I AFC AJAX ven de Belgische en Nederlandse spelopvatting. Wamberto: „Om te zien dan. Maar dat zegt niet dat het altijd het beste resultaat oplevert. En dat is op topniveau het enige dat telt. Ik speel hier, dus voetbal ik op de Nederlandse manier. Zo praktisch ben ik wel ingesteld." Die praktische instelling heeft hij zich wel eigen moeten maken. Op jonge leeftijd -16 jaar- kwam hij in 1991 naar Europa. Na Sao Luis en Sampaio Correia, werd tweedeklasser FC Seraing in Bel gië zijn nieuwe club. Op die leeftijd vertrekken naar een ander werelddeel, op zoek naar het voetbalgeluk, het was een versnelde cursus vol wassen-worden: „Ik werd er hard van. Iedere Braziliaan die de kans krijgt naar Europa te ko men, gaat ook. Zonder nadenken. Dat komt om dat het al jaren zo slecht gaat met het Brazili aanse voetbal.Weinig geld, weinig toekomst." Vervolgt: „Dat ik destijds bij een kleine club be gon, was goed voor me. Op die manier pas je je een stuk makkelijker aan. Ik kreeg de mogelijk heid langzaam te wennen aan voetbal op het hoogste niveau.Voor een talent was dit ideaal. In '93 promoveerden we naar de Eerste Klasse, drie seizoenen later vertrok ik naar Standard Luik. Na twee jaargangen, tekende ik bij Ajax. Een hele ge leidelijke opbouw." I OUDERSCHAP Ook buiten het voetbal was Wamberto er vroeg bij. Op z'n 22e had hij al een gezin met drie zo nen. Een hele verantwoordelijkheid, beaamt hij: „In Brazilië is het normaal op zo'n jonge leeftijd kinderen te hebben, je ziet daar zelfs ouders van 14, 15 jaar.Ach, we waren naïef, stonden nog on schuldig in het leven. Het leeftijdsverschil met mijn kinderen is niet groot, het was meer of ik er steeds kleine broertjes bij kreeg. Gelukkig gingen onze families er goed mee om, zij hebben ons op alle mogelijke manieren gesteund.Als ik het nu over zou mogen doen, zou ik wat langer wach ten, ja. Maar ik heb er absoluut geen spijt van. Mijn gezin is waar het in mijn leven om draait." Wamberto komt zelf uit een groot gezin, be staand uit vijf jongens en vijf meisjes. Bijna scha terend: „Maar het is niet de bedoeling dat ikzelf ook voor zo'n groot nageslacht ga zorgen, hoor. Alsjeblieft niet zeg, drie is al zwaar genoeg." Wanneer hij in de zomer voor een korte vakan tie zijn vaderland aandoet, blijkt dat het thuisfront iedere stap van hem bij Ajax op de voet volgt. Wamberto is uitgegroeid tot een plaatselijke held. De aanvaller: „Eenmaal in Brazilië word ik geconfronteerd met de enorme uitstraling die Ajax heeft. Die strekt zich echt over de hele we reld uit." I RESULTATEN Bijna twee jaar mag Wamberto zich nu al Ajacied noemen en hij toont zich redelijk tevreden met zijn ontwikkeling: „Iedere dag bij Ajax was en is een ervaring op zich. De resultaten laten nu te wensen over en dat is verschrikkelijk spijtig. Dat moet ik mezelf ook aantrekken. Een ding is jam mer, ik speel minder dan vorig jaar. Het is dan ook mijn doel zo snel mogelijk een vaste basisplaats te verwerven. Die instelling moet je bij iedere club waar je speelt, hebben." Wamberto benadrukt zich bevoorrecht en trots te voelen profvoetballer bij Ajax te zijn: „Dat is het mooiste leven dat ik me kan voorstellen, ik denk dat er heel wat mensen jaloers op ons leven zijn." Echt negatieve aspecten aan het prof- voetballer-zijn kan hij niet bedenken. Of het moe ten toch die frustraties zijn als het sportief even niet zo loopt als hij wil: „Van buiten lach ik dan wel, maar van binnen knaagt het on- ophoudelijk. Dan kan ik het maar moei lijk van me afzet ten." Met de bekendheid die bij zijn vak hoort, heeft hij geen proble men: „Sterker nog, dat maakt me ook alleen maar trots. Er is trou wens wel een groot verschil tussen hoe men in Brazi lië tegen een voetballer aankijkt en in Nederland. Hier zijn we wat beleefder, la ten ze je meer met rust. Daar zijn ze fanatieker, ben je veel meer publiek be zit. De Nederlandse wijze bevalt me beter." I LEEUWEN HART Wamberto mag dan klein van stuk (1,68 me ter) zijn, zijn hart heeft de afmetingen van dat van een leeuw. Hoe groot en sterk zijn directe tegen stander ook is, de snelle voorhoedespeler gaat voor niemand opzij. Geen denken aan. Geen tackle zo scherp dat 'Wamby' zijn voet terugtrekt, als een hordenlo per springt hij over alle hin dernissen heen. De dag dat hij, in het voorjaar van 1998, als spe ZON DA Ier van Standard Luik hoorde van de interesse van Ajax, herinnert hij zich nog als ware het gisteren. Wamberto: „Dat gaf zo'n enorme kick. Mijn motivatie nam daardoor ook sterk toe. Ik stond destijds echt te juichen.Vanaf dat moment gaf ik iedere wedstrijd nog meer. Om er maar voor te zorgen dat Ajax de interesse concreet zou maken. Sindsdien is dat mijn handelsmerk, iedere dag alles geven wat ik in me heb. Het is de enige manier om verder te komen, daar ben ik k van overtuigd. Dat geldt niet alleen voor mezelf, maar ook voor Ajax." Martin van Zaanen AART

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2000 | | pagina 7