkt de wereld mooier dan ooit en lijkt het een ideale dag voor een wandeling aan het strand, het snoe pen van boslucht, een bezoek aan Kasteel Span gen voor Sparta en Ajax. Daar wroet de bus zich de wijk binnen, twee, drie draaiingen en het voer tuig vleit zich aan de stoeprand.Van hier is het Kasteel het mooist, het meest klassiek, het meest imposant. De voetballers hebben er geen oog voor, ze willen zo snel mogelijk de kleedkamer in. In de koffers zitten wanten en voor zij die het willen ook maillots. Frank de Boer schuift Dan ny Blinds aanvoerdersband om de arm. De schrijver van dit verhaal is er ook. Niet als schrijver maar als televisiecommentator voor het Amerikaanse netwerk ESPN. Sparta - Ajax in het Engels. Dikke trui onder de dikke jas. Maar de kou snijdt daar dwars doorheen. De wind flap pert je broekspijpen strak. De lippen voelen brokkelig en de ogen knijpen tegen de wind, die ooster-zeis die recht in het gelaat slaat. Geen be scherming, de zeis heeft vrij spel op het platform op de eretribune. Geen pilaar waarachter wij ons kunnen verschuilen, geen mensen waarachter wij kunnen wegduiken. De woorden vallen als ijs- slijpsel uit mijn mond, ik raap ze op en probeer ze te rangschikken maar ze ontglippen weer uit mijn handschoenhanden. Zaten we maar aan de overkant, op de Schie-tribune met de wind daar afgewend door de muur. De bal is licht van de vorst, de spelers blijven met moeite meester en trotseren rennend de wettende wind. De doel punten zitten vastgevroren. "Fwiet, fwiet, fwiet", John Blankenstein fluit voor rust op Kasteel Nova Zembla. Wij springen ons warm, slaan de armen als werklieden op de steiger tegen de bast en hunkeren naar een warme dronk die vingers en lippen kan ontdooien. Met tegenzin schuren we de stoeltjes weer naar het tafeltje met de monitor.Vijfenveertig polaire minuten. De kijkers in de Verenigde Staten rillen mee met onze stem die zich verheft omdat de interim aanvoerder met het hoofd tegen de bal slaat en scoort.Vijfenzestig kilometer noordelij ker wordt een klein meisje geboren, Frenkie Blind, en zij wordt in hartstochtelijke warmte verwelkomd door haar papa en mama. Ajax staat onder druk. Het huis knarst onder de aanvallen van Sparta. Winston Bogarde, Gerald Sandel,Arjan van der Laan, Dennis de Nooijer en Jos van Eek proberen een bres te slaan maar Edwin van der Sar is soepel en klaarziend en bezweert het onheil. Ajax overleeft op Kasteel Nova Zembla. Klappertandend maar bevrijd wankelt de ESPN- delegatie naar warmte en bescherming. In Lille- hammer schaatst Johann Olaf Koss de vijfduizend meter aan gruzelementen. David Endt

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2000 | | pagina 13