I HET ENDT IS ZOEK GltDEL DE LEEUWARDERAJAX-CONNECTIE I AFC AJAX Voor de gemiddelde Amsterdammer ligt Leeuwarden erg ver weg. Helemaal in het noorden, een stad gelegen in het weide, vlakke land, veel water ook maar dan niet het water van grachten, maar het water van sloten en plassen. Ver weg is Leeuwarden wanneer je er vanuit Am sterdam naar toe moet. Of wanneer je van Leeuwarden naar Amsterdam terug moet. Dat he le eind over de afsluitdijk Langer dan die reis terug het vorig seizoen duurde, zal het niet snel meer worden. Met een 4-1 nederlaag wordt elke terug reis oneindig. Je snakt naar het slot van de rit, je hoopt dat je de slaap kunt vatten opdat de tocht ongemerkt voorbij gaat. Maar met een 4-1 verlies in je broekzak wordt de slaap verjaagd, je bent sprakeloos en slapeloos. Het spookt in het hoofd en wanneer je door de ruiten van de bus naar bui ten tuurt, is daar nog steeds aan de ene kant die dijk en aan de andere kant het grauwe IJsselmeer- water Simon Stevin kijkt boos, de meeuwen krij sen vervaarlijke taal, ook zij zijn boos. Wanneer het eind van de dijk bereikt is volgt er nog een akelig lange rit door Noord Holland waar over de nacht gevallen is. Niets te zien dan het spookbeeld dat je voor ogen hebt en dat geen nachtmerrie is, maar realiteit. Ver weg is Leeuwarden. Maar er zijn Amsterdam-- mers die ondanks die afstand (in kilometers, in leef-,,: wijze, in leefritme) zich zeerwel thuis voelen in de Friese hoofdstad. Er is in de afgelopen vijftien jaar zelfs zoiets geweest als een Leeuwarder Ajax-con- nectie. Wij denken -om maar een willekeurige Mokum- mer te noemen- aan Freddie Grim. Ooit opge groeid in Amsterdam-oost en als voetballertje be gonnen bij zo'n typische club uit oost,JOS. Als veel belovende keeper trok hij van de Ajax-bank naar het noorden. Naar Cambuur Leeuwarden.Van het rood-wit naar het geel-blauw. Een groot contrast, al heeft een keeper minder last van kleurverschil len dan een veldspelen En last? Nee, Fred had geen last. Hij groeide uit tot een monument in Leeuw arden. Records sneuvelden en hij was een specta culair en kundig man die zijn beroep met overga ve uitvoerde. Amsterdam was nooit uit zijn hart maar Leeuwarden werd ook zijn stad en Cambuur werd zijn club. Er waren er meer Ik herinner mij een vriend schappelijke wedstrijd, aan het begin van een reeds lang geleden seizoen. Daar zag ik Marcel Keizer en daar zag ik Winston 'Winnie'" Haatrecht, daar zag ik Guus Uhlenbeek en Michel van Oostrum. Am sterdamse jongens, die net als Fred Grim die toen nog onder de Cambuur-lat stond, afkomstig waren uit de kweekvijver van Voorland. En bovendien liep er ook nog een andere voetballer uit Amster dam-oost rond, Hennie Meijer die als amateur bij DJK voetbalde, Ik noem nu zomaar zes Amster dammers die toen in Leeuwarden voetballend hun geld verdienden. Later in dat seizoen kwamen Ajax en Cambuur elkaar weer tegen. Nu in een wedstrijd die in competrtievorm was gegoten. Zes jaar geleden was het en wie de bevestiging behoeft dat er in zes jaar vreselijk veel is veranderd, moet die twee opstellingen van toen maar naast de hui dige formaties leggen. De reis terug naar Amsterdam duurde minder lang dan de tocht van vorig seizoen. Logisch, we had den gewonnen. Drie-nul, goals van Rijkaard, Over- mars en Litmanen. De Leeuwarder Ajax-connec- tie kon, ook met de gloednieuwe trainer Fritz Kor- bach.geen weerstand bieden aan de Macht uit De Meen Hoe het nu zit met de Amsterdamse invloeden binnen Cambuur: ik ontdek er twee. Danny Mul ler Amsterdamseren Ajax-er kan het haast niet. En Dennis Scharrenburg,een paar jaar geleden uitko mend voorde Ajax-jeugd.Verweg in Friesland, ver weg in Leeuwarden. Maar ongetwijfeld met een Mokums hart kloppend onder hun geel-blauwe shirt. David Endt is! CAMBUUR LEEUWARDEN 38HS3S?5fti ZONDAG 6 FEBRUARI

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2000 | | pagina 13