49T' HERINNERINGEN VAN DE OUD-SPELER: JOHN BOSMAN Vandaag staat de ontmoeting tussen AZ en Ajax op het affiche. Een AZ-voetballer die zijn 'roots' bij Ajax heeft liggen is John Bosman (Bovenkerk, 1 februari 1965). In de periode 1983-1988 kwam de spits uit voor de Amsterdammers. Een rijke carrière volgde. John Bosman kwam tot dertig interlands, maakte deel uit van de groep die op het EK'88 goud greep en scoorde zeventien keer in dienst van Oranje. Voor Ajax wist Bosman in de vijfjaar dat hij de kleuren wit-rood verdedigde zevenenzeventig keer doel te treffen, voor AZ in het nog prille seizoen reeds zes keer. De ervaren spits keerde na diverse omzwervin gen afgelopen zomer terug naar het westen, naar huis. Na Ajax (vijfjaar), KV Mechelen (twee jaar), PSV (een jaar), Anderlecht (vijfjaar) en FC Twente (driejaar) tekende de voormalig international een tweejarige verbintenis bij AZ, waar hij de kans krijgt zijn loopbaan op ambi tieuze wijze af te sluiten. John Bosman is geen meedogenloze spits. Toch heeft hij in zijn onge veer 450 wedstrijden een doelpuntenaantal van een kleine 230 behaald. Bosman loopt derhalve 1 op 2. "Ja, dat wil ik graag volhouden natuur lijk", sprak Bosman voor aanvang van dit sei zoen. "Maar ik beleef net zoveel plezier aan het voorbereiden van een goal als aan zelf scoren. Misschien had ik wat egoïstischer kunnen zijn. Ik ben geen echte 'killer', ik heb altijd oog voor een ander. Dat komt, denk ik, doordat ik vroe ger op het middenveld gespeeld heb en mensen vrij voor de goal moest zien te zetten. Bij Ajax ben ik op mijn achttiende pas in de spits beland, omdat ik goed kon koppen." Deel van de afspraak is dat John Bosman na zijn actieve carrière als jeugdtrainer bij AZ aan de gang kan. "Ik ben er wel achter gekomen dat ik me straks geen leven zonder voetbal kan voorstellen. Ik heb wel enige ervaring. Om dat over te brengen op jeugd lijkt me leuk. Het lijkt me ook wel eens lekker om uit te schijnwerpers te treden. Hoe ik als trainer ben, weet ik absoluut nog niet. Ik heb verschil lende trainers meegemaakt, dat vormt je. In het begin had ik zelf bijvoorbeeld een harde hand nodig, nu niet meer. Wat Cruijff bij Ajax bijvoorbeeld allemaal met mij heeft gedaan, dat was keihard. Daar ben ik wel harder door gewor den, ik heb in drie jaar tijd hoogstens twee complimentjes van hem gekregen. Het was nooit goed. 'Kan ik nog wel voetballen', twijfelde je dan. Toch stelde hij mij steeds op. Maar goed, daardoor heb ik het wel gered, ik weet inmiddels wel wat profvoetbal inhoudt!" John Bosman won met Ajax de landstitel, twee keer de KNVB-beker en de Europa Cup II. Met KV Mechelen veroverde hij de Europese Supercup en de landstitel om vervolgens met PSV landskampioen te worden. Ook bij Anderlecht was Bosman succesvol. Drie landstitels en éénmaal de Beker van België kon den bijgeschreven worden op de palmares van de Bovenkerken John Bosman geldt als de meest ervaren speler uit de AZ-selectie. De 62 Europa Cup wedstrijden, met daarin 24 goals, misstaan op geen enkele CV.

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1999 | | pagina 11