I AFC AJAX als profvoetballer Hij was bezeten. „Als ik thuis kwam van de training bij Ajax liep ik rechtstreeks naar de kast waarin mijn bal lag, riep ik mijn broers en waren we weg. Op het schoolplein ging ik dan meestal niet keepen, maar lekker op goal schieten." Toch is keepen voor Van den Ban het allermooi ste: „Ik kan echt genieten van een mooie redding. Een tijdje geleden pakte ik in het tweede vlak voor tijd een penalty tegen De Graafschap. Dat gaf me een heerlijk gevoel. Een strafschop stoppen is leu ker dan scoren." spoken. Die reddingen vergeet iedereen, inclusief ikzelf, meteen." I ZENUWSLOPEND Van een officieel debuut in het eerste elftal kwam het voor Van den Ban nog niet. De Haarlemse doelman zit op de bank en dat maakt hem knap nerveus: „Tijdens de wedstrijden staan mijn tenen krom van de spanning. Als ik zelf speel, ben ik niet gespannen. Maar op de bank kun je niets doen. Dat is zenuwslopend." Als kleine jongen stond Serge van den Ban in de spits bij zijn club DCO in Haarlem.Toen de keep er van het pupillenelftal plotseling stopte, besloot de jonge aanvaller maar onder de lat te gaan staan. Heimwee naar de sprtspositie heeft hij nooit ge had. Op achtjarige leeftijd verhuisde Van den Ban naar Ajax. Met dank aan Ger Boer zijn trainer bij DCO. Boer zei tegen Louis van Gaal, met wie hij op het CIOS had gezeten:"lk heb nog een leuk keepertje voor je". Daarop nodigde de toenmalige directeur opleidingen van Ajax Van den Ban uit vooreen vijf tal proeftrainingen. Frans Hoek nam hem onder handen.Van den Ban: „Ik weet nog goed dat mijn broer Jerry toen ach ter het doel stond om mij aan te moedigen. Hij wil de dolgraag dat ik bij Ajax mocht gaan spelen. De hele tijd riep hij: "Je moet dit doen, nee, zo hoort het". Op een gegeven moment liep Frans Hoek naar het hek en zei tegen mijn broer dat hij stil moest zijn. Hij leidde mij af en zo zou ik nooit bij Ajax komen.Toen was hij stil." I BEZETEN Ajax raakte onder de indruk van Serge van den Ban en vroeg hem in Amsterdam te komen spe len. De kleine doelman twijfelde. „Het was een half uur rijden vanuit Haarlem en bovendien zat ik nog op de basisschool.Toen mijn broerzeif'Desnoods breng ik je op de fiets naar Amsterdam", gaf dat de doorslag voor mij. Ik zou het een jaar bij Ajax gaan proberen." „Wat ik nog weet van die tijd? Dat ik heel klein was. Als ik omhoog keek dacht ik altijd: "Jeetje, wat hangt die lat toch hoog." Pupil Van den Ban droomde al snel van een leven ZONDAG 13FEBRUARI AJA EMU Ondanks zijn bezetenheid van het keepersvak heeft Serge van den Ban nooit helden gehad. Wel keek hij altijd aandachtig naar andere doelmannen. Zo maakte hij het tijdperk Van der Sar van dicht bij mee. „Edwin kan ontzettend goed meevoet- ballen en is zeer sterk in één-tegen-één situaties. Ik heb hem altijd scherp gevolgd, lette goed op hoe hij handelde in bepaalde situaties. De dingen die ik zag, probeerde ik dan in de praktijk te brengen. Maar ik kan hem natuurlijk niet imiteren, ledereen is anders en doet het op zijn eigen manier" I PROGRESSIE Tijdens twaalf jaar Ajax heeft Serge van den Ban veel geleerd. Het meeste werd hem bijgebracht door'keepersgoeroe' Frans Hoek „Hij is acht jaar mijn trainer geweest, leerde mij de eerste dingen van het vak Frans heeft mij gevormd als keeper" Toen Hoek met Louis van Gaal vertrok naar Bar celona kreeg Van den Ban te maken met Wil Coort. „Met Wil werk ik aan mijn conditie en on derhouden we mijn techniek" Alhoewel hij veel progressie heeft geboekt, blijft Van den Ban kritisch over zijn prestaties: „Alles is voor verbetering vatbaar Vooral aan het inkomen op voorzetten moet ik werken. Meestal ga ik te vroeg naar de bal, met als gevolg dat ik kom stil te staan.Vaak word ik dan omver geduwd door een tegenstander Mijn timing moet daarom beter wor- den .Als ik later naar de bal toe ga, heb ik nog vaart en raak ik niet zo snel uit balans." Vlak voorde Kerst verlengde Van den Ban zijn con tract bij Ajax met twee jaar tot medio 2002. De doelman is tevreden over zijn geleidelijke vorde ringen tot nu toe, maar doet niet aan carrière planning. „Ik laat alles op me afkomen, kijk niet te ver vooruit. Laat ik eerst maar eens tweede keep er blijven. Daarna kan ik langzaam groeien naar de positie van eerste doelman om uiteindelijk Fred op te volgen." Pascal van Wessel

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2000 | | pagina 7