I HET ENDT IS ZOEK STENGEL'S WREEF I AFC AJAX sssssSUHiiiiiiii Bay"1 ïandeiwntrum li p SNTWUJHSWS spaarbrieven 13 [li E' <2. "Wat de precieze reden was waardoor ik in het seizoen 1981-1982 Willem II meerde re keren aan het werk zag in het rustieke Sportpark, weet ik niet precies meer. Waarschijnlijk vanwege een cyclus die wilde dat Willem II steeds speelde tegen de tegenstander die Ajax de week daarop trof. Voor het schrijven van het voorwoord van het Of ficieel Programma bezocht ik in die periode de te genstander om zo een gedegen verslag te kunnen geven van hun opstelling en speelwijze. Hoe het ook zij, in dat seizoen reisde ik een keer of zeven- acht naar Tilburg. Met de trein. Overstappen in 's- Hertogenbosch en dan de stoptrein naar Tilburg. Het treinstel dat vanaf het perron in 's-Hertogen- bosch naar Tilburg vertrok, was gevuld met zon dagse rust, We leefden in een ander voetballand. Eerst een saucijzenbroodje en dan de bus, of wan neer ik het er voor over had een taxi- naar het Ge meentelijk Sportpark Willem II maakte slechte tijden door Grote finan ciële problemen, uitstel van betalingen, onmoge lijkheid om salarissen uit te betalen, noodzakelijke verkoop van spelers en onwil van gemeente om met geld bij te springen. Echter voor dergelijke za ken had ik slechts vaag interesse. Ik ging voor het voetbal en voor de voetballers. In dat seizoen speelden twee oude bekenden in het elftal dat werd getraind door Bert Jacobs: Brammetje Braam en Willy van Bommel, ook wel 'Stengel' ge naamd. Willy was een oud-Blauw Witter die geze gend was met een boven normaal 'voetbalgogme' en een fijne techniek In het Amsterdamse was hij vermaard om de wijze waarop hij een bal uit de lucht in het kommetje van zijn wreef kon opvan gen en zachtjes verder naar de grond begeleidde. Je hoopte gewoon dat zo'n gelegenheid zich voor zou doen. Het liefst een bal die vrijwel loodrecht uit de lucht kwam vallen. Het lange Stengel-been ging omhoog, de bal kreeg een lift en landde ge ruisloos in het gras.Willy was niet alleen vermaard om die technische beweging maar ook om zijn ge zelligheid. Dat straalde van zijn gezicht af. Bij hem in de buurt kon je niet anders dan ook een brede lach op je gezicht laten verschijnen. Serieuze ge sprekken wilden wel eens op gang komen maar kwamen niet heel ver Verderop in het betoog of verhaal nam de lach het steevast over Brammetje Braam, dat seizoen aangekocht, kende ik ook goed. Hij was mijn voorganger als rechts back bij Ajax. Ook een gezellige jongen en een goede voetballer Wat je bij Bommel 'gogme' noemde, heette bij Bram intelligentie. Wat bij Sten gel 'flegma' was, heette bij Bram gedrevenheid. Hij was altijd en op ieder gebied met voetbal bezig. Hij zag de ernst van het spel in, hij is natuurlijk niet voor niets trainer geworden. Vooral dankzij de aanspeelpunten Bommel en Braam raakte ik vertrouwd met Willem U's'spe lershome'. Een verbouwde ruimte onder de tri bune van het stadion. Erg gezellig de donkere be- leidswolken die boven het stadion hingen werden door bier veel bier verdreven. Aan de bar zaten, stonden of hingen naast de Amsterdammers on der andere de luimige Toon Nelemans, keeperTon Verkerk de steigerende Arthur Hoyer de grillige Ad van der Wiel het dartele latente talent Clemens Bastiaansen en een nog jonge Rob McDonald. Bram Braam vertoeft in verre streken, het Midden Oosten geloof ik Stengel staat nog steeds aan de bar U kunt hem in Café Kalkhoven, hoek Prinsen- gracht-Westermarkt ontmoeten. Hij staat (mees tal) aan de andere kant en bedient de tap.Vraagt u hem eens om een glas bier uit de lucht met het kommetje van zijn wreef op te vangen en zacht jes naar de grond te begeleiden. U zult verbaasd staan en genieten." David Endt Bram Broom (2) kijkt naar een schot van Dick Schoenaker. „s 1 iü3 II O ZONDAG 13 FEBRUARI JaI I 13

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2000 | | pagina 13