I HET ENDT IS ZOEK MISS BLANCHE EN DE GROOTMEESTER I AFC AJAX t «t, t,jr- Miss Blanche in de ArenA? De verzamelaars van antieke voetbalplaatjes zullen opkijken. Ooit zaten er bij het pakje sigaretten van het merk A/l/ss Blanche voetbalplaatjes. Sterren uit een ver verleden. Nog van voor de tijd van oprichting van FC Twente maar Ajax bestond al.Tegenwoordig zijn de boeken waarin de plaatjes - konden worden verzameld een flinke zak duiten waard. En vanmiddag op deze verjaardag der verjaardagen zit Miss Blanche op de tri bune om het eeuwfeest met haar mooie verschijning op te luisteren. Omdat u het niet wist, ga ik het vertellen: Miss Blan che woont in Twente. En ik ga u nog iets vertellen: die Miss Blanche is Ajax-fan. Dat wisten al die verzamelaars niet, het is een van de best bewaarde geheimen van de afgelopen eeuw geweest maar omdat Ajax vandaag de century volmaakt, mag iedereen het weten. Blanche heeft een achternaam en die is verbonden aan een beroemde FCTwen- te-voetballer. Blanche, die met hopend hart Ajax ziet spelen tegen de club van haar streek, heeft een vader die tot de meest beroemde FC Twente-spelers hoort. Hij was middenvelder, speelde met andereTukkerse beroemdheden als Jan Jeuring, Dick van Dijk,Theo Pahlplatz, Herman Heskamp, Epi Drost en Willem de Vries (om er een paar te noemen). Die vader van Blanche speelde eerder voor Feyenoord, was daar een talent maar kon het niet in De Kuip verzilve ren. Maar het gaat in dit verhaal niet over hem maar over haar, zijn dochter. Zij is gisterenmorgen met een jarig gevoel opge staan want omdat Ajax feest viert, viert zij het Ton Sijbrands ook. Haar club, Ajax; Ajax, de club van Miss Blan che. Een paar weken geleden, in Enschede, was zij er natuurlijk ook. Ze hoopte op een overwinning ZONDAG 19 MAART en beet op haar hand toen haar duppie een paar mooie kansen om zeep hielp. 0-0, niet tevreden, zij at slecht die avond. Vandaag hoopt ze op meer, ze rekent op meer want een overwinning geeft extra glans aan haar blonde haren en morgen kan ze dan in het Twentse met opgehe ven hoofd over straat. En dan eet ze een taartje toe. Ik weet niet waar zij zit, niemand weet het. Wie weet zit zij wel naast Ton Sij brands, ja de damkampioen wiens liefde voor Ajax ouder maar even intens is als die van Blanche. Ik kwam Sijbrands een keer tegen. Geloof het of niet, maar het was in de perskamer van FC Twente. Bij gelegenheid van FC Twente-Ajax, in 1993. Miss Blanche zal er ongetwijfeld ook zijn geweest, maar dat wisten wij niet. Ik was trots want De Grootmees ter groeide, net als ik, op in Amsterdam nieuw-west. Zeg zelf, dat schept een band. Buurt en bijna generatiegenoten, zijn haar was in 1971 nog langer dan dat van mij. Ik durfde hem aan te spreken, schudde hem de hand en was mij er op dat moment hevig van bewust dat de vingers die ik aanraakte, dezelfde vingers waren die de dam stukken magistraal op een plaats schoven. Een sensatie, toch.Wat ik toen nog niet wist, was dat hij een jaar langAjax-welp was. En dat hij voetballend op straat de majestueuze loop van Piet Keizer imiteerde. 'Keizer loopt niet, Keizer schrijdt', meldde De Grootmeester eens. Mooi gesproken. In het jaar waarin Ajax alles won en Keizer op zijn best was, werd hij wereldkam pioen. In Hengelo, Twente. Wiersma, Gantwarg, Koeperman, Baba Sy.Andrei- ko, dat waren voor Ton de Dynamo's, Olympique's, Arsenals, Benfica's en In ters. Een dag voor de finale Ajax - Inter gaf Hisard, spelend met zwart, op tegen onze Ton. Blanche was toen nog niet geboren. Zij kent Ton niet,Ton kent Blanche niet. Maar tijdens deze wel zeer, zeer bijzon dere Ajax - FC Twente zou het over weldigend mooi zijn wanneer Miss Blan che en De Grootmeester elkaar van middag na een Ajax-goal in de armen zouden vallen en zo met dat doelpunt ook het eeuwfeest zouden bejuichen. David Endt 31

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2000 | | pagina 31