VAN DE TRIBUNE GEPLUKT "AVONDJE HEERENVEEN... EEN SOCIAAL GEBEUREN" Gerard Kamsma Gerard Kamsma (39 jaar) is een geboren en getogen Leeuwarden. En dus was hij als jongen en als jongeman een trouwe Cambuursupporter. Al kwam hij als voetballiefhebber ook in die tijd al wel eens bij SC Heerenveen: "Dat kon toen, want toen was het nog zo, dat als Cambur uit speelde, Heerenveen een thuiswedstrijd had." In 1984 verhuisde Gerard naar Heerenveen, waar hij aan de Lindegracht een schoenenzaak begon. En hoewel hij in het begin nog vaak op en neer reisde om Cambuur te zien, ging dat op den duur wel over: "Wat wil je?! Ik kende op een gegeven moment geen enkele speler meer! Bovendien vond ik het daar langzamerhand een beetje een agressief sfeertje! Mijn criterium om naar een voetbalwedstrijd te gaan is: zou ik mijn kinderen erheen sturen. Nou, daar heen niet!" Dus heeft Gerard Cambuur ingeruild voor de 'Pompebledden' en is nu alweer een aantal jaren een - wat hij noemt - redelijk fanatieke Heerenveensupporter. "Bij SC Heerenveen is een thuiswedstrijd nog echt een sociaal gebeuren. Voorbeeld? Als je een keer niet bent geweest, vragen ze de volgende keer op de tribune waar je was. Dan hebben ze je gemist." Als de beuk erin gaat... In het algemeen is Gerard op de tribune rustig, een stille genieter: "Nee, niet zo als de bekende broertjes Anker, die een paar rijen voor me zitten.die springen bij het minste of geringste overeind en roepen naar de scheidsrechter om een gele kaart, waarbij ze dan met hun armen zwaaien en grote vierkanten in de lucht tekenen. Maar als er echt spektakel is en Heerenveen bijvoorbeeld bij een achterstand de versnelling een tandje hoger zet en de zaak ombuigt naar een voorsprong.nou, dan ga ik ook uit m'n dak! Dat is trouwens met heel veel supporters zo: als er op het veld niet zoveel gebeurt, hoor je ze niet. Pas als de beuk erin gaat, komen ze los! Aan de andere kant moet je wel bedenken, dat er iets mis is, als de beuk erin moet. Met al dat spektakel, dat we vroeger in het oude stadion wel hadden, stonden we toen veel lager op de ranglijst dan tegenwoordig. Heerenveen speelt nu echt verzorgd voetbal!" Zaakjes voor elkaar Gerard vindt, dat SC Heerenveen zijn zaakjes goed voor elkaar heeft: de organisatie is heel goed, commer cieel loopt het, de scouting is prima, de jeugdopleiding is voorbeeldig.En Foppe is natuurlijk een toptrai- ner! Wel, dat alles bij elkaar geeft een stuk rust. En dat komt de prestaties op het veld ten goede. Want als er ieder keer wat aan de hand is, zie je dat onherroepelijk op het veld terug. Kijk maar naar Cambuur. In dat verband... hij hoopt trouwens wel, dat Cambuur eredivisievoetbal kan blijven spelen, want de derby Heerenveen-Cambuur zou hij niet graag missen! Om dezelfde reden - en een heleboel andere - moet er, wat hem betreft, nooit van z'n leven een fusie komen tussen beide clubs. Net een winkel Favoriete spelers? "Ach", zegt Gerard, "bij een voetbalteam gaat het net als bij mij in de winkel: je doet het samen". Maar hij moet bekennen, dat hij een zwak heeft voorTieme Klompe, omdat die altijd blijft gaan en bovendien zo constant goed is: "Hij had Van Nistelrooy in de laatste wedstrijd tegen PSV toch maar mooi vol ledig in de zak!" a* 7

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2000 | | pagina 13