I HET ENDT IS ZOEK INGMAR, RALF EN FRANK I AFC AJAX t JP». Él Wfe.. -r ,r. JHwiN Het hield niet op met regenen. Het Olympisch Stadion was een spookslot in een on herbergzaam gebied. Plassen op het oneffen asfalt, grijsnat bevlekt beton. Een avond om te lijden. Regenavond. In Victoria aan de Sloterkade draait Cries and Whispers van Ingmar Bergman. Zware Zweedse kost in rood en wit. De drommen lieten de bioscoop links liggen, door de Zeilstraat, rechtsaf naar de Amstelveenseweg. De geur van 'vettige patat op de hoek van die mie zerige Karperstraat. Met al die anderen waren wij gegrepen door dat helle stadionlicht, verderop. Licht van verlangen, van hoop en verwachting. Als muggen op een lamp werden wij er collectief door aangetrokken. We konden nooit te laat komen maar toch versnelden wij onze pas, passeerden de paraplu's, dansten om en over plassen, negeerden de kluit mensen die op de hoek van de Amstel veenseweg en het kleine stukje van de Pieter Last mankade ongeduldig aasden op de laatste kaart jes die daar aan een onduidelijk loket nog te koop waren. Wij hadden geen kaartjes nodig. Zelfverze kerd spoedden wij ons naar het gele bord waar op de wedstrijd stond aangekondigd: AJAX - PSV. Harry kende de man aan de poort. Een erfenis uit de tijd dat hij voor FC Amsterdam had gevoetbald. De man zou ons zeker doorlaten. Daar stond hij met zijn grimmige gezicht dat hoog omkraagd was. De man leek als een donker nat spook uit de muur getrokken. Hij keek ons aan, zuchtte even en liet Harry met een gebaar van berusting doorlopen. Hij loerde naar mij vanonderzijn druipende hoed. 'Hoort die er bij?', vroegen zijn ogen.'Davey', zei Harry alsof het die man iets kon schelen hoe ik heette. Maar hij haalde zijn schouders op en ook ik was binnen, voorbij de eerste barricade. Onze Afghaanse jassen stonken als nooit tevoren van het vocht, de vacht-kragen jeukten. Wij beenden voort. Het was een slechte glip-avond.Teveel men sen die allemaal tegelijk een goed heenkomen op de tribune zochten. Daardoor stremde de massa, geen bewegingsvrijheid.We hoorden hoe de men sen binnen reageerden op de entree van de spe lers voor de warming-up. Het kriebelde, de war- ming-up hoorde bij de wedstrijd als titelrol bij een film. Een warming-up voor je fantasie. Langs de stinkende schemerige nissen met de rij en pisbakken waarlangs je slechts met ingehouden adem langs liep, onderzochten we voor de zo veelste keer de mogelijkheden bij de noordelijke tribunes. Het stadion slurpte de laatste laatkomers op.Tien minuten voor de aftrap. Dit was het goede mo ment. We herkenden een gestalte die zich net als wij onzeker en opvallend onopvallend heen en weer scharrelde. Man met brilletje. Frank Kramer Ook geen kaartje en ook niet van plan te betalen om binnen te komen. We sloten een verbond. Frank, linksbuiten en gezegend met een onstuitba re snelheid, zou als afleider fungeren.Twee oude, versleten bulldoggen met een pet bewaakten het hek dat toegang gaf tot de trappen. Frank stapte kalm naar de linkersuppoost. Hij werd niet her kend. Opeens zette hij het op een lopen. De eer ste suppoost greep, zoals zoveel verdedigers vóór hem al eens hadden gedaan, mis, dótwpede pro beerde intuïtief het gat% dichten, merkte dat twee anderen van de nieuwe fepening profiteerden, wist even niet wat te doen en was dus te laat. Harry en ik stormden achter Kramers voetstappen aan, naar boven. Binnen! Boven ontving het gloedvolle regenlicht de drie niet betalers. Er was geen plek te vinden. Op onze hurken schurkten wij ons op de trap zo dicht mogelijk naast de paraplu's die als cantharellen de tribune begroeiden. Frank de so list zat een eindje verderop, Harry en ik zochten eikaars steun. PSV speelde op die avond meesterlijk met Ralf Edström in een koningsrol.Zijn giraffe-lichaam won op het gladde veld aan elegantie en een beetje achter de spits spelend, had hij als een Zweedse regisseur een aandeel in alle PSV-doelpunten: som bere omstandigheden, donkere stemmen, geen gejuich, de cantharellen drupten van treurnis. Su perieure zwaarmoedigheid in beregend rood en wit; knap gedaan. Door- en doornat sloegen wij de nederlaag en de uitblinkende Edström gade. We zagen mooie dingen.Van de verkeerde speler On danks de niet ophoudende regen en de pijn in on ze knieën bleven wij tot aan de aftiteling. De film ging over voetbal. David Endt M -jmm* ijpi 0 i - - ;i' fi v' I RH A;:!- W wv- At. - a 81 'Flti Ralf Edström (rechts) tijdens een 'droge' Ajax-PSV op 27 april 1975. WOENSDAG 15 DECEMBER AJAX

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1999 | | pagina 11