I PIET SCHRIJVERS afc ajax IS VOOR ALTIJD DE BEER VAN DE MEER Piet Schrijvers is ontegenzeggelijk één van de meest tot de verbeelding sprekende doelmannen die bij Ajax onder contract heeft gestaan.'De Beer van de Meer' verdedigde 356 wedstrijden het doel van Ajax en won in zijn Amsterdamse periode 1974-1983) vijf landstitels en twee nationale bekers. Bovendien speelde Piet Schrijvers 46 interlands en kwam hij uit op twee WK's en twee EK's. ITRANSFER „Schat, je moet ogenblikkelijk naar huis komen. Meneer Hans Kraay, de nieuwe trainer van Ajax, is bij ons op de koffie en hij wil dringend met je spreken." Zo ongeveer moet de mededeling van mevrouw Schrijvers hebben geklonken op die zonnige vrijdagnamiddag in de zomer van 1974. Piet Schrijvers bevond zich op dat moment in de kantine van de betoncentrale Hengelo. Daar kluste de toenmalige doelman van FC Twente bij als assistent-bedrijfsleider. De trofee voor een week hard werken, een krat bier, was amper te voorschijn getoverd. Het weekeinde stond im mers voor de deur en daar moest op gedronken worden. Maar Schrijvers kreeg na de mysterieu ze woorden van zijn vrouw geen slok meer door zijn keel. Hij scheurde naar huis, schudde Kraay beleefd de hand en tekende nog geen uur later een contract dat hem voor drie seizoenen aan Ajax verbond. Een dag later al werd hij in een Amsterdams ziekenhuis medisch goedgekeurd en op zondagochtend vroeg vertrok het jonge gezin Schrijvers naar Benidorm voor een al eer der geplande vakantie. Vanuit de Spaanse bad plaats bracht de doelman zijn familie en vrienden op de hoogte van zijn transfer en regelde hij en passant de verhuizing. Piet Schrijvers was Ajacied geworden. I HEROÏEK In de negen seizoenen dat Schrijvers voor Ajax uitkwam, groeide hij uit tot het boegbeeld van de vereniging. De inmiddels 53-jarige ex-doel- man: „Ik heb veel te danken aan Ajax. De sport- De Duitse arbiter Horstmaan kent een doelpunt toe aan Athletic de Bilbao. De bal was echter via het reclamebord in het zijnet beland en had de doellijn nooit gepasseerd. Ruud Krol, Pim van Dordt en Piet Schrijvers kijken ontzet ZONDAG 19 MAART AJAX- man in mij wilde prijzen winnen en dat hebben we bij Ajax voldoende ge daan. De enige smet op mijn Am sterdamse blazoen is het ontbreken van een Europese finale. Een aantal maal waren we dichtbij, maar het heeft niet zo mogen zijn." Met veel gevoel voor drama kan Schrijvers verhalen over heroïsche Europese duels. Zoals in het najaar van 1978: „We speelden in de eerste ronde van de UEFA Cup uit tegen Athletic Bil bao. Een complete heksenketel. Op een gegeven moment schoot een Spaanse aanvaller de bal naast het doel.Via het reclamebord kaatste de bal terug en bleef op het zijnet liggen. Wat denk je dat de scheidsrechter deed? Die gaf een doelpunt. Omdat volgens hem de bal via een gat in het net het doel weer had verlaten. Waanzinnig gewoon, we verloren daardoor met 2-O.Twee weken later volgde de return. Met nog vijf minu ten op de klok was de stand 2-0 voor ons. Op dat moment brak hun lin kerspits door onze verdedigingslinie heen en kwam alleen op mij af. Ik ver kleinde mijn doel.de aanvaller legde de bal breed op zijn meegekomen collega. Die tikte binnen en stak zijn armen al in de lucht. Ik was totaal uit po sitie gespeeld, maar op de één of andere manier wist ik in een reflex de bal nog weg te tikken. Uit de volgende aanval van ons maakte Soren Lerby I AFSCHEID Piet Schrijvers verwierf faam vanwege zijn stevi ge postuur,zijn reflexen en zijn'onoverwinnelijk heid' in het één-tegen-één duel. Schrijvers: „Ten onrechte word ik bestempeld als een lijnkeeper. Daar heb ik me altijd tegen verzet.Toegegeven, met voorzetten van de zijkant had ik het wel eens moeilijk, maar met mijn imposante overko men en luid gebrul wist ik dat te camoufleren." Toen Piet Schrijvers in 1983 zijn afscheid bij Ajax aankondigde, trok een golf van ontsteltenis door Nederland. Het inspireerde het duo Spaan &Ver- meegen tot het schrijven van een lofzang die zelfs op single zou worden uitgebracht. Hieruit:'De Beer van de Meer, hij is niet meer, de Beer gaat weg, verdomme. De Beer van de Meer, hij komt niet meer, De Beer zal nooit meer grommen'. Arnout Verzijl FC TWENTE I 15 Piet Schrijvers en Leo Beenhakker overleggen in maart 1980 over hoe RC Strasbourg het best bestreden kan worden.Twee dagen later zou Ajax de Fransen met 4-0 verslaan en zo doorstomen naar de halve finale van de Europa Cup I. er 3-0 van waardoor wij ons alsnog plaatsten voor de volgende ronde."

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2000 | | pagina 15