NUMMER 10 -essent Je kunt er als je wilt dagelijks meer dan ge noeg over lezen; de teloorgang van het Ne derlandse voetbal. Is dat wel zo? Toevallig heerst er wat onrust bij de top-3, of bij de top-4, als je daar Vitesse bij wilt rekenen. Maar er zijn nog meer clubs. Het is maar net hoe je het bekijkt; je kunt ook stellen dat het in geen jaren zo leuk is geweest in de com petitie. Wat vaststaat is dat het bij Ajax niet lekker gaat. Ooit trendsetter in Europa, maar van daag de dag afgezakt naar een bedenkelijk niveau. Veel is er al over geschreven, en nog meer zal er over geschreven worden, echter de tijden van De Meer keren nooit weerom. En daar zit nou net de kneep. Sinds het knusse onderkomen aan de Middenweg werd verruild voor de kille Arena, is het kwakkelen geblazen met Ajax. Niet alleen de verhuizing maar ook het veranderde be leid, hebben de club geen goed gedaan. Waar is de vermaarde Amsterdamse bluf gebleven? Waar zijn de tot in de tenen ge talenteerde profs van morgen, die de club in haar hele geschiedenis aan zoveel succes sen hebben geholpen? Bestaat de instuif nog wel, die tot gevolg had dat er jaarlijks vele honderden jeugdige voetballertjes uit het gehele land naar Amsterdam kwamen. Vrijwel de gehele Ajax-selectie liep op zo'n dag langs de velden om hun advies te ge ven. Ajax stond immerxsynoniem met tradi tie, bluf en aanvallend voetbal, waarbij het merendeel van de cracks uit de eigen gele deren afkomstig waren. Tja, en dan dat sta dion. Eigenlijk stond je op voorhand al met 1-0 achter voordat er ook maar een bal was getrapt. FC Twente kan er van meepraten. En dan stonden "we" een keertje voor met 3-1 in de rust, verlies je nog met 5-3 omdat Johan Cruyff zonodig van de tribune moest neerdalen om coach Leo Beenhakker wat tips in het oor te fluisteren. Hoeveel neder lagen zal Ajax in al die jaren in de Water graafsmeer geleden hebben Met alle respect voor al die voetballers die nu tot de hoofdstedelijke selectie behoren; er zitten weinig of geen echte Ajacieden bij, op oudgedienden als Grim, Winter, Verlaat en Witschge na. Een filiaal in Afrika en in België; het moet de ware Ajax-fanaat tegen de borst stuiten. Natuurlijk, vroeger haalde Ajax ook spelers van buiten Amsterdam (Vo- lendam bijvoorbeeld), en wat daadwerkelijk van over de grenzen werd gehaald, was ook steevast een verrijking voor het team. Ajax heeft de wind tegen, maar heeft in het recente verleden de fout begaan mee te willen gaan met een aantal clubs die steeds maar meer en meer wilden. Waar mee op slag de eigen, unieke uitstraling om zeep werd geholpen. Ajax is big-business, en daarbij past misschien een (te) kille uit straling. Koel en zakelijk, daar waar altijd warmte het toverwoord was waarmee Ajax de voetbalwereld aan haar voeten kreeg. Voor alle voetbalfans hoop ik dat het tij voor Ajax weer ten goede keert, kijk naar Rotter dam waar Feyenoord weer Feyenoord is. De club uit Zuid straalt (weer) warmte uit, daar waar Ajax je het gevoel geeft dat je hebt als je geld uit de muur pint. Dat hoeft natuurlijk niette betekenen dat FC Twente vandaag de loper uit moet leggen voor Ajax. Over ruim twee weken moet FC Twente op bezoek in de Arena, en dan weet je het wel K. Oppig FC TWENTE - AJAX ZONDAG 5 MAART 2000 11

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2000 | | pagina 13